LIVE UPDATES
Aktualitet

Basha thumbon’ Këlliçin:FRPD, principatë me një feudal!Rinia i jep fund tranzicionit

15 Janar 2022, 15:02 Nga DOSJA
Basha thumbon’ Këlliçin:FRPD, principatë me një

TIRANË– Kryetari i Partisë Demokratike Lulzim Basha u takua sot me anëtarë të Forumit Rinor të Partisë Demokratike të Shqipërisë në kryeqytet. Në fjalën e tij, kryedemokrati pranoi se ndaj FRPD nuk është treguar vëmendje e duhur gjatë këtyre viteve. Ai thumboi indirekt deputetin e pezulluar nga PD Belind Këlliçin se e kishte kthyer këtë organizëm në një “principatë feudale”. Kryedemokrati nuk i kurseu sulmet ndaj kryeministrit Edi Rama, presidentit Ilir Meta dhe ish-kryeministrit Sali Berisha.

Basha tha se “trekëndëshi i Bermudës” ka bllokuar qarkullimin e elitave politike në Shqipëri me synim qëndrimin sa më të gjatë në pushtet dhe politikën shqiptare. Sipas tij, kjo mënyrë u ka hequr mundësinë të rinjve të marrin në dorë ndryshimin e fateve të vendit dhe se ata janë penguar nga Meta, Berisha dhe Rama.

Për deklaratën e djeshme të presidentit Ilir Meta se do të qëndrojë në politikë 50 vjet, Basha pyeti se kur do të vijë momenti i duhur që rinia të marrë drejtimin e fateve të Shqipërisë. Kreu i PD shtoi se rinia është instrumenti më i mirë për t’i dhënë fund tranzicionit politik në vend. Ai pranoi se shqiptarët po kalojnë një periudhë të vështirë për shkak se një pakicë individësh po qeveris në mënyrë të padrejtë për të përfituar sa më shumë pasuri dhe pushtet.

Basha thumboi indirekt deputetin Belind Këlliçi. Duke folur për FRPD, lideri demokrat pranoi se partia nuk ka treguar vëmendjen e nevojshme ndaj këtij organizmi. Në vazhdim të fjalës së tij, Basha tha se FRPD nuk duhet të kthehet në principatë feudale, referuar kohës kur Këlliçi ishte drejtuesi i fundit i saj.

Në këtë takim me anëtarë të FRPD-së në Tiranë u zbulua dhe slogani i ri i këtij organizmi, i cili është “Ndërtojmë të ardhmen”. Ky slogan do të përdoret gjatë zgjedhjeve të ardhshme për FRPD dhe Lidhjen Demokrate të Gruas.

ZHVILLIMET ORË PAS ORE:

‘Do rri 50 vjet në politikë’/Deklarata e Metës, Basha: Kur do t’i vijë radha rinisë?

Basha: Berisha, Meta, Rama duan të më largojnë nga beteja, s’kanë gjë në terezi

VD-E pezulloi nga PD!Basha ‘thumbon’ Këlliçin:Ktheu FRPD në principatë me një feudal

Basha: Rinia instrumenti më sigurt për t’i dhënë fund tranzicionit

‘Na duhen burra me R të fortë’/ Basha kundërshton të riun: E kuptoj! Mos harro gratë

Zgjedhjet e FRPD, del slogani i ri: Ndërtojmë të ardhmen më të mirë

VD-‘Kohë e dhimbshme për demokratët’/ Basha: Politika nuk njeh karrige të përjetshme

Në siklet? Basha: Më falni për vonesën, isha në takim, ndjesë për xhinset

(a.b)/dosja.al

Ndihmës-Sekretarja e Shtetit takoi Alibeajn, ndërsa Paloka deklaroi se ka firmosur peticionin kundër ambasadores Kim. Çfarë do të thotë kjo për PD?

View Results

kryesore politike basha me te rinjte edi rama frpd ilir meta lulzim basha trekendeshi i bermudes basha me te rinjte edi rama frpd ilir meta lulzim basha trekendeshi i bermudes

Sondazh

Poll

“Më hodhe në ujë”, policia e gjobiti dhe i bllokoi skafin, momenti kur efektivët rrisin shpejtësinë

“Më hodhe në ujë”, policia e gjobiti dhe i bllokoi skafin, momenti kur efektivët rrisin shpejtësinë

Fluksi në pikat e kalimit kufitar, reagon Policia: Rreth 90 mijë shtetas hynë në vend gjatë 24 orëve

MEGAAKSIONI! Policia operacion antidrogë në Shkodër, Lezhë, Kukës, Krujë, Gjirokastër dhe Dibër

Kakavijë/ Radhë kilometrike për të hyrë në Shqipëri

'O Like, dua t'ja fus njërit, ndihmoje vëllain'/ Gjergj Luca përfshihet në përplasjen PS-PL

Kakavijë/ Radhë kilometrike për të hyrë në Shqipëri, shkak mungesa e sporteleve në palën greke

Aksidentohet traileri me grurë, drithi derdhet në “Tiranë-Durrës”

Meta paralajmëroi qeveri teknike, Berisha zbulon çfarë do ndodhë: Duhen referendumet

Zgjedhjet lokale, Berisha: Do kemi siglën tonë, Rama e ka humbur pak, e di ai se...

Breshëri dhe stuhia bllokuan rrugët e Tiranës, zonat më problematike

Stuhi në Tiranë, shi i rrëmbyer, nis edhe breshëri

"Lustracioni" i Ramës, Berisha: Ai e ankimoi në GJK në 2008, u rrëzua në mënyrë të padrejtë

Stuhi në Tiranë, shi i rrëmbyer, nis edhe breshëri

Në zgjedhjet lokale me61 kandidatë apo do ndahen zonat me Partinë e Lirisë? Ja si përgjigjet Berisha

Aksi Qukës-Qafe Pllocë, Berisha: Ka kaluar çdo afat kohor

DËSHTOI PLANI! Tentoi të arratisej në Greqi, arrestohet autori i vrasjes së Luan Hushit

Sekuestrohen 3 mina me telekomandë në Korçë, vihet në pranga 35-vjeçari nga Lezha

E frikshme në Vlorë, burri gjuan me kallash në prani të fëmijëve pas sherrit me gruan

U plagos për disa ullinj, vdes 55-vjeçari tek Trauma, nuk i mbijetoi dot plumbave

Policia aksion në call Centre

Zjarr në Berat, rrufeja godet shtyllën e tensionit, banorët mbeten pa energji elektrike

I këputi varësen nga qafa qytetares në Golem, arrestohet gjysmë i zhveshur 30-vjeçari

Zjarr në qendren e përpunimit të plehrave në Gjirokastër, policia nuk lejon gazetarët: Mos filmoni

Bllokimi i mjeteve lundruese pas tragjedisë në Himarë, protestë para Policisë së Shtetit

Inceneratorët, PL paraqet fakte të reja: Qeveria ka lënë peng në banka pronat publike

Banda e “skifterëve” i vë armën në kokë 23-vjeçarit për t’i grabitur paratë dhe biçikletën

Zjarr në“Malin e Bardhë”,banorët nisin aksionin para zjarrfikësve,shuajnë flakët me mjete rrethanore

Digjen pyjet në Mat! Aktivizohet një tjetër vatër zjarri, në Ulëz dhe Baz

Rreth 1 ton drogë në tre skafe, ja SKEMA që përdorën trafikantët për të 'mashtruar' radarët

Megaoperacioni antidrogë në Vlorë, policia jep detaje: U kap në ujërat italiane, kapëm 992kg kanabis

Turizmi në Shqipëri, Berisha konferencë urgjente: Kam 2 propozime, fokus tek transporti

E RËNDË! Përplasen dy makina pranë Kallmetit, 7 të plagosur, mes tyre dhe fëmijë

Tragjedia e Himarës, Policia aksion në bregdet, në 'shënjestër' dhjetëra 'Jet ski', gomone dhe skafe

Përfshihet nga flakët “Golfi” tek “Zogu i Zi”, shkak problemet teknike

Kulla e vrojtimit bosh...në Potam mungon roja bregdetare, pushuesit në mëshirë të fatit

Dita e tretë e protestave në Vlorë/ Pronarët e skafeve dhe gomoneve: Na lini të lundrojmë

8 kg kanabis, në makinë iu gjet edhe një kallashnikov! Arrestohen 3 të rinj në Tropojë

Bllokohen dy turistë gjermanë në Tropojë, përfundojnë në spital

Aktivizohet një vatër zjarri në Sarandë, digjet ullishtja

Sali Berisha: Ilir Meta është opozitar i vërtetë, do të bashkërendojmë aksionin

Çuçi pranon shoqatën e velierave: E kam krijuar me miq pasionantë, s'kam biznes

Bosh plazhi i Livadhit në Himarë, sezoni i verës dështim në Shqipëri

PARALAJMËRIMI/ Berisha-Ramës: Bëj ç’të duash, e ke kohën e numëruar!

Afera e Portit të Durrësit/ Berisha: Mos bini pre, mos blini apartamente

Tragjedia në Himarë/ Berisha: Janë zhdukur kamerat që kanë filmuar skenën e aksidentit

Meta: Do vendosë sovrani, do shikoni pastaj politikanët do bëjnë më si të fortë?

Meta i bën premtimin Ramës: Do përfundosh nën këmbët e popullit të lirisë!

Meta i del në krah Berishës: PD është një dhe vetëm një, koha e përgjumjes ka mbaruar

Begaj s'ka reaguar për tragjedinë e Himarës/ Meta: Nuk është etike ta komentoj, Çuçi të ketë turp

Ilir Meta: Iniciative ligjore në Kuvend për të garantuar indeksimin e pagave