KRYESORET
Art&Argëtim

The Times: Një fëmijë në moshën 50-vjeçare, Naomi Campbell i bashkohet ‘klubit elitar’ të nënave të pasura

20 Maj 2021, 07:04 Nga DOSJA
The Times: Një fëmijë në moshën 50-vjeçare,

SHBA– Naomi Campbell ka njoftuar se ajo është bërë nënë në moshën 50 vjeç. Dhjetë vjet më parë kjo do të kishte qenë një sensacion; 20 vjet më parë një histori që do t’i bënte njerëzit të shqetësoheshin në terma gati biblik se mënyrat tona të shekullit 21 ishin në një farë kuptimi “kundër natyrës” dhe do të zemëronin perënditë, ose të paktën komentuesit në Facebook.

The Times i ka kushtuar një artikull rreth faktit të të bërit nënë në moshë relativish të madhe. Campbell shpalli lajmin e saj në Instagram, duke përdorur gjuhën e mrekullive, sesi “një bekim i vogël i bukur më ka zgjedhur të jem nëna e saj”. Tani ajo ndan një lidhje të përjetshme me “engjëllin e saj”.

Shkrimi i plotë:

Në fakt, Bibla është veçanërisht progresive në temën e amësisë së vonë. Sara dhe Abrahami ishin “duke u përpjekur” për epoka, dekada aktuale, derisa Zoti përdori një konceptim pak të asistuar dhe ja, Sara qeshi, në fillim me mosbesim, pastaj me gëzim. “‘A duhet të lind me të vërtetë një fëmijë, tani që jam plakur?’ A ka ndonjë gjë tepër të mrekullueshme për Zotin? ” Sara, sipas raporteve, ishte 90 vjeç.

Kështu që është koha për të bërë një vlerësim. A shënon njoftimi i lindjes së Campbell momentin kur hiqet standardi i dyfishtë në lidhje me ndryshimin midis reagimit ndaj amësisë së vonë dhe atësisë së vonë? Të jesh prind në moshën 50 vjeç është dhe ka qenë gjerësisht e pranueshme. . . nëse je burrë.

George Clooney, Hugh Grant, Steve Martin, David Letterman; të gjithë u bënë baballarë për herë të parë në të pesëdhjetat apo të gjashtëdhjetat e tyre.  Bernie Ecclestone kohët e fundit u bë baba në moshën 89 vjeç, Julio Iglesias 90 vjeç. Zyra për Statistikat Kombëtare regjistroi se në 2016 më shumë se 1 në 20 baballarë në Angli dhe Uells ishin mbi moshën 45 vjeç.

Megjithatë, deri në këtë pikë në historinë njerëzore, kjo traditë e nderuar ishte e pamundur për gratë. Ky ishte realiteti biologjik, por ai realitet biologjik ka ndryshuar. Ata prej nesh që nuk ndjekin nga afër përparimet e shpejta në zëvendësimin, veza e dhuruesit dhe IVF e kuptojnë këtë ndryshim vetëm sepse drejtohet në një nivel kulturor nga përvojat e grave të profilit të lartë kryesisht në Hollywood dhe industrinë e modës. Campbell bashkohet me radhët e Janet Jackson, e cila kishte një fëmijë në moshën 50 vjeç, Halle Berry 47, Iman 45, Geena Davis 48, Laura Linney 49, Brigitte Nielsen 54, etj.

Valerie Morris-Campbell, nëna e Campbell, e cila është gjithashtu një modele dhe gjithashtu me pamje jashtëzakonisht rinore, njoftoi në Instagram, se ajo ka “pritur një kohë të gjatë për të qenë gjyshe”. Ajo kishte fëmijën e saj në 1970 kur ishte thjesht 19 vjeç. Në atë kohë, kjo ishte vetëm disa vjet nën moshën mesatare të një nëne për herë të parë. Megjithatë, tani, mosha mesatare e nënave për herë të parë po shtyhet në 30 vjeç dhe rritet gjatë gjithë kohës. Numri i lindjeve mbi 50 i grave është katërfishuar gjatë dy dekadave të fundit, nga 55 në 2001 në 238 në 2016. Gjatë asaj periudhe kishte 1.859 lindje në MB për gratë mbi 50 dhe 153 për gratë mbi 55.

Megjithatë, ato gra në Hollywood janë po ato që përcaktojnë ritmin për të ndjekur pamjen e të rinjve. Në vitet 1990 ata filluan të përdorin  Botox, mbushës, rutina ekstreme ushtrimesh dhe dieta për të ruajtur pamjen e një gruaje sa gjysma e moshës reale. Ngadalë, në dekadat që nga ajo kohë, këto masa, dikur të tallura si kaliforniane dhe qesharake, janë normalizuar në mesin e shumë grave britanike. Kjo është e lidhur.

Kështu që edhe epoka e amësisë është parë të modifikohet. Vetë Campbell, në një intervistë në 2017, tha: “Unë mendoj të kem fëmijë gjatë gjithë kohës, por tani me mënyrën se si është shkenca mendoj se mund ta bëj kur të dua.”

Ky lloj i të folurit ka shumë në mjekësinë riprodhuese që rrotullohen në stuhi e tyre; sigurisht që shanset e konceptimit bien në disa shkëmbinj ndërsa gratë afrohen te 40-at. Shumë shikim i të famshmëve të Hollivudit që “i kanë të gjitha” – me të cilën ata nënkuptojnë karrierën e tyre 20-vjeçare, pastaj vendosja e mëmësisë për një akt të dytë, është e rrezikshme. Ata i kanë të gjitha sepse i kanë edhe të gjitha paratë.

(d.a/dosja.al)

Iftar dhe politikë, a u prek Muaji i Ramazanit nga politikanët?

View Results

Sondazh

Poll

Art&Argëtim 19 Maj 2021, 17:26

SHBA-Këngëtarja Demi Lovato me anë të një postimi në Twitter ka shprehur zyrtarisht se ajo i përket gjinisë asnjëanëse duke nënkuptuar se pelqimet e saj nuk jan...

Emrat e Alibeajt për Zgjedhoren, Balla: Sa t'i sjellë, do i miratojmë, më në fund

Emrat e Alibeajt për Zgjedhoren, Balla: Sa t'i sjellë, do i miratojmë, më në fund

Presidenti/ Balla: Votat do i gjejmë, po konsultohem me dy grupet e tjera të Opozitës

Bylykbashi anëtar i Reformës Zgjedhore, Alibeaj: Nuk është provokim

'Jam kryetar grupi'/ Alibeaj: Brenda PD s'ka përplasje, s'ka bojkot për presidentin, të hënën....

Procesi i zgjedhjes, Alibeaj: Jemi gati deri në 12 të natës nëse PS ndryshon mendje

Zgjedhja e Presidentit/ Alibeaj: Maxhoranca nuk i ka 71 vota, është realitet

Procesi i Presidentit/ Ndryshon mendim pas mbledhjes, Alibeaj: Do marrim pjesë

Cilët kryebashkiakë do kallëzohen? Manja: Hetimi ka rregulla, s'bëj publike asnjë rast

Rrezikon Shqipëria nga lufta?Peleshi:Jemi të sigurtë,NATO reagon sa herë që preket një pëllëmbë tokë

Shqipëria ngre bazë të dhënash për emergjencat, çon togë në Bullgari, zgjeron kontributin në NATO

Balluku: Ka abonentë familjarë që përdorin mbi 5 mijë kw mujorë, do kenë pishina, s'fikin dritat

Miratohet koncensioni për ndërtimin e aksit Thumanë-Kashar

Qeveria vendos transferimin e të dhënave për licensat e minierave

A e ka gati Shqipëria dosjen për çështjen e detit në Hagë? Xhaçka: Në atë fazë jemi

Mbështetje për emigrantët shqiptarë në Greqi? Xhaçka: E diskutova me Dendias, do njihet gjuha shqipe

Shqipëria jep OK për futjen e Suedisë e Finlandës në NATO

Gjuhë të huaja e letërsia, ulet mesatarja që duhet të kenë maturantët për këto degë

Kisha

Mbledhja e grupit, Berisha mbërrin në selinë blu: Alibeaj vegël e Ramës, po fyejnë Diasporën

Forumi i PPE, Berisha: Po mbajnë qëndrim neutral, zëri ynë s’do mungojë

S’ju uroi asnjë ambasadë, Berisha: S’e mbaj mend ta kenë bërë ndonjëherë

Marrëdhënia me SHBA, Rama: Miqtë e BE s'e kuptojnë, u dukemi budallenj

Rama: Kemi gati projektin për një bazë detare të NATO-s, do ia paraqesim gjeneralit

Yuri Kim në sallë, Edi Rama: Do flas anglisht, të shmang përkthimin e keq që krijon probleme

U nderua me medalje, gjenerali amerikan 'i mahnitur' pas Ramës: Jeni lider!

Rama i dorëzon medalje Komandantit të NATO-s: Do bëjmë plan për një bazë detare

INCIDENTI- Rama mezi i vendos medaljen gjeneralit amerikan: Më fal, s'qenka e lehtë

Tifozët

Trafikimi i qenieve njerëzore, Kim: Shqipëria ka ende punë për të bërë, SHBA s'ndalon ndihmën

Trafikimi i qenieve njerëzore, Osmani: Rrjetet kriminale kanë shfrytëzuar mungesën e rendit

Meta thirrje prokurorive: Hetoni trafikimin e qenieve njerëzore, fëmijët në rrezik

Zgjedhja e pasardhësit, Meta: Kuvendi të bëjë punën e tij, Opozita më e mirë janë shqiptarët

"Kush e bëri hapin e parë?"/ Pajtimi me Kim, Meta: S'shoh asnjë problem...

Tifozët terror në Tiranë, nën pushtim kryeqytetin, kros tek Kryeministria

Aksident i trefishtë në Vlorë, makinat bëhen 'copash' në Skelë, shkak shpejtësia

Makina e policisë e dhunuar, gjendet një thikë në vendngjarje

Tifozët nuk pyesin, përplasen me Policinë e shkatërrojnë çdo gjë që i'u del përpara

Tifozët nuk pyesin, përplasen me Policinë e shkatërrojnë çdo gjë që i'u del përpara

Tifozët nuk pyesin, përplasen me Policinë e shkatërrojnë çdo gjë që i'u del përpara

Tifozët nuk pyesin, përplasen me Policinë e shkatërrojnë çdo gjë që i'u del përpara

Presidenti/ Balla: 4-2-1 s'është negociatë, PD nuk më ka sjellë asnjë emër

Presidenti/ Balla: Raundi i tretë do të mbahet më 30 maj, ora 10:00

Presidenti/ Balla-opozitës: Kemi 6 ditë kohë që të negociojmë, sillni emrat

Presidenti/ Spiropali-opozitës: Pse vini kur e cilësoni si ilegjitim këtë proces?

Presidenti/ Duma-PS: E doni Opozitën sa për farsë. I kthehet Balla: Mos u nxeh!

Presidenti/ Alibeaj: PS do presidentin e saj, jo për popullin

Mediu: S'ka kohë për 8 e 10 kandidatë, Opozita duhet të ketë kandidatin e saj

'21 Janari'/ Tabaku: Duam të dimë kur do arrestohet X ministër. Balla: E di për kë e kam...

Dosja e '21 Janarit'/ Balla: Kam besim se do hetohet nga Prokuroria e Posaçme

Kraja: Ka korrupsion dhe pastrim parash në të gjitha fushat, duhet punë e madhe për t'i luftuar