Aktualitet

“Të ngujuar” në kampet e Sirisë, Kuko: Robër lufte. Gazetari: Duhet negociuar për ti kthyer

Zëvendësministrja e Brendshme Romina Kuko, tha se personat që ndodhen në kampet e Sirisë janë robër lufte dhe se qeveria shqiptare nuk ka me kë të negociojë për ti kthyer në Shqipëri.
Featured image of article: “Të ngujuar” në kampet e Sirisë, Kuko: Robër lufte. Gazetari: Duhet negociuar për ti kthyer

TIRANË– Sonte në “Open” po diskutohet për fatin e Alvin Berishës, i cili ndodhet në kampet e Sirisë.

Zëvendësministrja e Brendshme Romina Kuko, tha se personat që ndodhen në kampet e Sirisë janë robër lufte dhe se qeveria shqiptare nuk ka me kë të negociojë për ti kthyer në Shqipëri.

Ndërsa gazetari Kreshnikm Osmani e mohoi këtë gjë duke thënë se ka një vakum juridik. Mund të ketë persona që kanë lidhur atje dhe nuk kanë nënshtetësi.

Shteti shqiptar ka bashkëpunuar? Kuko: Kjo nuk do të thotë se ne e mësuam dje këtë rast.

Kush është në kamp? Kuko: ata janë robër lufte, janë në një kamp ku duhet të negociosh për ti nxjerrë.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Ju i keni identifikuar? Po janë identifikuar.  Është një çështje delicate. Me kë të negocioj unë? Ku është ambasada e ISIS-it në Tiranë? Jemi të prekur dhe nuk mund të rrezikojmë jetën e atyre personave që ndodhen aty. Ndërsa Gazetari Kreshnik Osmani tha se ata nuk janë robër lufte.

Kreshniku Osmani: Ata nuk janë robër lufte, Ka një vakum juridik. Mund të ketë persona që kanë lidhur atje dhe nuk kanë nënshtetësi. Duhet nëegociuar për ti sjellë në Shqipëri.

vijon…

(a.m/dosja.al)

 

Shto Koment