Bota

Tentuan të largohen duke u fshehur në kamion, kapen 4 persona në Marok, mes tyre një 15-vjeçare

4 emigrantë janë kapur, mes tyre edhe një vajzë 15-vjeçare, në përpjekje e sipër për t'u larguar nga Maroku
Featured image of article: Tentuan të largohen duke u fshehur në kamion, kapen 4 persona në Marok, mes tyre një 15-vjeçare Emigrante në Marok

MAROK- Katër persona, përfshirë një vajzë 15-vjeçare, u kapën teksa ishin fshehur brenda automjeteve, në përpjekje për të ikur nga Maroku. 

Tre automjete u ndaluan në doganën në Beni Enzar në një hapësirë kohore  ​​prej vetëm tre orësh, mes orës 9 dhe 12. Brenda makinave, zyrtarët e doganës  gjetën vajzën adoleshente dhe dy meshkuj të tjerë, përkatësisht të moshës  20 dhe 21 vjeç. Njëri prej tyre ishte i fshehur në sendiljet e pasme, ndërsa dy të tjerët në pjesën e parakolpit të makinës.

Dy nga tre të ndaluarit duhej të stabilizoheshin nga mjekët pas shfaqjes së simptomave të asfiksisë, çorientimit dhe dhimbjes së përgjithësuar në nyje për shkak të mënyrës në të cilën kanë qëndruar për një kohë të gjatë teksa udhëtonin.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Ndërsa, një kamion i katërt u kontrollua më pas në portin spanjoll të Melillës dhe zyrtarët gjetën një 20 vjeçar në automjet. Garda Civile tha se shoferët e makinave tani janë ndaluar dhe do të shkojnë në gjykatë për të dëshmuar rastet e mësipërme.

(a.m/dosja.al)

Shto Koment