Aktualitet

Veriu i vendit goditet nga 2 tërmete, reagon Ministria e Mbrojtjes: Nuk raportohet për dëme

Ministria e Mbrojtjes bën me dije se nuk raportohen dëme nga këto dy lëkundje.
Featured image of article: Veriu i vendit goditet nga 2 tërmete, reagon Ministria e Mbrojtjes: Nuk raportohet për dëme Foto ilustruse

Tiranë- Pas dy lëkundjeve të tërmetit në Dibër e Kukës, ka reaguar ministria e Mbrojtjes, e cila bën me dije se nuk raportohen dëme nga këto dy lëkundje.

“Sipas informacionit paraprak nga IGJEUM, dy lëkundje me magnitude 3.8 dhe 3.9 te shkalles rihter jane ndier ne Diber e Kukes. Nuk raportohen deme nga shtabet e EC ne keto dy bashki.”, thuhet në njoftimin e ministrisë.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Shqipëria u godit nga një tërmet i fortë më 26 nëntor të 2019, ku humbën jetën 51 persona, mbi 900 të tjerë u lënduan, 47 u nxorën gjallë nga rrënojat. Ky tërmet u pasua me qindra postlëundje në ditët në vijim. Tërmeti tragjik preku tre qaqet Tiranë, Durrës dhe Kurbin dhe shkaktoi edhe shumë dëme materiale. Mijëra banesa u dëmtuan dhe për këtë kryeministri Edi Rama ka ngritur Komitetin e Rindërtimit. Ai ka premtuar se do të ndërtohet nga fillimi çdo banesë që ka dëme të strukturë, ndërsa ato që kanë dëme në mure do të riparohen nga firmat e ndërtimit.Kjo pagesë do të paguhet nga shteti.

J.V/Dosja.al

Shto Koment