Bota

Tërmeti në Kroaci, zona e Petrinja u trondit 374 tërmete gjithsej

Tërmeti i parë në zonën e Petrinja u regjistrua më 28 dhjetor, me një fuqi prej pesë ballë sipas shkallës Rihter në ora 06.28.
Featured image of article: Tërmeti në Kroaci, zona e Petrinja u trondit 374 tërmete gjithsej Foto Ilustruese

KROACI– Zona e epiqendrës së tërmetit në Petrinje është goditur nga 374 tërmete që nga 28 dhjetori dhe madje deri në 109 në dy ditët e fundit. Këto të dhëna janë botuar ditën e sotme nga Departamenti Gjeofizik i Fakultetit të Shkencave në Zagreb.

Tërmeti i parë në zonën e Petrinja u regjistrua më 28 dhjetor, me një fuqi prej pesë ballë sipas shkallës Rihter në ora 06.28.

Tërmeti më i fortë që goditi Petrinja, Glina dhe Sisak ndodhi të nesërmen, më 29 dhjetor, në ora 12:19, me fuqi 6.2, me epiqendrën pesë kilometra në jugperëndim të Petrinja në një thellësi prej 11,5 kilometra, raporton agjencia Hina. Pas atij tërmeti, deri më 31 dhjetor, zona kishte goditur 265 tërmete.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Në prag të Vitit të Ri, zona u trondit 69 herë dhe më 2 janar, nga ora 2 pasdite, u regjistruan 40 tërmete.

Sipas medive të huaja, nga tërmeti me qindra qytetarë ngelën të pastrehë, duke bërë që një pjesë të largohen nga qyteti. Sakaq, mësohet se Fluturaket pa pilot të Regjimentit të Inteligjencës së Ushtrisë kroate po ndihmojnë zonat e prekura nga tërmeti pranë Petrinjes.

(A.k.dosja.al)

Shto Koment