Bota

‘Të njohim reciprokisht vaksinat’, Merkel kërkon bashkëpunim me Kinën, thirrje OBSH që të shqyrtojë kërkesën

Në fjalët e saj të hapjes gjatë bisedimeve virtuale të mërkurën me homologun e saj kinez Li Keqiang, Merkel tha se të dy kombet duhet të "flasin hapur dhe transparente për prodhimin e vaksinave".
Featured image of article: ‘Të njohim reciprokisht vaksinat’, Merkel kërkon bashkëpunim me Kinën, thirrje OBSH që të shqyrtojë kërkesën Angela Merkel

GJERMANI– Kancelarja gjermane, Angela Merkel nxiti Gjermaninë dhe Kinën të bashkojnë forcat për të mposhtur pandeminë e koronavirusit dhe ngriti mundësinë e një bashkëpunimi më të thellë për vaksinat Covid-19.

Në fjalët e saj të hapjes gjatë bisedimeve virtuale të mërkurën me homologun e saj kinez Li Keqiang, Merkel tha se të dy kombet duhet të “flasin hapur dhe transparente për prodhimin e vaksinave”.

“Dhe, nëse është e mundur, gjithashtu njohin reciprokisht vaksinat,”– tha ajo, duke shtuar se kjo duhet të ndodhë nën kujdesin e Organizatës Botërore të Shëndetësisë (OBSH).

“Ne mund ta përmbajmë vetëm këtë pandemi së bashku”,– tha Merkel. “Kina dhe Gjermania mund të luajnë një rol të rëndësishëm në këtë.”

Sipas mediave të huaja, ka pasur disa prova që vaksinat Covid-19 të Kinës janë më pak efektive sesa rivalët nga vendet e tjera, duke ngritur pikëpyetje për kombet nga Brazili në Hungari që varen nga këto doza.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Li pranoi në deklaratën e tij të hapjes se Kina dhe Gjermania kanë “pikëpamje të ndryshme për disa çështje”, ndërsa i bëri thirrje Berlinit të respektojë interesat thelbësore të Pekinit, ta trajtojë atë në mënyrë të barabartë dhe të mos ndërhyjë në punët e tij të brendshme, sipas Ministrisë së Jashtme kineze.

Ai tha se shpreson që të dy kombet të “eleminojnë shpërqendrimet e panevojshme” në mënyrë që ata të mund të mbajnë lidhje “të shëndetshme dhe të qëndrueshme” dypalëshe.

Merkel adresoi shkurtimisht çështjen e të drejtave të njeriut në Kinë në vërejtjet e saj, duke thënë se ka dallime mendimesh veçanërisht për Hong Kongun.

“Unë do të doja që ne të merrnim përsëri dialogun për të drejtat e njeriut sa më shpejt të jetë e mundur,” – tha ajo, duke shtuar se ministrat e drejtësisë gjermane dhe kineze duhet t’i diskutonin ato “në thellësi” Si dhe Merkel dhe Li, shumë nga ministrat e kabinetit të tyre po marrin pjesë gjithashtu në diskutimet e së mërkurës.

(d.a/dosja.al)

Shto Koment