Bota

Tensionet Greqi- Turqi në Mesdheun Lindor/ Merkel komunikon përsëri me Erdogan, ja çfarë diskutuan

Mediat turke kanë raportuar se presidenti turk i ka thënë kancelares gjermane se vendet anëtare të BE duhet të jenë të drejta dhe të qëndrueshme në çështjen e Mesdheut Lindor.
Featured image of article: Tensionet Greqi- Turqi në Mesdheun Lindor/ Merkel komunikon përsëri me Erdogan, ja çfarë diskutuan Angela Merkel dhe Erdogan

TURQI- Kancelarja gjermane Angela Merkel ka komunikuar, me kamer ditën e sotme me Presidentin turk Rexhep Tajip Erdogan. Mediat turke kanë bërë të ditru se liderët e shteteve kanë diksutuar për situatëën në Mesdheun Lindor dhe tensionet e krijuara me Greqinë.

Mediat turke kanë raportuar se presidenti turk i ka thënë kancelares gjermane se vendet anëtare të BE duhet të jenë të drejta dhe të qëndrueshme në çështjen e Mesdheut Lindor.

Mësohet se pjesë e kësaj bisede ka qenë edhe Ministri i Punëve të Jashtme Mevlüt Çavuşoğlu, Ministri i Mbrojtjes Hulusi Akar, Shefi i Organizatës Kombëtare të Inteligjencës Hakan Fidan. Ndërkohë mediat vendase ende nuk kanë dhënë detaje të tjera që janë diskutuar në këtë komunikim mes tyre por duket se Turqia insiston në vendimin e saj për kërkimin e gazit në rajonin e mesdheut e cila është kthyer në “mollë sherri” me qeverinë greke.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Burimi: CNN

(A.K.Dosja.al)

Shto Koment