Politike

Media ruse “alarmohet” nga kërkesa e Hotit për doganë në Durrës: Pretekste! Shqiptarët duan të bashkohen në një (SHKRIMI I PLOTË)

Takimi i fundit mes kryeministrit të Kosovës, Avdullah Hoti dhe kryeministrit Edi Rama nuk është parë me sy të mirë nga Rusia. Media qeveritare "Sputnik" është ndalur tek projektet midis dy qeverive për pikën doganore të Kosovës në portin e Durrësit.
Featured image of article: Media ruse “alarmohet” nga kërkesa e Hotit për doganë në Durrës: Pretekste! Shqiptarët duan të bashkohen në një (SHKRIMI I PLOTË) Lajmi i Sputnik dhe Avdulla Hoti

TIRANË- Media ruse Sputnik i ka kushtuar një shkrim me nota shqetësimi, vizitës së kryeministrit të Kosovës, Avdullah Hoti në Tiranë dhe konferencës me kryeministrin shqiptar, Edi Rama.  “Sputnik” e ka vënë theksin tek pika doganore e Kosovës në portin e Durrësit. Spas medias ruse, një gjë e tillë do t’i sillte humbje Serbisë, e cila ka një volum të madh importi në Kosovë. Teksa ka cituar një publicist serb nga Kosova, Zivojin Rakoçeviç, i cili është shprehur se me shkëputjen nga Serbia, Kosova po tenton të bashkohet dhe sa herë është në hall, gjen ndonjë fabulë patriotike.

Shkrimi i Sputnik

SHKRIMI I PLOTË I SPUTNIK: 

Kryeministri i Kosovës, Avdulah Hoti, i kërkoi Kryeministrit të Shqipërisë, Edi Rama, të bëhej pjesë e portit të Durrësit në Shqipëri , përmes një pike doganore që do të ishte e Kosovës.  Tirana zyrtare është e gatshme të takohet me Prishtinën në këtë drejtim. Kështu, Kosova, në një farë mënyre, fitoi hyrjen në det, dhe shqiptarët dërguan një mesazh të unifikimit.

Pse Shqipëria është e gatshme t’i nënshtrohet përgjithmonë Kosovës, duke i dhënë një pjesë të Portit më të madh të pasagjerëve të vendit, njëherazi një nga portet më të mëdha në Detin Adriatik me qarkullim vjetor prej rreth 1.5 milion pasagjerë dhe tri herë më shumë të ardhura? 

Një tjetër simbol i bashkimit të Kosovës dhe Shqipërisë

Zivojin Rakocevic, një gazetar dhe publicist nga Kosova, na thotë se çdo qeveri si në Prishtinë ashtu edhe në Tiranë është përpjekur që nga fundi i luftës të gjejë një simbol mjaft të madh që mund të përfshijë të gjithë shqiptarët. Kur armët heshtën, shtoi ai, filluan të zbatohen dhe ekzaminohen modele të ndryshme të unifikimit dhe ideve rreth të cilave do të realizohej uniteti kombëtar.

“Kryeministri Hoti vendosi të prodhojë një simbol të ri të pakuptimtë ekonomik, që Kosova të marrë një port dhe të shkojë në det. Asnjë nga këto nuk është e natyrshme, e justifikuar dhe e mundshme, sepse si dhe me çfarë të bashkohen dy ekonomitë e dështuara, dhe Shqipëria ka rezerva të mëdha për të gjitha këto. “Një pjesë e këtij lajmi shërben gjithashtu për të larguar vëmendjen nga problemet e vështira të brendshme, gjykata speciale në Hagë dhe varfëria,” thotë bashkëbiseduesi i Sputnik.

Rakocevic kujton se pas bombardimit të Jugosllavisë dhe nënshkrimit të Marrëveshjes së Kumanovës, shqiptarët kishin ndjenjën se uniteti kombëtar ishte arritur, dhe se ishte vetëm çështje kohe përpara se projekti etnik shqiptar në Ballkan të përfundonte zyrtarisht. Ai shton se kryengritësit u ngritën në Maqedoni dhe në jug të Serbisë qendrore, u krijuan lëvizje për ndarjen e armatosur të pjesëve të Malit të Zi, por ajo revoltë me pasoja të rënda nuk dha rezultatet e pritshme.

Kosova tani ka dy porte në zotërimin e saj

Agim Shahimi, presidenti i Dhomës Kombëtare të Tregtisë për Shqipërinë dhe Kosovën, thekson se Hoti nuk kërkoi asgjë të re, por vetëm përsëriti atë që i premtoi shtetit të Shqipërisë Kosovës në vitin 2010. Ai gjithashtu shënon se në atë kohë, Kosova kishte marrë tashmë një port nga Shqipëria – Shengjinin, i cili nuk ishte në funksion, dhe Kosova nuk kishte fonde për të investuar në të.

“Tani ne kemi një qeveri të re në Kosovë, dhe Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, është i gatshëm t’i japë Kosovës privilegjet e biznesit në mënyrë që të forcojë ekonominë e Kosovës. Pra, Hoti kërkoi një pjesë të portit të Durrësit si një shërbim për ne, sepse ne, si Kosovë, përdorim portet e Durrësit, Barit, Selanikut dhe Varnës, që do të thotë se të gjitha importet që ka Kosova, që janë më shumë se 90 përqind, i kalojmë nëpër këto porte. Ëhtë e rëndësishme për ne që të kemi stacionin tonë për ngarkim dhe shkarkim, pra, porti i Durrësit, përmes të cilit do të kalonte i gjithë trafiku nga dogana dhe kështu do të rrjedhë në buxhetin e Kosovës ”, sqaron Shahimi.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Serbia gjithashtu mund ta përdorë atë, por me vulën e Kosovës

Bashkëbiseduesi ynë thotë se kjo nuk është e mirë vetëm për Shqipërinë, por edhe për Serbinë, sepse është një pjesë e Korridorit të autostradës Durrës – Prishtinë – Nish, seksion që Kosova ka përfunduar në pjesën e saj. Durrësi, si pjesë e portit të Kosovës, shtoi ai, mund të përdoret nga shtetet e tjera përreth.

I pyetur nëse kjo do të thotë se nëse Serbia i dërgonte mallrat e saj përmes portit të Kosovës, ajo do të kishte pulla doganore të shtetit të Kosovës, të cilën nuk e njeh, Shahimi tha:

“Nëse përdor pjesën kosovare të Durrësit, kështu duhet të jetë, por Serbia nuk ka pse nëse nuk dëshiron, por mund ta përdorë pjesën shqiptare të portit.” Pra, ka dy zgjedhje “.

Ai nuk mendon se duke hequr dorë nga një pjesë e portit të Durrësit në favor të Kosovës, Shqipëria humbet diçka, por që edhe Kosova dhe Shqipëria fitojnë, pasi shërbimet në Durrës kështu do të rriten. 

“Biznesmenët dhe importuesit që dërgojnë mallra nga deti në Kosovë, tani do të përdorin Shqipërinë, domethënë, pjesën e Kosovës të portit të Durrësit, e cila do të ulë taksat e tyre dhe doganieri nuk ka asnjë vend të tretë si ndërmjetës.” “Shqipëria, nga ana tjetër, nuk po humbet sepse në këtë mënyrë, shërbimet në tërë Durrësin do të rriten”, shpjegon ai.

Kushtet e rënies së marrëveshjes janë ende të panjohura

Shahimi nuk e konsideron këtë një hap drejt integrimit politik të Kosovës në Shqipëri, duke komentuar se qëllimi i Kosovës është integrimi në Evropë. Siç thekson ai, vendet e tjera të Ballkanit duhet të shikojnë drejt të njëjtit qëllim, dhe jo të shikojnë prapa. Shqipëria dhe Kosova kanë një mundësi të shkëlqyeshme ekonomike, kujton bashkëbiseduesi ynë, por ai shton gjithashtu se Kryeministri shqiptar propozoi një mini Schengen për këtë rajon, por Kosova nuk pranoi, sepse dëshiron të jetë një pjesë e Shengenit të madh. Kjo ju tregon mjaft, përfundon ai, nëse kjo është një përpjekje për integrimin e Kosovës në Shqipëri.

Si kujtesë, Shqipëria nënshkroi një marrëveshje me Kosovën në vitin 2019, sipas së cilës dogana e Kosovës mori zyrën e saj të degës në portin e Durrësit. Rama e karakterizoi atë si “hapin e parë” drejt krijimit të një bashkimi doganor midis Prishtinës dhe Tiranës, dhe tha se porti i Durrësit nuk do të ishte vetëm dogana e Shqipërisë, por edhe zakonet e Kosovës.

Nga rruga, Porti i Durrësit është porti më i madh në Shqipëri dhe duket si një pishinë artificiale. Ndodhet në pjesën veriore të Gjirit të Durrësit dhe mbulon një sipërfaqe prej rreth 80 hektarësh. Që nga viti 2014, ajo është renditur si porti më i madh në këtë rajon. Porti i peshkimit ndodhet në skajin verior. Përdorimi i traktorëve është i detyrueshëm në port. Që nga viti 2011, porti është rinovuar dhe zgjeruar ndjeshëm.

(g.sh;f.g/dosja.al)

Një Koment në “Media ruse “alarmohet” nga kërkesa e Hotit për doganë në Durrës: Pretekste! Shqiptarët duan të bashkohen në një (SHKRIMI I PLOTË)

  1. Le të flejnë të qetë rusët Sa të jetë Rama dhe zagarë sorosianë e prosllavë në pushtet, asgjë e mirë ndër shqiptarë nuk do ndodhë.

Shto Koment