Bota

Shfaq simptoma vetëm tek fëmijët/ OBSH nis hetimin midis COVID-19 dhe sëmundjes Kawasaki

Shqetësim për këtë ka shfaqur Organizata Botërore e Shëndetësisë, e cila së fundmi tha se është duke studiuar lidhjen e mundshme që shkakton Covid-19 tek sëmundja Kaësaki.
Featured image of article: Shfaq simptoma vetëm tek fëmijët/ OBSH nis hetimin midis COVID-19 dhe sëmundjes Kawasaki Tedros Adhanom Ghebreyesus

Sëmundja inflamatore ‘Kawasaki’ tashmë është kthyer në një shqetësim pasi fëmijët në vende të ndryshme të botës kanë shfqur simptoma të kësaj sëmundje, madje dhe disa kanë humbur jetë,

Shqetësim për këtë ka shfaqur Organizata Botërore e Shëndetësisë, e cila së fundmi tha se është duke studiuar lidhjen e mundshme që shkakton Covid-19 tek sëmundja Kawsaki. Ndërkohë OBSH ka bërë thirrje se kjo sëmundje duhet të shihet me kujdes dhe të gjendet shkaku kryesor.

“Raportet e para supozojnë se kjo sindromë mund të ketë lidhje me COVID-19. Është thelbësore që kjo sindromë klinike të përcillet me urgjencë dhe me kujdes, të kuptohet shkaku dhe të përshkruhen ndërhyrjet në trajtim”-tha shefi i OBSH-së, Tedros Adhanom Ghebreyesus, në një konferencë virtuale.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Tedros bëri deklaratën pas komenteve të një  mjeuk në Francë I cili tha të premten se një djalë nëntë vjeç atje, që ka dalë pozitiv për COVID-19, ka vdekur nga sindroma, duke shënuar vdekjen e parë të tillë në këtë vend.

Burimi;pagina12.

(A.K.dosja.al)

Shto Koment