LIVE UPDATES

ogerta manastirliu

Aktualitet 29 Korrik 2021, 09:23

TIRANË-Ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale Ogerta Manastirliu, me anë të një postimi në “Facebook” ka bërë të ditur se të gjithë të ...

Aktualitet 23 Korrik 2021, 09:09

TIRANË– Ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu, nga njësia e lëvizshme e vaksinimit në Ndroq bëri të ditur se kanë dyshime që varianti Delta është du...

Aktualitet 10 Qershor 2021, 20:35

TIRANË-  11 mijë prej 40.000 arsimtarë kanë kryer të dy dozat e vaksinës anti-COVID19. Lajmin e ka bërë vetë ministria e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu m...

Aktualitet 5 Qershor 2021, 20:53

VAKSINIMI: Sot u injektuan 4 mijë e 674 persona

TIRANË– Sot në Shqipëri janë kryer 4 mijë e 674 vaksinime.Në një njoftim në rrjetet sociale, vetë ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu ka bër...

Çfarë do të thotë saktësisht një virus që bëhet endemik?

Çfarë do të thotë saktësisht një virus që bëhet endemik?

Presidenti Biden rikonfirmon angazhimin amerikan

Rama në SHBA, merr pjesë në samitin e OKB-së/ Nesër takim

Covidi në SHBA, CDC paralajmëron/ Ja vendet drejt të cilave

Altin Goxhaj përballë Ylli Rakipit dhe Arjan Currit – Të Paekspozuarit në MCN TV

Altin Goxhaj përballë Ylli Rakipit dhe Arjan Currit – Të Paekspozuarit në MCN TV

30 mijë euro për tu ‘ngrohur’ dhe ashensorë, Ogerta Manastirliu firmos tenderin e luksit në kohë pandemie - Aktualitet
LIVE UPDATES
Aktualitet

30 mijë euro për tu ‘ngrohur’ dhe ashensorë, Ogerta Manastirliu firmos tenderin e luksit në kohë pandemie

14 Dhjetor 2020, 15:32 Nga DOSJA

TIRANË– Ministria e Shëndetësisë është kthyer në “lavatriçen” më të mëdha të parave publike. Nëse këto para’ do të shkonin për shërbime ndaj qytetarëve, zyrtarët do të ishin totalisht të justifikuar. Por, në momentin që “Boldnews”, por edhe media të tjera kanë raportuar se tenderat në shëndetësi bëhën në mënyra të dyshimta, atëherë këta zyrtarë duhet të japin llogari.

Në momentin që institucionet ligjzbatuese nuk po funksionojnë, duke mos nisur asnjë procedim penal, atëherë ne po mundohemi që të zbulojmë se ku shkojnë taksat tona. Më parë kemi investiguar se tenderat që ka firmosur Manastirliu janë bërë vetëm me 1 firmë në garë, të cilat kanë marrë të gjithë fondin e akorduar.

Ndërkohë, “Boldnews” ka siguruar dokumente të një tjetër tenderi që ka kryer Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale, e kryesuar nga Ogerta Manastirliu. Kësaj here, këta zyrtarë kanë menduar për luksin gjatë orarit të punës.

Në dokumentin e mësipërm, Ministria e Shëndetësisë ka hapur procedurën “shërbime mirëmbajtje dhe riparimi për sistemin e kondicionimit dhe të ashensorëve në godinën e MSHMS”. Fondi për këtë tender është 3.666.650 lekë pa TVSH (me TVSH mbi 30 mijë euro).

Pra, për vetëm riparimin e aparaturave për ajrin e kondicionuar apo edhe për riparimin e ashensorëve, Manastirliu do të shpenzojë plot 30 mijë euro. Pa llogaritur këtu të ardhurat e tjera, pajisjet, apo edhe energjinë elektrike. Standarti është mjaft i qartë.
Nga njëra anë zyrtarët mendojnë për të mirat e tyre materiale, luksin dhe nga ana tjetër qytetarët, të cilët edhe në momentin që protestojnë për jetët e tyre, vriten, dhunohen e madje arrestohen.

Ministria thotë se janë dy lote për këtë tender. I pari për mirëmbajtje të sistemit të kondicionimit. Sipas dokumenteve, në godinën e Ministrisë së Shëndetësisë dhe Mirëmbajtjes Sociale, janë të instaluar dhjetëra kondicionerë të markave të ndryshme.

Në total janë 58 kondicionerë të madhësive të ndryshëm. Gjithashtu edhe disa pajisje të tjera të fuqive më të larta, të cilat ngrohenin dhe ftohin zyrtarët që “mendojnë” jo për qytetarët, por për veten e tyre. Nëse çdo familje me zor e blen dhe riparon kondicionerin, me taksat e tyre ministria kërkon që pajisjet në zyrat e shtetit të pastrohen me solucion çdo 3 muaj.

Ndërkohë loti i dytë është mirëmbajtja e ashensorëve, ku në zyrat e ministrisë janë të instaluar dy ashensorë; ashensori 5 katësh dhe ashensori 3 katësh, të dy prodhim CE.

Marrë nga BoldNews

(f.m/dosja.al)

1 vit nga zgjedhjet e 25 prillit si e shikoni gjendjen e vendit:

View Results

aktualitet aktualitet ogerta manastirliu ogerta manastirliu

Sondazh

Poll

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE

Pellusha, rripa e çanta markash kontrabandë, arrestohet pronari i 5 dyqaneve në Tiranë e Durrës

Mandati i Xhaçkës, Bushka: Duam kohë për raportin. Alibeaj: Mos nxirrni sebepe

Dashnor Sula shpërndan "paund" në Kuvend, i lë ca para edhe Ramës tek vendi

Autor i 4 vjedhjeve në banesa dhe biznese, vihet në pranga 35-vjeçari në Tiranë

Aksident me vdekje në Korçë, zetori përplas motorin, dy persona të vdekur

PD kërkon përballje me Nanon:Trego ç’bisedove me Lamin për Martinajn. Naço:S’e lejon sekreti hetimor

“Ekstradoni kriminelët nga Dubai”, Noka shtron kërkesën. Naço: Na jep informacione nëse ke

Noka kërkon llogari për Martinajn, Kuko: Jam këtu për tjetër gjë, Deputeti:Po thërrasim Kulturën pra

Salianji: Ekstradoni kriminelët nga Dubai, këtu kërcet pushka, atje hapet shmapanja. Kuko:I takon MD

Salianji: Në Shqipëri kërcet pushka, në Dubai hapet shampanjë! Krerët e grupeve kriminale të lirë

Ka shkuar mirë? Rama del i qeshur nga "Vila 30", i hedh dorën në qafë Kurtit

E PAPRITUR! Rama zhvillon takim 'kokë më kokë' me Kurtin në Tiranë

'RING'/ Kontrabandë nga Libia në Durrës, sekuestrohen 2275 ton naftë, arrestohen 4 persona

Marrëveshja Shqipëri-Emirate të Bashkuara, Alibeaj: Kush kryen krime është në Dubai

Shqiptarët me gomone drejt Anglisë, Ministria e Brendshme: Nuk është fenomen i panjohur

Noka kërkon 'llogari' për zhdukjen e Martinajn: A ka informacion Qeveria? Thonë e gjeti hasmi

Bushka- Alibeajt: Ti je anatemuar në publik. Deputeti: Po e di, merr masë nëse shkela etikën

Çantën e mbushur me detonatorë e C4, arrestohet sa zbret nga urbani 44-vjeçari në Shijak

'Po u thonë diçka politikës shqiptare'/ Alibeaj: Çunat e Londrës vijnë në Bllok me makina angleze

Shqiptarët drejt Britanisë, Alibeaj: Largohen për të qëndruar në shtëpi bari, sa të rinj janë atje?

'Ligjet'/ Memorandumi Shqipëri-Britani e Madhe për emigracionin, Sula: Pse u miratua me urgjencë?

'Territorialja'/ PS kundërshton propozimin e PD, Balla: I qëndrojmë ndarjes aktuale me 61 Bashki

Balla: Bashkëpuntorët e sigurimit të shtetit sillen sikur nuk u ka hyrë asgjë në këmbë

'Të hetohet Berisha', Balla: Dua përgjigje nga SPAK, PS qëndron ndarjes aktuale të Bashkive

Xhixho përplaset me kryebashkiakun Suli për shkollën "Ibrahim Basha": Pse s'është ndërtuar?

Transportonte 17 emigrantë të paligjshëm, arrestohet 35-vjeçari në Qafë-Botë

Hajdari: Të dalim në protesta, një grup njerëzish me në krye Ramën po uzurpojnë pushtetet

Përkujtimohet Azem Hajdari,djemtë i shkojnë me nuset për dore,Rudina merr të bijën, s'mungon Berisha

Veliaj s'përmbahet përballë gjimnazistëve/ Tregon idenë e tij për një shkollë të mirë: Si hotel

24 vite nga vrasja e Hajdarit/ Berisha: Hyri në histori, për 3 ditë rrëzoi regjimin

Shqiptarët dynden drejt Britanisë, ambasadori: Pasurimi i shpejtë ju çon drejt drogës

Deputetja i kthehet keq ish-zv.kryeministrit: Ahmetaj po deshe ta liroj vendin ta drejtosh

Sulmi ndaj sistemeve/ Salianji dhe Noka kërkesë AKSHI-t: Pse nuk u garantua siguria?

Arsimimi në Shqipëri, Yuri Kim: Faktor kyç, ndikon në përparimin tuaj

'Fëmijët kanë mundësi të punësohen'/ Rama: 11-vjeçarja në Shenavlash mbante shtëpinë me para

Abetarja e unifikuar/ Rama: Maqedonia parimisht dakord, diskutuam me Malin e Zi dhe Serbinë

Dëgjohet muzikë në Kongres, Rama: Jetojnë me ‘radio’ në xhep, njëri më tha është zilja e gruas

Kongresi, Rama: Kërcënimi ndaj gjuhës është i madh, do diskutojmë futjen e saj në çdo nivel arsimi

Rama mbledh Kongresin e Arsimit, Yuri Kim ende përgjumshëm

Dita e parë e shkollës, Rama këshillon të vegjëlit: Bëni qef dhe punë

Shtëpinë e kishte kthyer në “dyqan”, arrestohet i riu në Fier, e spiunuan për "Zastava"

Hakerat e Iranit futen në sistemin e kamerave të kufijve shqiptarë! Publikojnë videon

Sulmi kibernetik, radhë të gjata në doganën e Bllatës

Probleme me sistemin TIMS në Kapshticë, po punohet me regjistra

Berisha: Rama firmos kontratat korruptive! Rrugën Korçë-Kolonjë e mori në dorë një ish-deputet i PS