Talibanët fillojnë ofensivën në pritje të tërheqjes së trupave ushtarake të SHBA-së nga Afganistani

AFGANISTAN– Loja përfundimtare në Afganistan paralajmëron gjithnjë e më shumë një fitore totale për Talibanët, ndërsa dhuna përshkallëzohet në kontekstin e tërheqjes përfundimtare të trupave amerikane.

JuSugjerojmë

Sinjalet që tregojnë këtë drejtim janë të ngjyrosura me gjak. Më 8 maj, një makinë bombë e vendosur në Kabul për të goditur disa studentë vrau më shumë se gjashtëdhjetë njerëz dhe plagosi 147 të tjerë në një zonë të pushtuar nga Shiitët Hazara, një pakicë e shënjestruar nga grupet radikale sunite aleate me Talibanët, përfshirë grupin e Shtetit. 

Më 1 maj, ditën kur forcat e SHBA dhe NATO filluan të tërhiqeshin nga vendi, Talibanët filluan një sulm vdekjeprurës ndaj një baze të madhe të ushtrisë në provincën jugore të Ghazni. Të paktën 17 ushtarë humbën jetën dhe dhjetëra të tjerë u zunë rob.

Në provincën Helmand, ku forcat amerikane u kishin dhënë kontrollin e një baze forcave afgane të sigurisë vetëm një ditë më parë, një sulm talebanësh në Lashkar Gah ndezi një betejë të furishme që bëri që qindra familje të largoheshin nga shtëpitë e tyre.

Ministria afgane e mbrojtjes ka konfirmuar se forcat e sigurisë po i përgjigjen sulmeve talebanë në të paktën gjashtë provinca përveç Helmand.

Shkallëzimi i dhunës ngre pyetje serioze në lidhje me besueshmërinë e procesit shumëkombësh të paqes, në të cilin një “trojkë e zgjeruar” – e përbërë nga Shtetet e Bashkuara, Kina dhe Rusia së bashku me Pakistanin, Talibanët dhe qeverinë kombëtare Afgane – u takua kohët e fundit në Doha , në Katar, për të njoftuar një “hartë rrugore” të re drejt paqes.

Megjithëse trojka u ka bërë thirrje të gjitha partive Afgane “të mbrojnë të drejtat e të gjithë Afganëve, përfshirë gratë, burrat, fëmijët, viktimat e luftës dhe pakicat”, është e paqartë se çfarë kanë në mendje Talibanët dhe grupet e tjera radikale Islamike.

Iniciativa e re Talibane sugjeron që organizata dëshiron të fitojë një terren në disa zona pas largimit të SHBA, duke paraqitur praninë e saj si një fakt para forcave kombëtare, fuqia e zjarrit e të cilave është dukshëm më e vogël.

Kjo llogaritje mbështetet në besimin e Talibanëve se rezistenca në fushën e betejës i ka detyruar Shtetet e Bashkuara të negociojnë dhe të tërhiqen dhe se nuk ka asnjë arsye për të ndaluar masakrën në një kohë kur fitorja e plotë ushtarake dhe ideologjike është afër. 2500 deri në 3,500 trupat e fundit amerikanë do të largohen nga Afganistani më 9 Shtator, duke shënuar fundin e një misioni 20-vjeçar.

Talibanët kanë siguruar që pas tërheqjes së SHBA.-së ata do të respektojnë gratë dhe do t’i lejojnë ato të kenë një arsimim, por roli i grave në shoqëri mbetet shumë i kufizuar sipas ligjit të Sheriatit të deklaruar nga Talibanët. Shumë besojnë se dështimi i Trojkës për t’iu përgjigjur këtyre frikës barazohet me një pranim të sundimit të Talibanëve mbi vendin.

Rritja e fundit e dhunës ka nxjerrë në pah gjithashtu disa çarje midis vendeve të përfshira në procesin e paqes. Pas sulmit ndaj studentëve të Kabulit, ministria e jashtme kineze tha se ishte “tronditur” dhe “pikëlluar thellë” nga sulmi, duke u bërë thirrje Shteteve të Bashkuara për të tërhequr trupat e tyre “në një mënyrë të përgjegjshme”.

Kina ka frikë prej kohësh se paqëndrueshmëria më e madhe në Afganistan mund të krijojë hapësirë ​​të mëtejshme për fondamentalizmin islamik, i cili më pas mund të shkelë në rajonin kinez (kryesisht mysliman) të Xinjiang, ku Pekini akuzohet për persekutimin e pakicës Ujgure Myslimane. Kina është përpjekur të përfshijë Talibanët në iniciativën e saj të re të rrugës së mëndafshit, por aktualisht është e paqartë në çfarë mase organizata rebele është përqendruar në të ardhmen ekonomike të Afganistanit.

Shtetet e Bashkuara dhe aktorë të tjerë të përfshirë në procesin e paqes kanë lobuar për një armëpushim, por Talibanët u janë shmangur këtyre kërkesave duke këmbëngulur vetë për të vazhduar xhihadin derisa të arrijnë qëllimet e tyre, përfshirë atë të dëbimit të trupave të SHBA dhe NATO nga vendi.

Kabuli nën rrethim

Javën e kaluar Talibanët e vunë në praktikë këtë pozicion maksimalist fjalë për fjalë brenda disa orësh nga tërheqja e trupave amerikane. Përveç sulmeve të drejtpërdrejta, ekstremistët tashmë kanë filluar ngritjen e pikave të tyre të kontrollit në të gjitha autostradat kryesore që çojnë në kryeqytetin Afganistan.

Shumë nga këto poste janë vendosur në vendet e kontrolluara më parë nga forcat afgane të sigurisë. Të dobësuar nga tërheqja e amerikanëve, ushtarët afganë tashmë kanë braktisur shumë pozicione në të gjithë vendin nga frika e sulmeve nga talebanët.

Kontrolli gjithnjë e më i ngushtë i autostradave po lejon Talibanët të rrethojnë kryeqytetin Afganistan, për të cilin organizata beson se është e okupuar nga forca të huaja dhe kukulla të udhëhequra nga Presidenti Ashraf Ghani, qeverinë e të cilit do të donte të neutralizonte.

Pikat e kontrollit komplikojnë tranzitin e furnizimeve logjistike të destinuara për forcat Afgane dhe tashmë kanë detyruar disa oficerë të arrijnë në kryeqytet me aeroplan, duke pasur parasysh që rrugët nacionale tani konsiderohen “territori Taliban”.

Forcat rebele e bëjnë prezencën e tyre të ndjerë në dhe përreth disa kryeqyteteve rajonale, ndoshta për të provuar nivelet e tyre të sigurisë dhe për të njoftuar se ata synojnë të marrin posedimin së shpejti.

Analistët besojnë se Talibanët po testojnë gjithashtu Shtetet e Bashkuara për të parë nëse ata janë të gatshëm të përdorin fuqinë e tyre të zjarrit, siç bëri për të mbrojtur Kandahar dhe Lashkar Gah në vjeshtën e vitit 2020, përpara një sulmi të mundshëm ndaj qyteteve Afgane në muajt e ardhshëm.

Kjo shtytje e re Talibane mbart disa rreziqe ekonomike. Shtetet e Bashkuara dhe Bashkimi Evropian, të cilat ofrojnë qindra miliona dollarë ndihmë për qeverinë në Kabul, mund të mbyllin telat e çantave dhe ta shtyjnë vendin në një humnerë të papritur ekonomike, duke komplikuar misionin e xhihadistëve për të imponuar një qeveri ekstremiste.

Por për shumë afganë, një paqe e modeluar në hijen e pushkëve talibane dhe perspektiva e një kthimi të ligjit të Sheriatit nuk do të jetë shumë e ndryshme nga urdhri i vendosur njëzet vjet më parë nën kërcënimin e bombarduesve amerikanë B-52 dhe prania ushtarake e SHBA në toka./Internazionale.


Lidhura

I rradhës

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Welcome Back!

Login to your account below

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.