Rajoni

Tensionet në Mesdhe/ Nikos Dendias thirrje BE-së për qëndrim ndaj Turqisë: Kudo që ka një problem, Ankarja është atje, e papranueshme

Nikos Dendias i ka bërë thirrje sërish Bashkimit Evropian që ti dërgojnë një sinjal të qartë Truqisë se sjelljet e saj janë të papranueshme.
Featured image of article: Tensionet në Mesdhe/ Nikos Dendias thirrje BE-së për qëndrim ndaj Turqisë: Kudo që ka një problem, Ankarja është atje, e papranueshme Nikos Dendias

GREQI- Ministri i Punëve të Jashtme, Nikos Dendias i ka bërë thirrje sërish Bashkimit Evropian që ti dërgojnë një sinjal të qartë Turqisë se sjelljet e saj janë të papranueshme.

“Ndonjëherë BE e ka lejuar Turqinë të vijë në konkluzione të gabuara, dhe kjo nuk është e mirë për Turqinë, as për BE. dhe shoqërinë turke. Nuk është gjithashtu e mirë për paqen dhe stabilitetin në Mesdhe dhe në rajon në përgjithësi. Duhet ti dërgohet një mesazh i qartë që sjellja e saj është e papranushme,”-ka thënë ai. 

Gjithashtu ai ka thënë  se Turqia po përpiqet të rishkruajë rregullat në rajonin e Mesdheut Lindor, duke shtuar se në çdo vend që ka një problem, pas saj ndodhet Turqia.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Turqia dërgoi xhihadistë mercenarë në Libi. Turqia po përpiqet të minojë qeverinë e Presidentit Sisi në Egjipt. Turqia pushtoi Sirinë dhe Irakun. Kudo që ka një problem, Turqia është atje. Ajo që po përballemi është një sfidë nga një shtet neo-Otoman që përpiqet të imponojë vullnetin e tij fqinjëve të tij, me forcë nëse është e nevojshme,”-ka shtuar ai.

Turqia dhe Greqia janë në tension që në fillim të muajit gusht, kur një anije turke nisi lundrimin në Egje, për të kryer kërkime. Pala greke kërkoi që Turqia të mos kërcënonte, dhe në krah i doli BE dhe Franca. Sakaq BE i ka sugjeruar Turqisë të heq dorë nga provokimet në Mesdhe ndryshe do të vendos sanksione ndaj saj. Gjithashtu çështja e vendit do të diskutohet në Mbledhjen e Këshillit Evropian në muajin dhjetor.

(k.a/dosja.al)

Shto Koment