Bota

‘Të jesh i ri’ çon në paraburgim në rajonin Xinjiang të Kinës

Grupet e të drejtave të njeriut kanë përshkruar abuzimet masive të të drejtave të njeriut në Xinjiang, duke përfshirë burgosjen e më shumë se një milion njerëzve në kampe internimi dhe riedukimi, punë të detyruar, sterilizim masiv të grave dhe kufizime në fe, kulturë dhe gjuhë, si gjenocid kulturor.
Featured image of article: ‘Të jesh i ri’ çon në paraburgim në rajonin Xinjiang të Kinës Kine

KINË– Një rrjedhje e rrallë e një liste të burgosurish nga një kamp internimi kinez tregon se si një program i të dhënave qeveritare i drejtohet pakicave myslimane për ndalimin e shkeljeve që përfshijnë thjesht të qenit i ri, ose duke komunikuar me një vëlla ose motër që jeton jashtë vendit.

Baza e të dhënave e marrë nga Human Rights Watch (HRW) hedh dritë të re se si autoritetet në rajonin e Xinjiang përdorin një rrjet të gjerë “policie parashikuese”, që gjurmon rrjetet personale të individëve, aktivitetin e tyre në internet dhe jetën e përditshme.

Lista përmban detaje të më shumë se 2,000 të burgosurve Ujgurë të mbajtur në prefekturën Aksu midis 2016 dhe 2018, të gjithë me sa duket u burgosën pasi ishin pikasur nga Platforma e Operacioneve të Përbashkëta të Integruara (IJOP).

IJOP është një bazë e të dhënave masive që kombinon të dhëna personale të mbledhura nga monitorimi i automatizuar në internet dhe informacionet e futura manualisht në një aplikacion të porositur nga zyrtarët.

Ai përfshin informacione që variojnë nga karakteristikat fizike të njerëzve tek ngjyra e makinës së tyre dhe preferencat e tyre personale për të përdorur derën e përparme ose të pasme për të hyrë në shtëpinë e tyre, si dhe softuerin që ata përdorin në internet dhe kontaktet e tyre të rregullta.

Lista Aksu ofron njohuri të mëtejshme se si shtypja brutale e Kinës ndaj myslimanëve Turk të Xinjiang po tubohet nga teknologjia“, tha Maya Wang, studiuese e vjetër e Kinës në HRW.

Shumica e atyre në listë u mbajtën për sjellje të ligjshme dhe jo të dhunshme, por disa thjesht shënohen si “të shënuar nga IJOP”, pa informacione të mëtejshme se si autoritetet arritën një vendim me implikime kaq të dhimbshme.

Sjellja e renditur si një arsye për ndalimin përfshin të qenit “përgjithësisht i pabesueshëm” dhe të “lindurit pas viteve 1980”. Një burrë duket se është ndaluar për shkak se nuk ka paguar qira në tokën e tij dhe të tjerët për praktikimin e poligamisë.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Pekini fillimisht mohoi ekzistencën e kampeve, por kohët e fundit ka pohuar se ato janë një pjesë jetike e luftës kundër ekstremizmit dhe terrorizmit.

Detajet në listë, megjithatë, tregojnë një paraburgim të gjerë. “Kjo bie në kundërshtim me pretendimet e autoriteteve kineze se teknologjitë e tyre të” sofistikuara “,” parashikuese “, si IJOP, po e mbajnë Xinjiang të sigurt duke” shënjestruar “kriminelët” me saktësi “,” tha Wang.

Një e paraburgosur e quajtur në raport si zonja T u shënua për “lidhje me vendet e ndjeshme”, pasi IJOP regjistroi se ajo kishte marrë katër telefonata nga motra e saj e cila jetonte jashtë shtetit, duke shënuar kohëzgjatjen e tyre në minuta dhe sekonda.
Studiuesit me HRW biseduan me motrën e saj si pjesë e përpjekjeve të tyre për të verifikuar dokumentet. Ajo tha se zonja T u mor në pyetje nga policia në lidhje me familjen jashtë shtetit gjatë kohës së datës së ndalimit të saj.

Që nga ajo kohë nuk ka pasur asnjë kontakt midis vëllezërve dhe motrave, megjithëse ajo dëgjoi që zonja T po punonte në një fabrikë me kohë të plotë, lejohej të shkonte në shtëpi vetëm gjatë fundjavave. Ajo dyshon se ishte pjesë e programit të punës së detyruar.
Ndërsa kemi intervistuar njerëz që thanë se u arrestuan pasi u zgjodhën nga IJOP, është hera e parë që kemi parë dokumente zyrtare që shpjegojnë se si, për secilin individ, sistemi i kapi dhe i arrestoi”, tha Wang.

“Kjo na tregon se si funksionon në të vërtetë, në një nivel individual. Jo vetëm se si është krijuar për të funksionuar. ”

Grupet e të drejtave të njeriut kanë përshkruar abuzimet masive të të drejtave të njeriut në Xinjiang, duke përfshirë burgosjen e më shumë se një milion njerëzve në kampe internimi dhe riedukimi, punë të detyruar, sterilizim masiv të grave dhe kufizime në fe, kulturë dhe gjuhë, si gjenocid kulturor.

(d.a)/dosja.al

Etiketa:

Shto Koment