Bota

Tensione pranë Qipros/ Anijet turke sulmojnë 2 peshkarexha italiane, incidenti i dytë brenda pak ditësh

Marina shpjegoi se në ujërat në veri të Qipros ka pasur një ndërveprim midis një numri të panjohur të anijeve turke dhe dy anijeve kombëtare italiane ''Giacalone" dhe "San Giorgio Primo ". Shefi i Marinës ndërhyri më pas me një helikopter dhe një anije patrullimi të Rojës Bregdetare Turke e cila "punësoi anijet turke për t'i nxitur ata të ndalnin aksionin"
Featured image of article: Tensione pranë Qipros/ Anijet turke sulmojnë 2 peshkarexha italiane, incidenti i dytë brenda pak ditësh Foto Ilustruese

QIPRO-Një peshkarexhë italiane është qëlluar me gurë dhe më pas është përplasur nga 10 anije turke, ndërsa po peshkonte në brigjet siriane.

Sipas mediave italiane, Marina shpjegoi se në ujërat në veri të Qipros ka pasur një ndërveprim midis një numri të panjohur të anijeve turke dhe dy anijeve kombëtare italiane ”Giacalone” dhe “San Giorgio Primo “. Stafi i Marinës ndërhyri më pas me një helikopter dhe një anije patrullimi të Rojës Bregdetare Turke.

“Tani është një situatë e paqëndrueshme. Kushdo duhet të përballet me çështjen e sigurisë në det për peshkatarët ”- ky është apeli i Mimmo Asaro, president i Federpesca në Mazara del Vallo.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Më 3 maj i njëjti ” Michele Giacalone ” kishte pësuar hipjen në bord nga Rojet Bregdetare të Libisë ndërsa ishte në ujërat e njohur nga Libia si “zonë ekskluzive e peshkimit”. Pasi u refuzua nga Tripoli, anija e peshkimit u zhvendos në Greqi, duke arritur në zonën detare të përfshirë midis Turqisë dhe Sirisë.

(d.a/dosja.al)

Shto Koment