KRYESORET

ndihma ekonomike

Çfarë do të thotë saktësisht një virus që bëhet endemik?

Çfarë do të thotë saktësisht një virus që bëhet endemik?

Presidenti Biden rikonfirmon angazhimin amerikan

Rama në SHBA, merr pjesë në samitin e OKB-së/ Nesër takim

Covidi në SHBA, CDC paralajmëron/ Ja vendet drejt të cilave

Altin Goxhaj përballë Ylli Rakipit dhe Arjan Currit – Të Paekspozuarit në MCN TV

Altin Goxhaj përballë Ylli Rakipit dhe Arjan Currit – Të Paekspozuarit në MCN TV

Basha: 100 mijë persona humbën punën, qeveria t’u japë rrogë, të paktën sa për të mbajtur frymën, të dyfishohet ndi - Politike
KRYESORET
Politike

Basha: 100 mijë persona humbën punën, qeveria t’u japë rrogë, të paktën sa për të mbajtur frymën, të dyfishohet ndi

1 Tetor 2020, 19:49 Nga DOSJA
Basha: 100 mijë persona humbën punën, qeveria t’u japë

TIRANË– Kreu i Partisë Demokratike Lulzim Basha është shprehur se deri më tani 100 mijë persona kanë humbur vendin e punës për shkak të pandemisë. I ftuar në “Çim Peka live”, Basha tha se tashmë, edhe pse kanë marrë paga lufte, ata njerëz nuk kanë me çfarë të mbajnë veten dhe me çfarë të ushqehen.

Pjesë nga biseda

Lulzim Basha: Janë 100.000 të papunë që kanë humbur vendin e punës. I dhe dy paga? Po tani me çfarë hanë ata? Po si mund t’i thuash vetes ti kryeministër, kur nuk i ke dhënë përgjigje kësaj pyetjeje? Këta njerëz me çfarë rrojnë? Fëmijët e tyre me çfarë jetojnë?

Gazetari: Dhe ju çfarë propozoni për këtë?

Lulzim Basha: Ne propozojmë për të gjithë njerëzit që kanë humbur gjatë këtij viti vendin e punës, një pagë për gjashtë muajt e ardhshëm, një çek prej 160.000 lek të vjetra në muaj që është minimum. Sigurisht nuk është e mjaftueshme, por është diçka minimale kur i thonë për të mbajtur frymën. Ne propozojmë ngjitur me këtë masë një masë tjetër, çdokush nga ky kontigjent që ka humbur vendin e punës që rrimeret në punë, biznesi që e rimerr në punë të marrë drejtpërdrejt nga qeveria 200.000 lek të vjetra për çdo person që ripunëson. Ne propozojmë të dyfishohet urgjentisht ndihma ekonomike, se ajo ndihmë qeshrake që marrin familjet në nevojë ishte e pamjaftueshme para pandemisë është edhe më e pamjaftueshme sot. Ne propozojmë që pensionistët për nga mosha janë më të ekspozuarit ndaj rrezikut të COVIDIT, të marrin minimalisht nga një 20 mijë leksh për çdo pensionist në muaj, për ato shpenzime ekstra që i duhen për të blerë një maskë, për të blerë një dezinfektant.

Çim Peka: 20 mijë lekë të vjetra.

Lulzim Basha; Të vjetra. Flasim gjithmonë me lekë të vjetra për hir të komunikimit me qytetarët. Ne propozojmë që çdo biznes i vogël të marrë një çek prej 1 mijë euro, për këtë periudhë 6-mujore, për të amortizuar sa më pak, për të mbajtur kokën mbi ujë.

(f.m/dosja.al)

1 vit nga zgjedhjet e 25 prillit si e shikoni gjendjen e vendit:

View Results

Sondazh

Poll

Emrat e Alibeajt për Zgjedhoren, Balla: Sa t'i sjellë, do i miratojmë, më në fund

Emrat e Alibeajt për Zgjedhoren, Balla: Sa t'i sjellë, do i miratojmë, më në fund

Presidenti/ Balla: Votat do i gjejmë, po konsultohem me dy grupet e tjera të Opozitës

Bylykbashi anëtar i Reformës Zgjedhore, Alibeaj: Nuk është provokim

'Jam kryetar grupi'/ Alibeaj: Brenda PD s'ka përplasje, s'ka bojkot për presidentin, të hënën....

Procesi i zgjedhjes, Alibeaj: Jemi gati deri në 12 të natës nëse PS ndryshon mendje

Zgjedhja e Presidentit/ Alibeaj: Maxhoranca nuk i ka 71 vota, është realitet

Procesi i Presidentit/ Ndryshon mendim pas mbledhjes, Alibeaj: Do marrim pjesë

Cilët kryebashkiakë do kallëzohen? Manja: Hetimi ka rregulla, s'bëj publike asnjë rast

Rrezikon Shqipëria nga lufta?Peleshi:Jemi të sigurtë,NATO reagon sa herë që preket një pëllëmbë tokë

Shqipëria ngre bazë të dhënash për emergjencat, çon togë në Bullgari, zgjeron kontributin në NATO

Balluku: Ka abonentë familjarë që përdorin mbi 5 mijë kw mujorë, do kenë pishina, s'fikin dritat

Miratohet koncensioni për ndërtimin e aksit Thumanë-Kashar

Qeveria vendos transferimin e të dhënave për licensat e minierave

A e ka gati Shqipëria dosjen për çështjen e detit në Hagë? Xhaçka: Në atë fazë jemi

Mbështetje për emigrantët shqiptarë në Greqi? Xhaçka: E diskutova me Dendias, do njihet gjuha shqipe

Shqipëria jep OK për futjen e Suedisë e Finlandës në NATO

Gjuhë të huaja e letërsia, ulet mesatarja që duhet të kenë maturantët për këto degë

Kisha

Mbledhja e grupit, Berisha mbërrin në selinë blu: Alibeaj vegël e Ramës, po fyejnë Diasporën

Forumi i PPE, Berisha: Po mbajnë qëndrim neutral, zëri ynë s’do mungojë

S’ju uroi asnjë ambasadë, Berisha: S’e mbaj mend ta kenë bërë ndonjëherë

Marrëdhënia me SHBA, Rama: Miqtë e BE s'e kuptojnë, u dukemi budallenj

Rama: Kemi gati projektin për një bazë detare të NATO-s, do ia paraqesim gjeneralit

Yuri Kim në sallë, Edi Rama: Do flas anglisht, të shmang përkthimin e keq që krijon probleme

U nderua me medalje, gjenerali amerikan 'i mahnitur' pas Ramës: Jeni lider!

Rama i dorëzon medalje Komandantit të NATO-s: Do bëjmë plan për një bazë detare

INCIDENTI- Rama mezi i vendos medaljen gjeneralit amerikan: Më fal, s'qenka e lehtë

Tifozët

Trafikimi i qenieve njerëzore, Kim: Shqipëria ka ende punë për të bërë, SHBA s'ndalon ndihmën

Trafikimi i qenieve njerëzore, Osmani: Rrjetet kriminale kanë shfrytëzuar mungesën e rendit

Meta thirrje prokurorive: Hetoni trafikimin e qenieve njerëzore, fëmijët në rrezik

Zgjedhja e pasardhësit, Meta: Kuvendi të bëjë punën e tij, Opozita më e mirë janë shqiptarët

"Kush e bëri hapin e parë?"/ Pajtimi me Kim, Meta: S'shoh asnjë problem...

Tifozët terror në Tiranë, nën pushtim kryeqytetin, kros tek Kryeministria

Aksident i trefishtë në Vlorë, makinat bëhen 'copash' në Skelë, shkak shpejtësia

Makina e policisë e dhunuar, gjendet një thikë në vendngjarje

Tifozët nuk pyesin, përplasen me Policinë e shkatërrojnë çdo gjë që i'u del përpara

Tifozët nuk pyesin, përplasen me Policinë e shkatërrojnë çdo gjë që i'u del përpara

Tifozët nuk pyesin, përplasen me Policinë e shkatërrojnë çdo gjë që i'u del përpara

Tifozët nuk pyesin, përplasen me Policinë e shkatërrojnë çdo gjë që i'u del përpara

Presidenti/ Balla: 4-2-1 s'është negociatë, PD nuk më ka sjellë asnjë emër

Presidenti/ Balla: Raundi i tretë do të mbahet më 30 maj, ora 10:00

Presidenti/ Balla-opozitës: Kemi 6 ditë kohë që të negociojmë, sillni emrat

Presidenti/ Spiropali-opozitës: Pse vini kur e cilësoni si ilegjitim këtë proces?

Presidenti/ Duma-PS: E doni Opozitën sa për farsë. I kthehet Balla: Mos u nxeh!

Presidenti/ Alibeaj: PS do presidentin e saj, jo për popullin

Mediu: S'ka kohë për 8 e 10 kandidatë, Opozita duhet të ketë kandidatin e saj

'21 Janari'/ Tabaku: Duam të dimë kur do arrestohet X ministër. Balla: E di për kë e kam...

Dosja e '21 Janarit'/ Balla: Kam besim se do hetohet nga Prokuroria e Posaçme

Kraja: Ka korrupsion dhe pastrim parash në të gjitha fushat, duhet punë e madhe për t'i luftuar