Bota

Tërmeti me magnitudë 4.5 të shkallës Rihter godet objektet e NASA-s gjatë nisjes në Mars

Ky dëmtin ka ndodhur teksa reporterët po intervistonin inxhinierin dhe menaxherin e projektit MiMi Aung në lidhje me helikopterin që është vendosur të lëshohet nga roveri Perseverance sapo të zbarkohet në Mars.
Featured image of article: Tërmeti me magnitudë 4.5 të shkallës Rihter godet objektet e NASA-s gjatë nisjes në Mars Foto ilustruese

KALIFORNI– Një tërmet me magnitudë 4.5 të shkallës Rihter që u rregjistrua vetëm një milje nga San Fernando në Kaliforni, ka goditur edhe objektet e NASA-s, ndërkohë që vijonin përgatitjet për misionin në Mars.

Nga mediat e huaja është mësuar se tërmeti ka goditur Laboratorin e Propulsionit Jet Nasa, i cili është i vendosur në Kaliforni. Ky dëmtin ka ndodhur teksa reporterët po intervistonin inxhinierin dhe menaxherin e projektit MiMi Aung në lidhje me helikopterin që është vendosur të lëshohet nga roveri Perseverance sapo të zbarkohet në Mars.

Ne thjesht patëm një tërmet në këtë dhomë.”- tha MiMi Aung. Edhe pse objektet u tronditën, nuk ka patur efekte të rëndësishme në lëshimin e raketës.

Në rrjedhën e drejtpërdrejtë të Nasa, administratori i Nasa-s, Jim Bridenstine vuri në dukje se ishte me fat që raketa nuk po lëshohej nga baza ajrore e Vandenberg, e cila është gjithashtu në Kaliforni. Shumë njerëz komentuan në Twitter se tërmeti ishte një gjë e mirë, pasi i “zgjoi” ata për të parë fillimin e misionit në Mars.

Udhëtimi në Mars tashmë ishte shtyrë dy herë më parë, për shkak të problemeve të ndotjes. Misioni Nasa do të dërgojë rover Perseverrence për të kërkuar gjurmë të jetës në këtë planet.

Rover robotik me gjashtë rrota me madhësinë e një veture do të nisë një raketë Atlas 5 nga ndërmarrja e përbashkët Boeing-Lockheed United Launch Alliance.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Zyrtarët treguan se të gjitha sistemet dukeshin të gatshme për të të finalizuar nisjen.

Shkencëtarët nuk janë të sigurt nëse ka jetë në mars. Megjithëse ujërat në liqenet Martian duket se kanë një pH të ngjashëm me atë në oqeanet e Tokës, shkencëtarë të tjerë kanë argumentuar se do të ishte shumë e vështirë për të pasur jetë atje.

Është hedhja më e fundit nga Toka në Mars gjatë një muaji me shumë zhvillime si ky i korrikut, pas sondave të dërguara nga Emiratet e Bashkuara Arabe dhe Kina.

Burimi: Independent

A.C/Dosja.al 

Shto Koment