Bota

Theu rregullat e karantinës/ Deputeti britanik akuza ndaj politikanit që u kthye nga SHBA: Farage po tregohet mospërfillës

Duke shkuar në një lokal për të pirë,  kur ai duhej të kishte qëndruar në shtëpi, Z. Farage po tregon një mospërfillje për sigurinë e njerëzve në komunitetin e tij.
Featured image of article: Theu rregullat e karantinës/ Deputeti britanik akuza ndaj politikanit që u kthye nga SHBA: Farage po tregohet mospërfillës

BRITANI  E MADHE-Udhëheqësi demokrat  Sir Ed Davey, ka raportuar tek Policia Kent duke i kërkuar ata të hetojnë nëse kreu i Partisë Nigel Farage ka thyer rregullat e karantinës së koronavirusit.

Farage përmes një postimi në rrjetet sociale tregoi një fotografi të tij gjatë drekës së të shtunës, pasi  kishte dalë në disa lokale për të pirë birrë, në një  kohë që Anglia rihapi të gjitha bizneset pas karantinës.

Saktësisht një dy javë më parë, Z. Farage publikoi dhe ndau  me ndjekësit e tij se po udhëtonte drejt  Shteteve të Bashkuara,  ku u përfshi  në një tubim ndaj Presidentit Trump.

Njerëzit që udhëtojnë për në Mbretërinë e Bashkuar nga SHBA u kërkohet të qëndrojnë në karantinë për një periudhë prej 14 ditësh nga momenti i arritjes.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

“Ekzistojnë qartë pyetje serioze për t’u përgjigjur për Nigel Farage. Është e  qartë nga postimet e tij në mediat sociale se ai ishte në Amerikë në 20 qershor, dhe ai ishte fotografuar në një tubim Trump atë mbrëmje. Duke pasur parasysh kërkesat aktuale për vizitorët që kthehen në Britaninë e Madhe për t’u  izoluar për 14 ditë të plota gjatë kthimit të tyre, Nigel Farage duket se ka shkelur karantinën. Duke shkuar në një lokal për të pirë,  kur ai duhej të kishte qëndruar në shtëpi, Z. Farage po tregon një mospërfillje për sigurinë e njerëzve në komunitetin e tij.”-u shpreh  Sir Ed.

Në letrën e tij drejtuar shefit të kontrollit të Kentit, Alan Pughsley shkruan: Unë shkruaj për t’ju kërkuar që menjëherë të hetoni këtë çështje, të përcaktoni afatin kohor të ngjarjeve për kthimin e Z. Farage në Mbretërinë e Bashkuar dhe të përcaktoni nëse Z. Farage ishte duke shkelur karantinën. Është jetike që jeta të mos rrezikohet nga shkelja e karantinës .  Unë po e kopjoj këtë letër te sekretari i shtëpisë pasi besoj se ky rast ilustron vështirësitë që policia dhe Zyra e Brendshme do të kenë në zbatimin e rregullave të karantinës siç përcaktohen aktualisht.

Burimi: BBC

A.C/Dosja.al

Shto Koment