Bota

Tensionet në Mesdhe dhe marrëdhëniet me Francën, Erdogan telefonatë më shumë se një orë me Macron. Ja çfarë diskutuan

Sipas mediave të huaja dy liderët e shteteve diskutuan për marrëdhëniet Turqi-Francë, Turqi-BE, si dhe situatën në Mesdheun Lindor.
Featured image of article: Tensionet në Mesdhe dhe marrëdhëniet me Francën, Erdogan telefonatë më shumë se një orë me Macron. Ja çfarë diskutuan Rexhep Tajip Erdogan dhe Emmanuel Macron

TURQI- Presidenti turk, Rexhep Tajip Erdogan, ditën e sotme ka realizuar një bisedë telefonike me presidentin francez, Emmanuel Macron.

Sipas mediave të huaja dy liderët e shteteve diskutuan për marrëdhëniet Turqi-Francë, Turqi-BE, si dhe situatën në Mesdheun Lindor.

Në një deklaratë pas një thirrje midis dy udhëheqësve, presidenca turke tha se Erdogan theksoi nevojën për përdorimin e mundësive diplomatike për të de-përshkallëzuar situatën dhe për të arritur negociata të qëndrueshme.

Ndërkohë Ministria e jashtme franceze pas telefonatës e cila zgjati mbi një orë, tha se shpresonte që një dialog midis Turqisë dhe Greqisë mund të vazhdonte dhe se Macron kishte bërë thirrje për një qasje të ngjashme me Qipron.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

“Macron e nxiti Turqinë të respektojë plotësisht sovranitetin e vendeve anëtare të Bashkimit Evropian si dhe të drejtën ndërkombëtare dhe të përmbahet nga çdo veprim i njëanshëm i mëtejshëm që mund të provokojë tensione”, tha zyra e jashtme franceze, duke shtuar se Macron dhe Erdogan kishin rënë dakord për të mbajtur në kontakt.

Marrëdhëniet midis BE dhe Turqisë janë tensionuar keq për një numër çështjesh, duke përfshirë kërkimin për hidrokarbure në Mesdheun Lindor, ku Ankaraj ka qenë në mosmarrëveshje me vendet anëtare të BE Qipro dhe Greqi.

Burimi: Reuters.

(A.K.dosja.al)

Shto Koment