Aktualitet

Të dënuar për drogë dhe vrasje/ OFL iu dërgon pusullën 3 të “fortëve” në Tiranë (EMRAT)

Mësohet se në sitën e OFL-së janë Alket Zeneli, Durjan Guza dhe Marjel Firza.
Featured image of article: Të dënuar për drogë dhe vrasje/ OFL iu dërgon pusullën 3 të “fortëve” në Tiranë (EMRAT) Operacioni Forca e Ligjit

TIRANË- OFL, (Operacioni Forca e Ligjit) iu ka dërguar formularët 3 të dënuarve për trafik droge dhe vrasje. Mësohet se në sitëne OFL-së janë Alket Zeneli, Durjan Guza, Marjel Firza. Këta duhet të deklarojnë pasuritë e tyre brenda 18 orëve dhe më pas dosja e tyre kalon në SPAK.

Njoftimi i Policisë:

OFL, 14 shtator. Vijon pa ndërprerë Operacioni Forca e Ligjit, në zbatim të detyrave të përcaktuara në Aktin Normativ të datës 31 janar 2020.

Në kuadër të zbatimit të Ligjit Special për masat pasurore ndaj individëve të dënuar apo akuzuar për krim të organizuar apo krime të rënda, OFL i ka nisur kërkesat me shkrim për vetëdeklarimin e burimeve të pasurisë, shtetasve:

A. Z., banues në Vorë, Tiranë, i dënuar për veprën penale “Kultivimi i bimëve narkotike”;

D. G., banues në Durrës, i dënuar për veprën penale “Trafikimi i narkotikëve”;

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

M. F., banues në Durrës, i dënuar për veprën penale “Vrasja në rrethana të tjera cilësuese”.

Këta individë, si subjekt i Ligjit Special, duhet t’u përgjigjen me shkrim, brenda 48 orësh, të gjitha pyetjeve të OFL-së dhe më pas, përgjigjet e marra do t’i dërgohen SPAK-ut, për veprime të mëtejshme.

OFL është në veprim të pandërprerë dhe në kryerje të veprimeve komplekse për vendosjen e sekuestrove emergjente mbi pasuritë e dyshuara të përfituara nga krimi, si dhe për dërgimin e formularëve të vetëdeklarimit të gjithë personave që janë subjekt i Ligjit Special.

OFL do të informojë publikun në vijimësi për të gjitha nismat procedurale dhe operacionet ekzekutive që do të kryejë.

J.V/Dosja.al 

Shto Koment