KRYESORET

Ribashkimin e Friends

Çfarë do të thotë saktësisht një virus që bëhet endemik?

Çfarë do të thotë saktësisht një virus që bëhet endemik?

Presidenti Biden rikonfirmon angazhimin amerikan

Rama në SHBA, merr pjesë në samitin e OKB-së/ Nesër takim

Covidi në SHBA, CDC paralajmëron/ Ja vendet drejt të cilave

Altin Goxhaj përballë Ylli Rakipit dhe Arjan Currit – Të Paekspozuarit në MCN TV

Altin Goxhaj përballë Ylli Rakipit dhe Arjan Currit – Të Paekspozuarit në MCN TV

Kina censuron ‘Ribashkimin e Friends’, BTS, Lady Gaga, Justin Bieber nuk duken askund - Art&Argëtim
KRYESORET
Art&Argëtim

Kina censuron ‘Ribashkimin e Friends’, BTS, Lady Gaga, Justin Bieber nuk duken askund

28 Maj 2021, 08:47 Nga DOSJA
Kina censuron ‘Ribashkimin e Friends’, BTS, Lady Gaga, Justin Bieber

KINA– Adhuruesit syshqiponjë vunë re se yjet e ftuar BTS, Lady Gaga dhe Justin Bieber në ‘Ribashkimi i Friends’  ishin prerë në të tre transmetuesit kinezë me të drejtë transmetimi. Referencat LGBTQ, ndër të tjera, ishin zhdukur. Besohet se pamjet e yjeve u prenë sepse ata vlerësohet se kanë fyer Kinën në të kaluarën.Seriali amerikan është jashtëzakonisht i popullarizuar në Kinë dhe censura i mërziti adhuruesit.

“Ndihmë! A nuk do të lëvizim kurrë dhe do të ndryshojmë? Kjo thjesht do të më bëjë të dëshiroj të mësoj më shumë rreth skenave të prera”, komentoi një person në platformën e mikroblogjeve Ëeibo.

Disa adhurues që nga ajo kohë kanë marrë dhe shpërndarë klipe të fshira në mediat sociale private, ndërsa të tjerët qarkulluan episodin e plotë të pakensuruar, të organizuar në faqet e piraterisë.Friends ka një ndjekje masive në vend, me shumë kinezë që e konsiderojnë shfaqjen si prezantim me kulturën amerikane dhe gjithashtu u ka mësuar atyre anglisht. Episodi i ribashkimit kishte sjellë të gjashtë anëtarët kryesorë të kastit së bashku për të folur për kohën e tyre në serialin e dashur, së bashku me intervistat me të famshëm dhe fansa.

Ishte e paqartë nëse qeveria kishte lëshuar një direktivë censure, apo platformat streaming iQiyi, Youku dhe Tencent Video e kishin bërë vetë për të shmangur lejimin e përmbajtjes “të ndjeshme politikisht”. Ndjekësit vunë re se censura nuk ishte e qëndrueshme në të gjithë bordin – versioni iQiyi kishte kohën më të shkurtër të ekzekutimit, të paktën gjashtë minuta më pak se koha fillestare e ekzekutimit prej 1 orë 44 minuta. Versioni i Tencent Video kishte prerë gati pesë minuta filmime, ndërsa Youku censuroi rreth katër minuta.

Si e kanë zemëruar Kinën BTS, Lady Gaga dhe Justin Bieber?

Kishte thirrje për të bojkotuar bandën Koreane të Jugut të djemve BTS në Kinë vitin e kaluar mbi komentet që një anëtar bëri në lidhje me Luftën Koreane .Në një fjalim, udhëheqësi i bandës RM kishte përmendur “historinë e dhimbjes” së përbashkët të Koresë së Jugut me SH.B.A. gjatë konfliktit 1950-53, në të cilën të dy vendet luftuan së bashku. Vërejtjet e tij zemëruan përdoruesit kinezë të mediave sociale, pasi Pekini mbështeti Veriun në luftë. Në episodin e paprerë të Friends, super yjet ishin pjesë e një klipi 13 sekondësh duke folur për dashurinë e tyre për shfaqjen, me RM duke thënë se seriali u kishte mësuar “gjërat për jetën dhe miqësinë e vërtetë”.

Ndërkohë dhe këngëtarja amerikane, Lady Gaga është e ndaluar të bëjë turne në Kinë, pas takimit të saj me Dalai Lama në 2016 . Duke treguar mbështetjen e saj për udhëheqësin shpirtëror tibetian, ajo kishte mërzitur zyrtarët kinezë të cilët mendojnë se ai është një figurë për separatizmin tibetian. Paraqitja e saj në speciale Friends – ku këndon këngën portreti Smelly Cat me yllin e sitcom Lisa Kudrow – nuk do të ishte paraqitet në kanalet zyrtare kineze.

Publiku kinez gjithashtu nuk e pa paraqitjen e Justin Bieber në episod të veshur si Spudnik – kostum i kombinuar me patate dhe satelit që karakteri i miqve Ross dikur kishte veshur në një parti të Halloween. Ylli kanadez i pop-it është i ndaluar të interpretojë në Kinë për “sjellje të keqe” . Në 2014, ai shkaktoi pakwnaqsi pasi postoi një foto të tij duke vizituar Shenjtëroren e diskutueshme Yasukuni në Tokio. Faltorja, e cila nderon luftëtarët e rënë dhe u jep haraç kriminelëve të dënuar të luftës, shihet në Kinë dhe Korenë e Jugut si një simbol i Japonisë që nuk vjen keq për të kaluarën e perandorisë së saj.

Çfarë tjetër ishte censuruar?

Referencat LGBTQ gjithashtu u censuruan. Për shembull, një dëshmi nga adhuruesi gjerman homoseksual Ricardo, i cili përshkroi se si shfaqja i dha atij një ndjenjë të përkatësisë, u hodh poshtë.

“Unë isha një homoseksual që doja të isha si Jennifer Aniston, kështu që ju mund ta imagjinoni sa e vetmuar isha”, kishte thënë ai në klipin origjinal. Platforma Youku censuroi një skenë tjetër në të cilën një grua tërheq partnerin e saj femër në kamera. “Si çdo Chandler, unë gjeta Monikën time”, kishte thënë ajo.

Platforma streaming gjithashtu censuroi të shtëna nga një skenë ku Joey i yllit të miqve Matt LeBlanc zbuloi një foto të Ross-it të ngulur në pjesën e përparme të të brendshmeve të tij. Ndërkohë, iQiyi dhe Tencent të dy prerë skenën ikonike nga sitcom ku Monica flet për mënyrën se si Chandler e kishte ndihmuar atë me një pickim të kandil deti duke i urinuar në këmbë.Nuk është e pazakontë që transmetuesit kinezë të censurojnë çdo gjë që mund të konsiderohet e ndjeshme politikisht ose kulturorisht. Në prill, për shembull, stacionet televizive kineze paqartë logot e markave perëndimore në programet e tyre, në një shfaqje të mbështetjes për fushatën e pambukut të Kinës Xinjiang. Kultura hip-hop, tatuazhet dhe dekolteja gjithashtu janë censuruar në të kaluarën.

(o.l./dosja.al)

Iftar dhe politikë, a u prek Muaji i Ramazanit nga politikanët?

View Results

Sondazh

Poll

Tragjedia në Pukë/ Pamjet nga shtëpia ku vdiq nëna me dy vajzat

Tragjedia në Pukë/ Pamjet nga shtëpia ku vdiq nëna me dy vajzat

Nënkomisari ra në humnerë, Policia falenderon Kosovën: Do e çojmë dhe jashtë shtetit për kurim

Ndërpritet numërimi i votave për kryesinë, demokratët ulin kokat në nderim të Nishanit

'Moss'/ Ndarja nga jeta e Nishanit, reagimi i anëtarëve të PD: Ta ndalojmë numërimin?

Zgjedhja e kryesisë së PD, Paloka: Çdo gjë transparente, nesër në pushtet kështu do veprojmë

Misioni i PD? Berisha: T'i shkurtojmë jetën qeverisë së Ramës

Drejtonte mjetin pa patentë dhe i droguar, arrestohet 27-vjeçari në Tiranë

'Vjedhin natën, ditën thonë 'rroftë Amerika'/ Berisha: SHBA s'mbështet plaçkitës

Berisha: Rama dhe Vuçiç i bashkon krimi, bllokuan integrimin në BE

Demokratët nuk e dëgjuan deri në fund, Paloka: I pashë kush bëri zhurmë, për të zez të vet e kanë

Berisha: Moment i veçantë, PD kaloi nga humbja në humbje, duhet të mësojmë

Këshilli Kombëtar/ Paloka: Jemi 200 anëtarë, kuorumi është plotësuar

Nis Këshilli Kombëtar i PD, Paloka: Urimin e parë ia dërgoj Berishës, kishim vështirësi por ia dolëm

I gjenden lëndë narkotike në banesë, arrestohet 29-vjeçari në Mamurras

'Faleminderit përfaqësues të DASH'/ Çupi ngatërrohet në Komision, buzëqesh: S'keni shansin

Rrëfimi i Dumanit/ Berisha: S’kisha dëgjuar që bandat rivale të merrnin të njëjtin vrasës

PPE për krizën në PD? Berisha: S’e di, e vlerësojmë, disa nga ne do shkojnë

Berisha korrigjohet: Ia paskam thënë gabim emrin Dumanit, e paska Nuredin

Duma e Alizoti në mbledhjen e Rithemelimit, Berisha: Do e merrni vesh në darkë

3 Komisionet në duart e Alibeajt, Berisha: Përpjekje Ramës për ta lënë vendin pa Opozitë

Miraka te Ligjet, Berisha: Bardhi të japë sqarime për vrasjen në Elbasan

Berisha: Alibeaj merr në mbledhje demokratë që nuk janë pjesë e grupit të PD

Berisha paralajmëron protesta: Droga është normë në polici, mjaftojnë dy vrasjet e fundit

Nesër zgjidhet kryesia e PD/ Berisha: Sot dorëzoj emrat

Pas Dumanit, Berisha thirrje Besian Xhixhës: Trego lidhjet e krimit me politikën

Berisha: Dumanit po i censurojnë dëshmitë, nxirrni tabulatet e Taulant Ballës me Suel Çelën

Berisha thirrje Nuredin Dumanit: Trego gjithçka, deri tani ke thënë ato që dimë të gjithë

Berisha: Gjykata Supreme janë Rama e Don Agaçio, gjthçka ndodh në dhomë këshillimi

Manja ‘pastroi’ dosjet, Berisha: Mafia e pronave u amnistua, mjafton të çojnë qesen në Apel

S'përmbahen! Bardhi: Mos më ngri zërin mua. Bushka: Flisni 7 veta në kor

PLAS KEQ te Ligjet/ Bushka: Ne jemi ndryshe Gazi, ty të është vrarë dikush në zonën elektorale

Raporti i Administratës Publike, Bardhi: Keni analizë për patronazhistët, keni marrë masa?

Raporti i Administratës Publike/ Alibeaj: Pse gjatë vitit zgjedhor ka pasur më shumë rekrutime?

Anëtarët e ish-sigurimit të Shtetit/ Alibeajt s'i pranohet kandidati, ngre zërin: Ja provat

Socialistët miratojnë të propozuarin e Berishës, Simon Miraka

Sherr te Ligjet/ Bardhi: Të pafytyrë, votuat të propozuarin e non-gratas. Bushka: Lëri patetizmat

Në qendër të Tiranës, aksidentohet autobusi i linjës së Institutit

Emrat e Alibeajt për Zgjedhoren, Balla: Sa t'i sjellë, do i miratojmë, më në fund

Presidenti/ Balla: Votat do i gjejmë, po konsultohem me dy grupet e tjera të Opozitës

Bylykbashi anëtar i Reformës Zgjedhore, Alibeaj: Nuk është provokim

'Jam kryetar grupi'/ Alibeaj: Brenda PD s'ka përplasje, s'ka bojkot për presidentin, të hënën....

Procesi i zgjedhjes, Alibeaj: Jemi gati deri në 12 të natës nëse PS ndryshon mendje

Zgjedhja e Presidentit/ Alibeaj: Maxhoranca nuk i ka 71 vota, është realitet

Procesi i Presidentit/ Ndryshon mendim pas mbledhjes, Alibeaj: Do marrim pjesë

Cilët kryebashkiakë do kallëzohen? Manja: Hetimi ka rregulla, s'bëj publike asnjë rast

Rrezikon Shqipëria nga lufta?Peleshi:Jemi të sigurtë,NATO reagon sa herë që preket një pëllëmbë tokë

Shqipëria ngre bazë të dhënash për emergjencat, çon togë në Bullgari, zgjeron kontributin në NATO

Balluku: Ka abonentë familjarë që përdorin mbi 5 mijë kw mujorë, do kenë pishina, s'fikin dritat

Miratohet koncensioni për ndërtimin e aksit Thumanë-Kashar

Qeveria vendos transferimin e të dhënave për licensat e minierave