KRYESORET

Lloyd Austin

Bota 25 Prill 2022, 15:57

SHBA-të duan ta shohin Rusinë të mundur

SHBA- Presidenti Joe Biden e ka bërë gjithmonë të qartë se SHBA nuk do të ndërhyjë drejtpërdrejt në luftën në Ukrainë. BBC shkruan se ai nuk do të dërgojë trupa...

Bota 25 Prill 2022, 09:05

Zelenskyy falenderon SHBA-në për mbështetjen

UKRAINË- Presidenti ukrainas Volodymyr Zelenskyy ka falenderuar SHBA-në për mbështetjen. Sipas BBC, ai ka falenderuar SHBA-në gjatë takimit me Sekretarin e...

Bota 24 Prill 2022, 06:17

Blinken dhe Lloyd Austin vizitojnë sot Kievin

Sekretari amerikan i Shtetit Antony Blinken dhe sekretari i Mbrojtjes Lloyd Austin do të vizitojnë Kievin të dielën, tha presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelens...

Bota 10 Shtator 2021, 09:31

SHBA-Sekretari amerikan i Mbrojtjes, Lloyd Austin tha të enjten se grupi ekstremist i al-Kaedës që përdori Afganistanin si një bazë për të sulmuar Shtetet e Bas...

Çfarë do të thotë saktësisht një virus që bëhet endemik?

Çfarë do të thotë saktësisht një virus që bëhet endemik?

Presidenti Biden rikonfirmon angazhimin amerikan

Rama në SHBA, merr pjesë në samitin e OKB-së/ Nesër takim

Covidi në SHBA, CDC paralajmëron/ Ja vendet drejt të cilave

Altin Goxhaj përballë Ylli Rakipit dhe Arjan Currit – Të Paekspozuarit në MCN TV

Altin Goxhaj përballë Ylli Rakipit dhe Arjan Currit – Të Paekspozuarit në MCN TV

Joe Biden do të emërojë gjeneralin në pension Lloyd Austin si shef të Pentagonit - Bota
KRYESORET
Bota

Joe Biden do të emërojë gjeneralin në pension Lloyd Austin si shef të Pentagonit

8 Dhjetor 2020, 08:11 Nga DOSJA
Joe Biden do të emërojë gjeneralin në pension Lloyd Austin

SHBA- Presidenti i zgjedhur amerikan Joe Biden ka zgjedhur gjeneralin në pension Lloyd Austin si sekretarin e tij të mbrojtjes, raportojnë mediat amerikane. Nëse miratohet, 67-vjeçari që doli në pension në 2016 do të bëhej Afrikano-Amerikani i parë që drejtonte Pentagonin.

Ai do të duhej të dorëhiqej nga kongresi pasi kërkohen shtatë vjet midis detyrës aktive dhe bërjes së shefit ushtarak. Biden është përballur me thirrje, përfshirë nga grupet parlamentare aziatike demokratike,afro-amerikane dhe latine për të emëruar pakicat në postet e larta të kabinetit.

Zyrtarja veterane e Pentagonit Michèle Flournoy, e cila do të kishte qenë gruaja e parë për të mbajtur këtë pozitë, ishte konsideruar gjithashtu një kandidate – si dhe Jeh Johnson, një ish këshilltar i përgjithshëm i Pentagonit dhe ish sekretar i sigurimit të vendit.

Gjeneral Austin me katër yje shërbeu nën administratën e Obamës, duke udhëhequr Komandën Qendrore të SH.B.A.-së, zona e përgjegjësisë e së cilës përfshin Lindjen e Mesme, Azinë Qendrore dhe një pjesë të Azisë së Jugut, midis 2013 dhe 2016. Ai ishte arkitekti kryesor ushtarak i cili udhëhoqi SH.B.A. në ofensivën kundër grupit të Shtetit Islamik në Irak dhe Siri.

Por emërimi mund të tërheqë kritika nga disa grupe progresive mbi pozicionin e Gen Austin në vitet e fundit si një anëtar i bordit të drejtorëve të kontraktorit të mbrojtjes Raytheon dhe kundërshtimin e ligjvënësve në Kongres që favorizojnë një kontroll të qartë civil të Pentagonit.

Biden dhe Gjeneral Austin nuk kanë komentuar. Presidenti i zgjedhur i ofroi postin Gjeneralit Austin i cili të Dielën e pranoi, thanë raportet.

Lajmi për emërimin doli përpara një takimi midis Biden, Zëvendës Presidentit të zgjedhur Kamala Harris dhe grupeve të të drejtave civile të Martën. Rev Al Sharpton, aktivisti i të drejtave civile, tha se vendimi ishte “një hap në drejtimin e duhur por jo i th
Vendimi i raportuar vjen dy javë pasi Biden njoftoi anëtarët e tjerë të vjetër të ekipit të tij të sigurisë kombëtare. Biden mundi Presidentin Republikan Trump në zgjedhjet e 3 nëntorit. Presidenti vazhdon të refuzojë të pranojë humbjen në zgjedhje, duke pretenduar, pa prova, ka pasur mashtrim të gjerë.

(d.a/dosja.al)

1 vit nga zgjedhjet e 25 prillit si e shikoni gjendjen e vendit:

View Results

Sondazh

Poll

Bota 7 Dhjetor 2020, 21:50

GJERAMANI-Kancelarja e Gjermanisë, Angela Merkel ka lëvduar dy shkencëtarëve turq që krijuan vaksinën anti-Covid. Merkel në një intervistë për radio Metropol FM...

Cilët kryebashkiakë do kallëzohen? Manja: Hetimi ka rregulla, s'bëj publike asnjë rast

Cilët kryebashkiakë do kallëzohen? Manja: Hetimi ka rregulla, s'bëj publike asnjë rast

Rrezikon Shqipëria nga lufta?Peleshi:Jemi të sigurtë,NATO reagon sa herë që preket një pëllëmbë tokë

Shqipëria ngre bazë të dhënash për emergjencat, çon togë në Bullgari, zgjeron kontributin në NATO

Balluku: Ka abonentë familjarë që përdorin mbi 5 mijë kw mujorë, do kenë pishina, s'fikin dritat

Miratohet koncensioni për ndërtimin e aksit Thumanë-Kashar

Qeveria vendos transferimin e të dhënave për licensat e minierave

A e ka gati Shqipëria dosjen për çështjen e detit në Hagë? Xhaçka: Në atë fazë jemi

Mbështetje për emigrantët shqiptarë në Greqi? Xhaçka: E diskutova me Dendias, do njihet gjuha shqipe

Shqipëria jep OK për futjen e Suedisë e Finlandës në NATO

Gjuhë të huaja e letërsia, ulet mesatarja që duhet të kenë maturantët për këto degë

Kisha

Mbledhja e grupit, Berisha mbërrin në selinë blu: Alibeaj vegël e Ramës, po fyejnë Diasporën

Forumi i PPE, Berisha: Po mbajnë qëndrim neutral, zëri ynë s’do mungojë

S’ju uroi asnjë ambasadë, Berisha: S’e mbaj mend ta kenë bërë ndonjëherë

Marrëdhënia me SHBA, Rama: Miqtë e BE s'e kuptojnë, u dukemi budallenj

Rama: Kemi gati projektin për një bazë detare të NATO-s, do ia paraqesim gjeneralit

Yuri Kim në sallë, Edi Rama: Do flas anglisht, të shmang përkthimin e keq që krijon probleme

U nderua me medalje, gjenerali amerikan 'i mahnitur' pas Ramës: Jeni lider!

Rama i dorëzon medalje Komandantit të NATO-s: Do bëjmë plan për një bazë detare

INCIDENTI- Rama mezi i vendos medaljen gjeneralit amerikan: Më fal, s'qenka e lehtë

Tifozët

Trafikimi i qenieve njerëzore, Kim: Shqipëria ka ende punë për të bërë, SHBA s'ndalon ndihmën

Trafikimi i qenieve njerëzore, Osmani: Rrjetet kriminale kanë shfrytëzuar mungesën e rendit

Meta thirrje prokurorive: Hetoni trafikimin e qenieve njerëzore, fëmijët në rrezik

Zgjedhja e pasardhësit, Meta: Kuvendi të bëjë punën e tij, Opozita më e mirë janë shqiptarët

"Kush e bëri hapin e parë?"/ Pajtimi me Kim, Meta: S'shoh asnjë problem...

Tifozët terror në Tiranë, nën pushtim kryeqytetin, kros tek Kryeministria

Aksident i trefishtë në Vlorë, makinat bëhen 'copash' në Skelë, shkak shpejtësia

Makina e policisë e dhunuar, gjendet një thikë në vendngjarje

Tifozët nuk pyesin, përplasen me Policinë e shkatërrojnë çdo gjë që i'u del përpara

Tifozët nuk pyesin, përplasen me Policinë e shkatërrojnë çdo gjë që i'u del përpara

Tifozët nuk pyesin, përplasen me Policinë e shkatërrojnë çdo gjë që i'u del përpara

Tifozët nuk pyesin, përplasen me Policinë e shkatërrojnë çdo gjë që i'u del përpara

Presidenti/ Balla: 4-2-1 s'është negociatë, PD nuk më ka sjellë asnjë emër

Presidenti/ Balla: Raundi i tretë do të mbahet më 30 maj, ora 10:00

Presidenti/ Balla-opozitës: Kemi 6 ditë kohë që të negociojmë, sillni emrat

Presidenti/ Spiropali-opozitës: Pse vini kur e cilësoni si ilegjitim këtë proces?

Presidenti/ Duma-PS: E doni Opozitën sa për farsë. I kthehet Balla: Mos u nxeh!

Presidenti/ Alibeaj: PS do presidentin e saj, jo për popullin

Mediu: S'ka kohë për 8 e 10 kandidatë, Opozita duhet të ketë kandidatin e saj

'21 Janari'/ Tabaku: Duam të dimë kur do arrestohet X ministër. Balla: E di për kë e kam...

Dosja e '21 Janarit'/ Balla: Kam besim se do hetohet nga Prokuroria e Posaçme

Kraja: Ka korrupsion dhe pastrim parash në të gjitha fushat, duhet punë e madhe për t'i luftuar

Pastrimi i parave, Çela: S'po bëhet mjaftueshëm, shqetësuese pasi po burojnë nga...

Harta e re gjyqësore/ Manja: Propozojmë një gjykatë të Apelit, s'ka ndryshime në ligj për Vettingun

Kryeministri mbaron fjalimin, qytetari 'zbrazet': Rama ik!

Integrimi në BE, McAllister: Shqipëria i ka plotësuar kushtet, pa opozitë të fortë s'ka ecuri

'Do bashkëpunoni me Berishën?' McAllister i bën bisht pyetjes: Nuk është vendi për komente

“Ndahemi nga RMV”, McAllister-Ramës: Planet B e C mirë do të ishte të mos thuhen publikisht

Arrestimi i 2 ish-ministrave dhe deputetit të PS, McAllister: Inkurajoj autoritetet shqiptare