Bota

“Të gjithë duam që pandemia të përfundojë por…”/ OBSH alarmon botën me paralajmërimin: Më e keqja s’ka ardhur akoma!

Kreu i OBSH-së, Tedros Adhanom Ghebreyesus tha se virusi do të infektojë shumë më tepër njerëz nëse qeveritë nuk fillojnë të zbatojnë politikat e duhura. 
Featured image of article: “Të gjithë duam që pandemia të përfundojë por…”/ OBSH alarmon botën me paralajmërimin: Më e keqja s’ka ardhur akoma! Foto Ilustruese

Organizata Botërore e Shëndetit (OBSH) ka paralajmëruar botën se “më e keqja nuk ka ardhur ende” nga pandemia e Covid-19.

Kreu i OBSH-së, Tedros Adhanom Ghebreyesus tha se virusi do të infektojë shumë më tepër njerëz nëse qeveritë nuk fillojnë të zbatojnë politikat e duhura.

“Ne të gjithë duam që kjo të përfundojë. Të gjithë duam të vazhdojmë me jetën tonë. Por realiteti i vështirë është se fundi nuk është afër. Megjithëse shumë vende kanë bërë një përparim, pandemia po përhapet,”-u shpreh ai.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Më shumë se 10 milion raste janë regjistruar në të gjithë botën që kur koronavirusi u shfaq në Kinë në fund të vitit të kaluar. Numri i pacientëve që kanë vdekur  është mbi 500,000. Shirat më të larta në botë kanë qenë në SHBA dhe Evropë. Virusi po prek gjithashtu Azinë e Jugut dhe Afrikën, ku nuk pritet të arrijë kulmin deri në fund të korrikut.

Burimi:BBC

(A.K.Dosja.al)

Shto Koment