Sociale

Zbardhen detaje për 123 pacientët me COVID-19, ja cila është grupmosha më e prekur nga virusi

Sipas një tabele të siguruar nga Dosja.al shihet se ka 6 raste që variojnë nga mosha 15 deri në 24, nga të cilët vetëm 2 janë në spital.
Featured image of article: Zbardhen detaje për 123 pacientët me COVID-19, ja cila është grupmosha më e prekur nga virusi Urgjenca, COVID-19 dhe tabela me të dhënat

TIRANË- Dosja.al ka mundur të sigurojë të dhënat për pacientët që janë prekur deri tani me COVID-19. Në total sipas Ministrisë së Shëndetësisë janë 123 pacientë, të cilët kanë grupmosha të ndyshme që fillojnë që nga 15 vjeç e deri në mbi 75 vjeç.

Sipas një tabele të siguruar nga Dosja.al shihet se ka 6 raste që variojnë nga mosha 15 deri në 24, nga të cilët vetëm 2 janë në spital. Po ashtu bëhet me dije se janë 24 persona që janë nga mosha 25 deri në 34 vjeç, ku vetëm 5 prej tyre janë në spital.

Të dhënat e pacientëve

Nga mosha 35 deri në 44 vjeç janë 16 persona, ku 3 janë të shtruar në spital. Nga mosha 45 deri në 54 vjeç janë 23 të infektuar dhe 11 prej tyre janë nën kujdesin e mjekëve. Për grupmoshën 55 deri në 64 vjeç janë zyrtarizuar 28 raste dhe 18 prej tyre janë të shtruar në spital. Ndëkrohë për moshën nga 65 deri në 74 vjeç janë 14 raste dhe 10 prej tyre janë nën kujdesin e mjekëve.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Por sipas Ministrsië së Shëndetësisë janë dhe 11 pacientë që janë mbi 75 vjeç dhe 8 prej tyre janë të shtruar tek Infektivi.

(A.B. Dosja.al)

Shto Koment