LIVE UPDATES
Aktualitet

Atentat me kallashnikov në Fier! Qëllohet brenda makinës, vdes në spital Demir Backa

23 Tetor 2021, 18:53 Nga DOSJA
Atentat me kallashnikov në Fier! Qëllohet brenda makinës, vdes

FIER– Një atentat me kallashnikov ka tronditur Fierin! Demir Backa, pronar i lokal ‘Piazza’ në qendër të qytetit dhe një hoteli në Sarandë, është qëlluar teksa po qëndronte brenda makinës së tij të parkuar në zonën e njohur si ish-QTU. Burime për Dosja.al bëjnë me dije se 57-vjeçari është dërguar me shenja jete në spital, por në gjendje kritike. Thuajse një orë pasi u dërgua në spital, Backa ndërroi jetë për shkak të plumbave të marrë.

Po ashtu mësohet se edhe agresorët e kanë qëlluar nga një makinë në lëvizje, pasi prej kohësh e ndiqnin nëpër qytet. Duke shfrytëzuar momentin që e kanë gjetur vetëm brenda mjetit tip “Audi” kanë shtënë ndaj tij me breshëri plumbash. Ndërkohë që Policia ka rrethuar të gjithë zonën dhe ka ngritur postoblloqe për të bërë të mundur kapjen e autorëve të plagosjes. Deri më tani, Policia ka gjetur një mjet të djegur në afërsi të fshatit Daullas, pranë spitalit Memorial të Fierit. 

Pranë mjetit që ende nxjerr tym janë afruar ekspertët e kriminalistikës, të cilët do të tentojnë që të gjejnë prova nga mjeti tip “Benz”. Ndërkohë që ende nuk dihet shkaku i atentatit ndaj Backës, pasi i ndjeri deri më tani nuk raportohet si personazh problematik në qytet. Por i vëllai, Medi Backa ka qenë anëtar i bandës së “Pusit të Mezinit”, e ka mbetur i vrarë në masakrën e Levanit.

Në vitin 1997, 24 persona u vranë për 2 orë gjatë një përplasjeje me armë zjarri. Kjo ngjarje është një nga pistat kryesore, ku edhe po hetohet. Por nuk përjashtohet ndonjë konflikt i çastit apo probleme që mund të ketë pasur 57-vjeçari me bizneset e tij. Mbetet që ngjarja të zbardhet e plotë nga Policia dhe autorët të vendosën para drejtësisë. 

ZHVILLIMET ORË PAS ORE: 

PISTA/ Vrasja e Demir Backës, përplasja me grupin në Tiranë nisi për një…ngacmim?!

Sot iu vra vëllai! Kush është Medi Backa, anëtari i bandës “Pusi i Mezinit”

U vra sot në Fier! Demir Backa, vëllai i ish-anëtarit të “Bandës së Fierit”

Nuk ia doli dot! U qëllua me kallashnikov, vdes në spital Agim Backa

Plotësohet SKEMA! Atentati në mes të Fierit, gjendet makina e djegur në Daullas

U qëllua brenda makinës së tij, identifikohet i plagosuri në Fier (EMRI)

Plagosje në Fier! Pamje nga vendi i ngjarjes, Policia rrethon zonën e krimit

Tronditet Fieri! Një person plagoset brenda makinës së tij, “Audi” ende në…

(k.m/dosja.al)

Cila mendoni se është alternativa më e mirë:

View Results

aktualitet aktualitet fier medi backa te shtena me arme ne fier vritet demir backa fier medi backa te shtena me arme ne fier vritet demir backa

Sondazh

Poll

Publikohen pamjet nga brenda bazës ajrore të Kuçovës, Komandanti: E gatshme për stërvitjen e trupave

Publikohen pamjet nga brenda bazës ajrore të Kuçovës, Komandanti: E gatshme për stërvitjen e trupave

Tempulli 2/ Me kanabis gati për shitje dhe shuma parash, arrestohen 4 të rinj në Tiranë

Dalin pamjet nga kasollja ku u vra 50-vjeçari në Durrës

Kontrabandonin ilaçe dhe telefona, arrestohen dy persona në Tiranë, sekuestrohen 47 iPhone

I vunë flakën eskavatorit me vlerë 150 mijë euro, arrestohen 2 autorët e ngjarjes

Reshjet e shiut dhe borës në vend, policia: Moderoni shpejtësinë e mos kryeni parakalime të gabuara

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni

Newsroom/ Karabolli: Shqipëria do kohë të përshtatet me TikTok, e provuan edhe gazetarët, s’ia dolën

Newsroom 9 |Tik-Tok Kultura, platformë krijimi apo dizinformimi?

Shoqata e Biznesit: Rënia e euros po na falimenton, BSH po fsheh atë që po ndodh!

Vasili në SPAK/ Meta: Asnjë shqetësim me drejtësinë, por afera e inceneratorëve