Bota

Takimi Biden-Putin, këshilltarët: Pas bisedimve mund të rinisin marrëdhëniet diplomatike mes dy vendeve

CNN shkruan se ka shpresë që të dy udhëheqësit mund të bien dakord të dërgojnë ambasadorët e tyre përsëri në Uashington dhe Moskë pas disa muajsh pa asnjë diplomat të lartë që të jetë i pranishëm në asnjë vend.
Featured image of article: Takimi Biden-Putin, këshilltarët: Pas bisedimve mund të rinisin marrëdhëniet diplomatike mes dy vendeve Joe Biden Vladimir Putin

SHBA- Presidenti Joe Biden ka në plan të adresojë marrëdhëniet e tensionuara SHBA-Rusi kur ai takohet me Presidentin Vladimir Putin javën tjetër. CNN shkruan se ka shpresë që të dy udhëheqësit mund të bien dakord të dërgojnë ambasadorët e tyre përsëri në Uashington dhe Moskë pas disa muajsh pa asnjë diplomat të lartë që të jetë i pranishëm në asnjë vend.

Largimet e ambasadorëve sinjalizuan një pikë të re të ulët në një marrëdhënie tashmë të tensionuar dhe kthimi i tyre duket të jetë i vetmi modest i dorëzueshëm që administrata e Biden po shikon nga samiti i aksioneve të larta. Aspirata vjen ndërsa administrata e Bidenit ka zbutur pritjet që SHBA dhe Rusia të largohen nga takimi me ndonjë marrëveshje novatore.

“Ne nuk mendojmë për takimet e nivelit të lartë SHBA-Rusi për sa i përket produkteve të dorëzueshme. Ne jemi duke e menduar atë si një mundësi për të komunikuar se cilat janë synimet dhe aftësitë tona,” tha Këshilltari i Sigurisë Kombëtare Jake Sullivan.

Një zëdhënës i Departamentit të Shtetit tha se Sullivan do të “kthehet në Moskë në javët e ardhshme“, dhe se SHBA mbetet e përkushtuar për “kanale të hapura të komunikimit me qeverinë Ruse, si për të përparuar interesat e SHBA-së dhe për të zvogëluar rrezikun e llogaritjes së gabuar midis vendeve tona “

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Ambasadori rus në SHBA, Anatoly Antonov, u tërhoq nga Uashingtoni rreth tre muaj më parë pasi Biden e quajti Putinin një vrasës. Ambasadori i SHBA në Rusi, John Sullivan, u largua nga Moska gati dy muaj më parë pasi Rusia sugjeroi që ai të kthehej në Uashington për konsultime.


LAJMI KRYESOR: Udhëtimi 8-ditor i Biden në Evropë/ Presidenti i SHBA takohet me Boris Johnson, në fokus të diskutimeve është tregtia dhe ‘ngërçet’ e BREXIT (BATUTAT MES TYRE)

(I.A/dosja.al)

Shto Koment