Bota

Tensionet Greqi-Turqi/ Mediat e huaja: Negocimi i Ramës midis ty vendeve mund ta ndihmojë në zgjedhje

Sipas " Ekathimerin",  për të mbrojtur veten nga pasojat politike, Edi Rama u përpoq të qetësonte kundërshtarët, duke thënë se Greqia ka të drejtë, të parashikuar nga Ligji ndërkombëtar i Detit, të zgjerojë ujërat e saj territoriale kur e gjykon të arsyeshme, siç kishte bërë vetë Shqipëria në 1990.
Featured image of article: Tensionet Greqi-Turqi/ Mediat e huaja: Negocimi i Ramës midis ty vendeve mund ta ndihmojë në zgjedhje Edi Rama dhe Rexhep Tayip Erdogan

GREQI-Menjëherë pasi Greqia njoftoi zgjerimin e ujërave të saj territoriale në Detin Jon nga 6 në 12 milje, në Shqipëri filloi të qarkullonte fjala: “Greqia po merr detin tonë “. 

Sipas “ Ekathimerin”,  për të mbrojtur veten nga pasojat politike, Edi Rama u përpoq të qetësonte kundërshtarët, duke thënë se Greqia ka të drejtë, të parashikuar nga Ligji ndërkombëtar i Detit, të zgjerojë ujërat e saj territoriale kur e gjykon të arsyeshme, siç kishte bërë vetë Shqipëria në 1990.

Lideri shqiptar ka të drejtë për këtë çështje, megjithëse është e sigurt që nëse do të ishte në opozitë do të kundërshtonte.

Qëllimi i vërtetë i këtyre trazirave është të parandalojë ose të paktën të vonojë çështja e përcaktimit të zonave ekonomike ekskluzive të Greqisë dhe Shqipërisë nga arritja në Gjykatën Ndërkombëtare në Hagë, siç Athina dhe Tirana ranë dakord tetorin e kaluar. Shumë dyshojnë se po bëhet një përpjekje për ta arritur këtë përmes vonesës procedurale.

Ndoshta është e dukshme që edhe dy muaj e gjysmë pasi ata e njoftuan atë, marrëveshja e arbitrazhit me të cilën të dy vendet do të deklarojnë, me shkrim, se ata bien dakord për të sjellë diferencën e tyre në gjykatën e Hagës për arbitrazh nuk është nënshkruar ende.

Athina është gati për të lëvizur përpara, pasi caktimi i kufijve në Egje dhe problemet e lidhura me Turqinë, janë ende të hapura, por pala shqiptare nuk duket e gatshme të vazhdojë.

Rama po përballet me zgjedhjet parlamentare dhe “miku i tij më i mirë” dhe “partneri strategjik”, Presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan, nuk dëshiron që Greqia dhe Shqipëria të përcaktojnë kufijtë përmes Hagës. Prandaj, lënia e marrëveshjes Greko-Shqiptare në Hagë, përcakton interesat turke në zonë.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Kjo pretendohet jo vetëm nga grekët, por edhe nga diplomatët evropianë që kanë shërbyer në Tiranë dhe e njohin shumë mirë lojën e Ankarasë në Ballkan dhe rolin që ajo parashikon për Shqipërinë. Politikanët shqiptarë kishin denoncuar tashmë përfshirjen e Turqisë në dështimin për të arritur një marrëveshje mbi EEZ Greke dhe Shqiptare në 2009.

Vizita e parë e Ramës në 2021 nuk ishte në një vend evropian por te “vëllai” i tij Erdogan. Në të vërtetë, para se ai të kishte informuar Kryeministrin Kyriakos Mitsotakis, në shtator 2020, për marrëveshjen e tij për një kërkesë të përbashkët në gjykatën e Hagës, Ramës i ishte dhënë “bekimi i sulltanit” në qytetin turistik të Marmaris.

Menjëherë pas vizitës së Ramës në Athinë, Ministri i Jashtëm turk Mevlut Çavusoglu sugjeroi që në Tiranë të organizoheshin takimet e bisedimeve eksploruese.

Rama padyshim që nuk mund të luajë një rol në përpjekjet e afrimit Greko-Turqisht, por propozimi i Çavusoglu mund t’i japë kryeministrit shqiptar disa ndihma në zgjedhjet e prillit.

Fillimisht propozimin për zgjerimin e Greqisë më 12 milje e ka hedhur Kryeministri grek Kyriakos Mitsotakis në parlament. Pas diskutimeve të shumta Greqia po arrin në miratimin e këtij projektligji. Ndërkohë që vendet fqinje nuk e kanë pritur mirë zgjerimin e Greqisë. Turqia e ka quajtur këtë si një provokim nga ana e Greqisë, ndërsa kryeministri Rama ka thënë se kjo është e drejta e Greqisë dhe se Shqipëria nuk ndërhyn dot.

(k.a/dosja.al)

Shto Koment