KRYESORET
6 MINUTA ME PARE Aktualitet

Plagoset me armë zjarri një 11-vjeçar 

PUKË- Plagoset me armë zjarri një 11-vjeçar. Ende nuk dihen detaje lidhur me ngjarjen e ndodhur sot, apo lidhur me gjendjen e të mi...

Bota

The Guardian për situatën në veri të Kosovës: Kanë qenë 12 ditë mizore, treguan rrezikun e tensioneve mes dy vendeve

3 Tetor 2021, 10:38 Nga DOSJA
The Guardian për situatën në veri të Kosovës: Kanë

ANGLI- Agjensia e lajmeve britanike The Guardian i ka bërë një analizë situatës në veri të Kosovës. Në artikullin e saj, mediumi shkruan se skenat në Jarinjë për 12 ditë rresht kanë qenë mizore për botën e gjerë dhe kanë ofruar në kujtesë, potencialin e rrezikut të tensioneve mes dy vendeve. The Guardian teksa ka përshkruar gjithë rrjedhën e ngjarjeve, ka shtuar se mosmarrëveshja për targat vuri në rrezik jetët e shumë njerëzve. Në lidhje me marrëveshjen që u nënshkrua në Bruksel, mediumi shkruan se asgjë nuk është zgjidhur.

Shkrimi i plotë:

Në një pikë karburanti të braktisur, gjysmë milje nga pika kufitare Jarinje e Kosovës me Serbinë, një flamur gjigant serb ishte vendosur në çati. Në ish-fushën e përparme, një grup të rinjsh u ulën në arkat e birrave të përmbysura, duke ndarë shishe me ujë dhe raki në gota të vogla plastike. “Kjo është skuadra jonë, forcat tona speciale,”tha njëri, teksa katër burra u bashkuan me ta.

Rruga malore pranë tyre, e rrethuar nga të dyja anët nga grupet e protestuesve rreth tendave dhe zjarreve të ndezura në kamp, ​​ishte bllokuar nga kamionët e ngarkuar rëndë. Një protestë e vogël, në shikim të parë, u bë jo më pak ekzotike nga fakti se ishte rezultat i një rregulloreje të re. Bllokimi ishte duke u kryer nga serbët, të zemëruar që automjetet që mbanin targa serbe dhe hynin në Kosovë, e cila shpalli pavarësinë nga Serbia në vitin 2008 pas luftës së përgjakshme civile 1998-99, u duhej t’i zëvendësonin ato metargat e Republikës e Kosovës të përkohshme “RKS”.

Megjithatë, me gjithë atë që skenat pranë fshatit Jarinje mund të duken misterioze për botën e gjerë, kjo, për 12 ditë, ka qenë vija e parë e një përplasjeje të tensionuar midis Serbisë dhe Kosovës për identitetin dhe sovranitetin që ofron një kujtesë për botën më të gjerë të potencialit të rrezikshëm në tensionet e pazgjidhura të këtij rajoni.

Bllokada në dy vendkalimet kufitare nga serbët në Kosovë kishte bërë që qeveria kosovare të dërgonte forcat speciale të policisë për të mbajtur kufijtë e hapur. Kjo u pa në Beograd si një provokim i mjaftueshëm për vendosjen e avionëve luftarakë dhe tankeve MiG në skena që i bënë jehonë të mjaftueshme të kaluarës që liderët ndërkombëtarë të ndiejnë nevojën për të bërë thirrje për qetësi.

Policia e Kosovës raportoi fundjavën e kaluar se një ndërtesë komunale e përfshirë në lëshimin e regjistrimeve të automjeteve ishte djegur. Një e dytë ishte sulmuar me granata. KFOR-i i drejtuar nga NATO-i cili ka pasur një rol paqeruajtës në Kosovë që nga viti 1999-rriti patrullat e tij. Ministri i Mbrojtjes i Serbisë shkoi për të vëzhguar kufirin, i shoqëruar nga ambasadori i Rusisë në Beograd, një spektër alarmant për shumë njerëz.

Një mosmarrëveshje për targat ishte përshkallëzuar në mënyrë të rrezikshme. Jetët ishin vënë në rrezik. Kosova ishte përsëri në lajme. Dhe ndërsa, nën një marrëveshje të ndërmjetësuar nga BE, bllokuesit dhe policia kosovare u tërhoqën të Shtunën për t’i lejuar politikanët të gjejnë një kompromis, ata që u larguan nga kampet e tyre pranuan lirisht se asgjë nuk ishte zgjidhur.

(I.A/dosja.al)

Iftar dhe politikë, a u prek Muaji i Ramazanit nga politikanët?

View Results

Sondazh

Poll

Procesi i Presidentit/ Ndryshon mendim pas mbledhjes, Alibeaj: Do marrim pjesë

Procesi i Presidentit/ Ndryshon mendim pas mbledhjes, Alibeaj: Do marrim pjesë

Cilët kryebashkiakë do kallëzohen? Manja: Hetimi ka rregulla, s'bëj publike asnjë rast

Rrezikon Shqipëria nga lufta?Peleshi:Jemi të sigurtë,NATO reagon sa herë që preket një pëllëmbë tokë

Shqipëria ngre bazë të dhënash për emergjencat, çon togë në Bullgari, zgjeron kontributin në NATO

Balluku: Ka abonentë familjarë që përdorin mbi 5 mijë kw mujorë, do kenë pishina, s'fikin dritat

Miratohet koncensioni për ndërtimin e aksit Thumanë-Kashar

Qeveria vendos transferimin e të dhënave për licensat e minierave

A e ka gati Shqipëria dosjen për çështjen e detit në Hagë? Xhaçka: Në atë fazë jemi

Mbështetje për emigrantët shqiptarë në Greqi? Xhaçka: E diskutova me Dendias, do njihet gjuha shqipe

Shqipëria jep OK për futjen e Suedisë e Finlandës në NATO

Gjuhë të huaja e letërsia, ulet mesatarja që duhet të kenë maturantët për këto degë

Kisha

Mbledhja e grupit, Berisha mbërrin në selinë blu: Alibeaj vegël e Ramës, po fyejnë Diasporën

Forumi i PPE, Berisha: Po mbajnë qëndrim neutral, zëri ynë s’do mungojë

S’ju uroi asnjë ambasadë, Berisha: S’e mbaj mend ta kenë bërë ndonjëherë

Marrëdhënia me SHBA, Rama: Miqtë e BE s'e kuptojnë, u dukemi budallenj

Rama: Kemi gati projektin për një bazë detare të NATO-s, do ia paraqesim gjeneralit

Yuri Kim në sallë, Edi Rama: Do flas anglisht, të shmang përkthimin e keq që krijon probleme

U nderua me medalje, gjenerali amerikan 'i mahnitur' pas Ramës: Jeni lider!

Rama i dorëzon medalje Komandantit të NATO-s: Do bëjmë plan për një bazë detare

INCIDENTI- Rama mezi i vendos medaljen gjeneralit amerikan: Më fal, s'qenka e lehtë

Tifozët

Trafikimi i qenieve njerëzore, Kim: Shqipëria ka ende punë për të bërë, SHBA s'ndalon ndihmën

Trafikimi i qenieve njerëzore, Osmani: Rrjetet kriminale kanë shfrytëzuar mungesën e rendit

Meta thirrje prokurorive: Hetoni trafikimin e qenieve njerëzore, fëmijët në rrezik

Zgjedhja e pasardhësit, Meta: Kuvendi të bëjë punën e tij, Opozita më e mirë janë shqiptarët

"Kush e bëri hapin e parë?"/ Pajtimi me Kim, Meta: S'shoh asnjë problem...

Tifozët terror në Tiranë, nën pushtim kryeqytetin, kros tek Kryeministria

Aksident i trefishtë në Vlorë, makinat bëhen 'copash' në Skelë, shkak shpejtësia

Makina e policisë e dhunuar, gjendet një thikë në vendngjarje

Tifozët nuk pyesin, përplasen me Policinë e shkatërrojnë çdo gjë që i'u del përpara

Tifozët nuk pyesin, përplasen me Policinë e shkatërrojnë çdo gjë që i'u del përpara

Tifozët nuk pyesin, përplasen me Policinë e shkatërrojnë çdo gjë që i'u del përpara

Tifozët nuk pyesin, përplasen me Policinë e shkatërrojnë çdo gjë që i'u del përpara

Presidenti/ Balla: 4-2-1 s'është negociatë, PD nuk më ka sjellë asnjë emër

Presidenti/ Balla: Raundi i tretë do të mbahet më 30 maj, ora 10:00

Presidenti/ Balla-opozitës: Kemi 6 ditë kohë që të negociojmë, sillni emrat

Presidenti/ Spiropali-opozitës: Pse vini kur e cilësoni si ilegjitim këtë proces?

Presidenti/ Duma-PS: E doni Opozitën sa për farsë. I kthehet Balla: Mos u nxeh!

Presidenti/ Alibeaj: PS do presidentin e saj, jo për popullin

Mediu: S'ka kohë për 8 e 10 kandidatë, Opozita duhet të ketë kandidatin e saj

'21 Janari'/ Tabaku: Duam të dimë kur do arrestohet X ministër. Balla: E di për kë e kam...

Dosja e '21 Janarit'/ Balla: Kam besim se do hetohet nga Prokuroria e Posaçme

Kraja: Ka korrupsion dhe pastrim parash në të gjitha fushat, duhet punë e madhe për t'i luftuar

Pastrimi i parave, Çela: S'po bëhet mjaftueshëm, shqetësuese pasi po burojnë nga...

Harta e re gjyqësore/ Manja: Propozojmë një gjykatë të Apelit, s'ka ndryshime në ligj për Vettingun

Kryeministri mbaron fjalimin, qytetari 'zbrazet': Rama ik!

Integrimi në BE, McAllister: Shqipëria i ka plotësuar kushtet, pa opozitë të fortë s'ka ecuri

'Do bashkëpunoni me Berishën?' McAllister i bën bisht pyetjes: Nuk është vendi për komente

“Ndahemi nga RMV”, McAllister-Ramës: Planet B e C mirë do të ishte të mos thuhen publikisht