Politike

Takimi me mjekët, Basha: Zëri i tyre duhet të jetë i pari që duhet dëgjuar, janë të vetmit që përpiqen për qytetarët

Në një status në rrjetet sociale, pas një takimi që pati me mjekët, Basha shkruan se ata janë të parët dhe të vetmit që përpiqen dhe japin ndihmë për qytetarët.
Featured image of article: Takimi me mjekët, Basha: Zëri i tyre duhet të jetë i pari që duhet dëgjuar, janë të vetmit që përpiqen për qytetarët

TIRANË– Kryetari i Partisë Demokratike Lulzim Basha ka kërkuar që mjekëve tu dëgjohet zëri dhe të kenë mbështetje.

Në një status në rrjetet sociale, pas një takimi që pati me mjekët, Basha shkruan se ata janë të parët dhe të vetmit që përpiqen dhe japin ndihmë për qytetarët.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

“Shqipëria kërkon një shpresë të re. Konsultimi me mjekët ka qenë dhe mbetet një konstante e përpjekjeve që po bëjmë për të gjetur rrugët për tejkalimin e situatës kritike të krijuar nga pandemia dhe keqmenaxhimi i saj. Zëri dhe qëndrimi i mjekëve duhet të jetë i pari që duhet dëgjuar siç është e para dhe e vetmja përpjekja dhe ndihma që mjekët po u japin qytetarëve sot. Ekspertët e shëndetësisë, me të cilët zhvillova një takim të frytshëm, kërkojnë testimin masiv dhe gjurmimin e kontakteve, rimbursimin e ilaçeve, hapjen e spitaleve rajonale, mbrojtjen e mjekëve dhe infermierëve dhe mbështetjen financiare të tyre. Mjekët folën pa doreza edhe për skemën e manipulimit të të vërtetës me njerëzit që humbin jetën nga COVID. Edhe sa jetë shqiptarësh duhet të humbim që Edi Rama të ndalë fajësimin dhe përbaltjen e mjekëve dhe të marrë përsipër përgjegjësinë që i ngarkon ligji? Shqipëria kërkon një shpresë të re. Shqipëria ka nevojë për një qeveri që kujdeset për qytetarët e saj – që mposht pandeminë dhe ringjall ekonominë. Ne do ta shërojmë Shqipërinë dhe do ta sjellim këtë shpresë të re për vendin,”- shkruan Basha.

(f.m/dosja.al)

Etiketa:

Shto Koment