Aktualitet

Tërmetet nuk i ndahen Shqipërisë, regjistrohen dy lëkundje të njëpasnjëshme në Korçë, ja sa ishte magnituda

Dy tërmete të njëpasnjëshme lëkundën Korçën mbrëmjen e sotme.
Featured image of article: Tërmetet nuk i ndahen Shqipërisë, regjistrohen dy lëkundje të njëpasnjëshme në Korçë, ja sa ishte magnituda Foto ilustruese

KORÇË -Toka shqiptare është lëkundur nga dy tërmete të njëpasnjëshme. Epiqendra e tërmeteve ka qenë juglindja e Korçës.

Sipas EMSC, tërmetet ranë në harkun e 4 minutave, në orën 20:42 dhe 20:46. Thellësia e tërmetit ishte 2 km

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Edhe mëngjesin e djeshmë u regjistrua një tërmet 17 km larg Korçës. Magnituda e tërmetit ishte 3.6 ballë. Sizmiologët janë shprehur se pas tërmetit të fuqishëm të 26 nëntorit të vitit të kaluar, pasgoditjet mund të vazhdojnë edhe një vit mbrapa.

Tërmeti i 26 nëntorit la pas 51 viktima dhe qindra shtëpi të dëmtuara. Zonat më të prekura ishin Durrësi, Tirana, Laçi, Fushë-Kruja dhe Lezha.

(g.sh./dosja.al)

Shto Koment