Bota

Theu rekordin e Bugattit, piloti “fluturon” me 510 kilometra në orë

Ai ka regjistruar një shpejtësi prej 508,73 kilometrash në një pistë në Nevadës në SHBA.

SHBA- Piloti Oliver Webb ka thyer rekordin e shpejtësisë, që mbahej nga makina Bugatti Chiron, me makinën e tij SSC Tuatara. Ai ka regjistruar një shpejtësi prej 508,73 kilometrash në një pistë në Nevadës në SHBA.

SSC Tuatara bëri vajtje-ardhje një rrugë prej 10 km të gjatë duke shënuar një shpejtësi 484,53 km/h dhe 532,93 km/h dhe mesatarja 508,73 është shpejtësia e regjistruar si rekord.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Pas mbylljes së rekordit  Webb tha se makina do të kishte arritur më shumë shpejtësi por e pengoi era.

“Makina mund të jepte edhe më shumë nëse do të ishin kushtet e favorshme. Era na pengoi të ishim edhe më të shpejtë”.

Shto Koment