LIVE UPDATES

yuri kim

Politike 15 Shtator 2022, 11:12 F.M

FOTOT/ Kim i shkon në zyrë Celibashit

Yuri Kim TIRANË- Ambasadorja amerikane në Tiranë, Yuri Kim ndodhet në ambientet e Komisionit Qendror të Zgjedhjeve. Ajo ka shkuar ...

Editorial 22 Shkurt 2022, 08:16

Ti je “non grata” ime!

Nga Meri LikaKur plaçkitja bëhet një mënyrë jetese për një grup njerëzish që jetojnë në një shoqëri, ata krijojnë për vete, me kalimin e kohës, një siste...

Editorial 21 Shkurt 2022, 12:53

Mes votës së lirë dhe orientimit të Yuri Kim

Nga Enton AbilekajDeklarata e sotme e ambasadores amerikane, Yuri Kim, mund të ketë patur qëllimin e thjeshtë, që t’i japë një dorë Lulzim Bashës, pavarësisht s...

Çfarë do të thotë saktësisht një virus që bëhet endemik?

Çfarë do të thotë saktësisht një virus që bëhet endemik?

Presidenti Biden rikonfirmon angazhimin amerikan

Rama në SHBA, merr pjesë në samitin e OKB-së/ Nesër takim

Covidi në SHBA, CDC paralajmëron/ Ja vendet drejt të cilave

Altin Goxhaj përballë Ylli Rakipit dhe Arjan Currit – Të Paekspozuarit në MCN TV

Altin Goxhaj përballë Ylli Rakipit dhe Arjan Currit – Të Paekspozuarit në MCN TV

“Yuri Kim u irritua nga marrëveshja e Ficos me Llagamin’/ PRAPASKENAT e sherrit, ish-kryeministri: Kim i tha Bashës, ishte - Politike
LIVE UPDATES
Politike

“Yuri Kim u irritua nga marrëveshja e Ficos me Llagamin’/ PRAPASKENAT e sherrit, ish-kryeministri: Kim i tha Bashës, ishte

5 Gusht 2021, 10:38 Nga DOSJA
“Yuri Kim u irritua nga marrëveshja e Ficos me Llagamin’/

TIRANË– Ish-kryeministri Sali Berisha ka përmendur edhe njëherë denoncimin e bërë lidhur me menaxhimin e dosjeve gjyqësore të mbetura stok për shkak të vonesave. Në konferencën e tij për shtyp, Berisha u shpreh se ambasadorja Kim është zemëruar për denoncimin e bërë, ndërsa inati i saj është shtuar pas një intervistë në një media të Kosovës, ku kishte përmendur, Matthew Palmer. 


PJESË NGA KONFERENCA: 

Pyetje: Keni informacione që deputetë do të kërkojnë shkarkimin tuaj?

Berisha: S’kam asnjë informacion, asnjë lloj…unë kam mjet të vetëm të vërtetën dhe unë po përpiqem ta bëj pa kërkuar ndryshimin e vendimin. Ai është i zoti i shtëpisë, ka të drejtë të përcaktojë kush hyn dhe jo. Kërkoni një fakt që nesër të mos hani më bar.

Pyetje: Betejë personale, kështu e keni cilësuar, keni menduar që në shtator të hyni si deputet i pavarur?

Berisha: Në parlament do futem siç më kanë votuar qytetarët shqiptarë. Çdo vendimi që në vend të transparencës zgjedh diktatin, unë do t’i kundërvihem me një betejë kundër këtij regjimi. Këtë do ta bëj kuadër të PD-së. Nuk kam kërkuar dhe kërkoj nga PD që të mos angazhohet në këtë betejë. PD dhe cilido tjetër të kërkojë fakte dhe prova. Ka një detyrë tjetër; në mungesë të tyre të mos pranojë diktatin. Sepse të çon tek bari. Tek fyerjet e poshtërimet që çojnë tek bari. Nuk po mbroj veten time. Po mbroj disa parime.

Paralelizimi me Tom Doshin, KQZ mund t’ju heqë mandatiun?

Berisha: Nuk druhem, KQZ është detyruar që të zbatojë Kushtetutën. Ambasadorja është zemëruar kur kritikova shumë marrëveshjen e Delina Ficos me Llagamin, një marrëveshje që jep me koncesin dosjet gjyqësore që përbëjnë sekret. Ka krijuar Delina, një skuadër militantë të PS dhe i paguan. Tani ata do marrin në dorë 30-40 mijë dosje të Gjykatës së Lartë. Njerëz pa asnjë eksperince dhe asnjë lloj prove. Që mund të shtojnë dhe të heqin prova. Mund t’i shesin sa herë të duan. U jepen dosjet pa të drejtë. Këtu duhet që Delina Fico, ish-presidentja e Hapur, ish-bashkëshorja e Ramës dhe bashkëshortja e ministrit të Brendshëm, të ndajë para me Llagamin ose të krijojë një çorbë të tillë. Këto janë problemet. Nga biseda që zonja ka bërë me kryetarin e PD, irritimi i saj për daljen time në një TV të Kosovës, në të cilën shpreha ato që kam thënë gjithmonë para jush për Soros por edhe për qëllime të tjera. Unë nuk sulmova, shpreha rezervat e mia, ishte rasti për Palmer. Është e njohur që ai ka qenë promotor i projektit. Me këtë rast nuk kam qenë vetëm unë. Zëri im do trefishohet në mbrojtje të shqiptarëve, ashtu siç e gjykoj unë.Nuk ndryshon me asnjë lloj mase.

LAJMI KRYESOR: Ultimatumi i Kim, Sali Berisha nuk dëgjon: S’ka forcë që më ndal, në Kuvend si deputet i PD! Partia të mos hajë bar! Basha të kërkojë një falje nga ambasadorja Kim, “bari” lidhet me Enver Hoxhën

(k.m./dosja.al)

Iftar dhe politikë, a u prek Muaji i Ramazanit nga politikanët?

View Results

politike politike sali berisha sali berisha 5 gusht 2021 sali berisha sali berisha 5 gusht 2021

Sondazh

Poll

Politike 5 Gusht 2021, 10:21

TIRANË– Ish-kryeministri Sali Berisha ka qëndruar gjatë tek komenti i ambasadores amerikane, Yuri Kim për “ngrënien e barit”. Në konferencën e tij për shty...

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE

Pellusha, rripa e çanta markash kontrabandë, arrestohet pronari i 5 dyqaneve në Tiranë e Durrës

Mandati i Xhaçkës, Bushka: Duam kohë për raportin. Alibeaj: Mos nxirrni sebepe

Dashnor Sula shpërndan "paund" në Kuvend, i lë ca para edhe Ramës tek vendi

Autor i 4 vjedhjeve në banesa dhe biznese, vihet në pranga 35-vjeçari në Tiranë

Aksident me vdekje në Korçë, zetori përplas motorin, dy persona të vdekur

PD kërkon përballje me Nanon:Trego ç’bisedove me Lamin për Martinajn. Naço:S’e lejon sekreti hetimor

“Ekstradoni kriminelët nga Dubai”, Noka shtron kërkesën. Naço: Na jep informacione nëse ke

Noka kërkon llogari për Martinajn, Kuko: Jam këtu për tjetër gjë, Deputeti:Po thërrasim Kulturën pra

Salianji: Ekstradoni kriminelët nga Dubai, këtu kërcet pushka, atje hapet shmapanja. Kuko:I takon MD

Salianji: Në Shqipëri kërcet pushka, në Dubai hapet shampanjë! Krerët e grupeve kriminale të lirë

Ka shkuar mirë? Rama del i qeshur nga "Vila 30", i hedh dorën në qafë Kurtit

E PAPRITUR! Rama zhvillon takim 'kokë më kokë' me Kurtin në Tiranë

'RING'/ Kontrabandë nga Libia në Durrës, sekuestrohen 2275 ton naftë, arrestohen 4 persona

Marrëveshja Shqipëri-Emirate të Bashkuara, Alibeaj: Kush kryen krime është në Dubai

Shqiptarët me gomone drejt Anglisë, Ministria e Brendshme: Nuk është fenomen i panjohur

Noka kërkon 'llogari' për zhdukjen e Martinajn: A ka informacion Qeveria? Thonë e gjeti hasmi

Bushka- Alibeajt: Ti je anatemuar në publik. Deputeti: Po e di, merr masë nëse shkela etikën

Çantën e mbushur me detonatorë e C4, arrestohet sa zbret nga urbani 44-vjeçari në Shijak

'Po u thonë diçka politikës shqiptare'/ Alibeaj: Çunat e Londrës vijnë në Bllok me makina angleze

Shqiptarët drejt Britanisë, Alibeaj: Largohen për të qëndruar në shtëpi bari, sa të rinj janë atje?

'Ligjet'/ Memorandumi Shqipëri-Britani e Madhe për emigracionin, Sula: Pse u miratua me urgjencë?

'Territorialja'/ PS kundërshton propozimin e PD, Balla: I qëndrojmë ndarjes aktuale me 61 Bashki

Balla: Bashkëpuntorët e sigurimit të shtetit sillen sikur nuk u ka hyrë asgjë në këmbë

'Të hetohet Berisha', Balla: Dua përgjigje nga SPAK, PS qëndron ndarjes aktuale të Bashkive

Xhixho përplaset me kryebashkiakun Suli për shkollën "Ibrahim Basha": Pse s'është ndërtuar?

Transportonte 17 emigrantë të paligjshëm, arrestohet 35-vjeçari në Qafë-Botë

Hajdari: Të dalim në protesta, një grup njerëzish me në krye Ramën po uzurpojnë pushtetet

Përkujtimohet Azem Hajdari,djemtë i shkojnë me nuset për dore,Rudina merr të bijën, s'mungon Berisha

Veliaj s'përmbahet përballë gjimnazistëve/ Tregon idenë e tij për një shkollë të mirë: Si hotel

24 vite nga vrasja e Hajdarit/ Berisha: Hyri në histori, për 3 ditë rrëzoi regjimin

Shqiptarët dynden drejt Britanisë, ambasadori: Pasurimi i shpejtë ju çon drejt drogës

Deputetja i kthehet keq ish-zv.kryeministrit: Ahmetaj po deshe ta liroj vendin ta drejtosh

Sulmi ndaj sistemeve/ Salianji dhe Noka kërkesë AKSHI-t: Pse nuk u garantua siguria?

Arsimimi në Shqipëri, Yuri Kim: Faktor kyç, ndikon në përparimin tuaj

'Fëmijët kanë mundësi të punësohen'/ Rama: 11-vjeçarja në Shenavlash mbante shtëpinë me para

Abetarja e unifikuar/ Rama: Maqedonia parimisht dakord, diskutuam me Malin e Zi dhe Serbinë

Dëgjohet muzikë në Kongres, Rama: Jetojnë me ‘radio’ në xhep, njëri më tha është zilja e gruas

Kongresi, Rama: Kërcënimi ndaj gjuhës është i madh, do diskutojmë futjen e saj në çdo nivel arsimi

Rama mbledh Kongresin e Arsimit, Yuri Kim ende përgjumshëm

Dita e parë e shkollës, Rama këshillon të vegjëlit: Bëni qef dhe punë

Shtëpinë e kishte kthyer në “dyqan”, arrestohet i riu në Fier, e spiunuan për "Zastava"

Hakerat e Iranit futen në sistemin e kamerave të kufijve shqiptarë! Publikojnë videon

Sulmi kibernetik, radhë të gjata në doganën e Bllatës

Probleme me sistemin TIMS në Kapshticë, po punohet me regjistra

Berisha: Rama firmos kontratat korruptive! Rrugën Korçë-Kolonjë e mori në dorë një ish-deputet i PS