Politike

Takimi i informal në Bruksel, Thaçi: Do kërkoj liberalizimin e vizave

Para takimit në një reagim në Facebook, shkruan se do të kërkojë liberalizimin e vizave.
Featured image of article: Takimi i informal në Bruksel, Thaçi: Do kërkoj liberalizimin e vizave Hashim Thaçi dhe Charles Mixchel

BRUKSEL- Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi do marrë pjesë në takimin informal të liderëve të BE dhe Ballkanit Perëndimor në Bruksel. Para takimit në një reagim në Facebook, shkruan se do të kërkojë liberalizimin e vizave. Më tej Presidenti i Kosovës shton se BE duhet të mbajë premtimin për qytetarët e Kosovës ndërsa edhe ai konfirmon se në takim diskutohet për mundësine përshpejtimit të zgjerimit të BE.

Bashkë me liderët e shteteve të Ballkanit Perëndimor, sapo kemi filluar një takim joformal me udhëheqësit e rinj të Bashkimit Evropian. Në këtë takim do të diskutohet për mundësinë e përshpejtimit të zgjerimit të BE-së, përmes anëtarësimit shteteve të Ballkanit Perëndimor. Në këtë takim do të kërkoj edhe një herë që BE-ja ta plotësojë zotimin për liberalizimin e vizave për qytetarët e Kosovës”, shkruan Thaçi.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Sot në mbrëmje, liderët nga gjashtë vendeve të Ballkanit Perëndimor do të takohen me Presidentët Charles Michel dhe Ursula von der Leyen, si dhe Kryeministrin Kroat Plenković dhe Përfaqësuesin e Lartë Borrell, në një bisedë informale për të përgatitur samitin BE-Ballkan Perëndimor që do të mbahet në në Zagreb në maj të këtij viti.

(A.B. Dosja.al)

Shto Koment