Bota

“Thikë pas shpine”, Papa Françesku kundër kritikëve: Më quajnë komunist

Papa Françesku në një deklaratë të fundit ka dalë kundër kritikëve të cilët e kanë quajtur komunist klerikun katolik, e sipas tij ai po goditet pas shpine nga brenda Kishës.
Featured image of article: “Thikë pas shpine”, Papa Françesku kundër kritikëve: Më quajnë komunist Papa Francesco

ITALI- Papa Françesku ka akuzuar kritikët e tij se e godasin me thikë në shpinë dhe tha se ai nuk “ka frikë” nga ndarja e Kishës Katolike. Teksa ka folur pas një udhëtimi në Afrikë, Papa nënvizoi çështjen me klerikë konservatorë që e kanë kritikuar atë, raporton BBC. Ata burra nuk e duan  Kishën, por kujdesen vetëm për ndryshimin e papëve, ndryshimin e stileve, krijimin e një skizm ka thënë ai.

Edhe drejtuesit katolikë amerikanë kanë sulmuar Papën në të kaluarën për pikëpamjet e tij. Por është hera e parë që ai ka folur kaq hapur për mundësinë e një ndarjeje në Kishë, e cila ka më shumë se një miliard ndjekës në të gjithë botën. Papa Françesku bëri komentet e tij për një fluturim përsëri në Romë pas një udhëtimi në Madagaskar, Mauritius dhe Mozambique.

Disa udhëheqës katolikë , veçanërisht në SHBA, por edhe disa të tjerë në të gjithë botën, kanë akuzuar Papën për hollimin e besimit të tyre, madje kanë bërë thirrje për dorëheqjen e tij. Ata nuk janë të kënaqur me qëndrimet e tij për mjedisin dhe imigracionin. Por në veçanti ata janë kundër lëvizjeve të tij për të lejuar që katolikët e divorcuar dhe rimartuar të marrin Kungimin.

Unë nuk kam frikë nga një ndarje,” tha Papa Françesku, duke shtuar se shumë herë kishte ndodhur në historinë e Kishës.

Unë lutem që të mos ndodh për shëndetin shpirtëror të shumë njerëzve që varen prej nesh.”tha ai.  

“Kritikat nuk vijnë vetëm nga amerikanët por nga kudo, përfshirë Curia,”- tha ai, duke iu referuar organit drejtues të Kishës Katolike.

Burimi: punjabnewsexpress

A.C/Dosja.al

Shto Koment