Bota

Tensionet në Mesdhe/ Turqia nis mision të ri për anijen ‘Oruç Reis’, kërkime deri më 29 nëntor në Mesdhe, Greqia ‘alarmohet’

Ndërkohë, Greqia e ka cilësuar këtë lëvizje si provokative dhe i ka bërë thirrje Turqisë mos të vazhdojë, pasi kërkimet sipas tyre do të kryhen në shelfin kontinental të Mesdheut Lindor dhe në këtë mënyrë, Turqia po shkel ligjin ndërkombëtar për detin.
Featured image of article: Tensionet në Mesdhe/ Turqia nis mision të ri për anijen ‘Oruç Reis’, kërkime deri më 29 nëntor në Mesdhe, Greqia ‘alarmohet’ Foto e anijes

TURQI-Tensionet midis Greqisë dhe Ankaras vijojnë. Ditën e sotme, Turqia ka lëshuar një Navtex të ri ku ka lajmëruar se anija e saj Oruç Reis nga sot deri në mesnatën e 29 nëntorit do të vazhdojë kërkimet në detin Mesdhe mes Greqisë dhe Qipros.

Ndërkohë, Greqia e ka cilësuar këtë lëvizje si provokative dhe i ka bërë thirrje Turqisë mos të vazhdojë, pasi kërkimet sipas tyre do të kryhen në shelfin kontinental të Mesdheut Lindor dhe në këtë mënyrë, Turqia po shkel ligjin ndërkombëtar për detin.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al
harta e kerkimve

Tensionet mes dy vendeve kanë rinisur në fillim të muajit gusht, kur një anije turke Oruç Reis ka nisur lundrimin në Egje, për të kryer kërkime. Pala greke kërkoi që Turqia të mos kërcënonte, dhe në krah i doli BE dhe Franca. Në kuadër të marrëveshjeve mes autoriteteve Turqia tërhoqi anijen e saj, Oruc Reis, në shtator përpara përpjekjeve diplomatike për të zgjidhur mosmarrëveshjen. Ndërkohë në muajin tetor anija turke ka filluar sërish lundrimet në Egje. Ky veprim ka rritur tesionet ku Greqia ka akuzuar Truqinë se ky është një provokim dhe në rast se nuk tërhiqen nuk ka vend për dialog.

(k.a/dosja.al)

Shto Koment