Bota

Të gjithë studentët e huaj do lejohen të qëndrojnë edhe dy vite në Angli, pas përfundimit të studimeve

Çdo student që përfundfon studimet në Bretërinë e Bashkuar do të lejohet të qëndrojë edhe dy vite shtesë, me arsyen e një pune apo ndërtimine karrierës atje.
Featured image of article: Të gjithë studentët e huaj do lejohen të qëndrojnë edhe dy vite në Angli, pas përfundimit të studimeve Foto ilustruese

BRITANI E MADHE- Të gjithë studentët që vazhdojnë studimet në Britaninë e Madhe, do tëlejohen të qëndrojnë edhe dy vjet më shumë pasi kanë mbyllur vitet e studimit.

Kjo është një mundësi e dhënë nga qeveria britanike për studentët në mënyrë që të gjejnë një pujnë pas përfundimitë të studimeve.

Por ky propozim i ri mjaft i domosdoshëm për studentët  nga Ministria  e Brendshme Britanike bie në kundërshtim vendimin me e marrë në 2012 nga Theresa May, e cila dha vendimin që studentët e vendeve të huaja të largoheshin nga Anglia 4 muaj pas diplomimit.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Kryeministri Boris Johnson tha se sistemi i ri do t’i lejojë “studentët ndërkombëtarë të zhbllokojnë potencialin e tyre dhe të fillojnë karrierën e tyre në Mbretërinë e Bashkuar.

Burimi: Mirror 

A.C/Dosja.al

Shto Koment