KRYESORET
4 ORE ME PARE Insights Fjola Graçi

SHËNIM: Pse vrasin Policët tanë?

Foto ilustruese TIRANE- Ludian Zaimi vetëm 25 vjeç ndodhet sot pas hekurave pasi vendosi që problemin personal që kishte me kole...

lionel messi

Sport 10 Gusht 2021, 10:11

Lionel Messi është lojtar i Paris Saint Germain…

FRANCE – Lionel Messi ka pranuar kushtet e kontratës së Patis Saint Germain dhe në orët në vazhdim pritet të jetë në Paris për të firmosur.Lajmi për momentin bë...

Sport 17 Tetor 2020, 11:48

Mesi zbulon taktikën e tij të re

SPANJE – Lionel Messi mbetet ende në qendër të vëmendjes, këtë herë jo për lëvizjen dhe zërat e merkatos, por për mënyrën e lojës dhe atë që ai jep në fushë. Ed...

Sport 20 Korrik 2020, 16:29

SPANJË- Quique Setien, trajneri i Barcelonës në një intervistë për mediat spanjolle ka folur për marrëdhëniet në lidhje me sulmuesin argjentinas, Lionel Me...

Sport 24 Shkurt 2019, 13:51

Tregolëshi i Messi-t ka frikësuar Real Madrid

Lionel Messi mori rol kryesor me tregolëshin etij kundër Sevilla-s dje të shtunën, duke rigjetur kështu formën e tij më të mirë para 2 ‘El Clasico’-ve me Real M...

Sport 15 Shkurt 2019, 08:49

Messi është gati për Valverde-n

Barcelona ka marrë një lajm të mirë pasi Messi është gati të luajë në ndeshjen kundër ValladollidArgjentinasi është rikuperuar tërheqja muskulare që mori në nde...

Sport 2 Shkurt 2019, 18:28

Futbollisti brazilian Neymar rrezikon 6 vite burg

Futbollisti i njohur brazilian mund të përfundojë në burg nëse rezulton fajtor për akuzat e mashtrimit dhe korrupsionit.Neymar besohet se ka fshehur koston real...

Çfarë do të thotë saktësisht një virus që bëhet endemik?

Çfarë do të thotë saktësisht një virus që bëhet endemik?

Presidenti Biden rikonfirmon angazhimin amerikan

Rama në SHBA, merr pjesë në samitin e OKB-së/ Nesër takim

Covidi në SHBA, CDC paralajmëron/ Ja vendet drejt të cilave

Altin Goxhaj përballë Ylli Rakipit dhe Arjan Currit – Të Paekspozuarit në MCN TV

Altin Goxhaj përballë Ylli Rakipit dhe Arjan Currit – Të Paekspozuarit në MCN TV

10 akullore në një ditë, dieta, origjina italiane, Antonela dhe… disa nga “sekretet” e argjentinasit Lionel Messi - Sport
KRYESORET
4 ORE ME PARE Insights Fjola Graçi

SHËNIM: Pse vrasin Policët tanë?

Foto ilustruese TIRANE- Ludian Zaimi vetëm 25 vjeç ndodhet sot pas hekurave pasi vendosi që problemin personal që kishte me kole...

Sport

10 akullore në një ditë, dieta, origjina italiane, Antonela dhe… disa nga “sekretet” e argjentinasit Lionel Messi

11 Gusht 2021, 05:51 Nga DOSJA

SPANJE – Ai u prek, sytë i mbushi me lot. Lionel Messi përshëndeti Barcelonën me një konferencë historike për shtyp. “Unë përgjysmova pagën time për të zgjatur kontratën time, por kjo nuk ishte e mjaftueshme. Do të doja që lamtumirën ta bëja me stadiumin plot, për këta njerëz do të bëja gjithçka”. Sulmuesi argjentinas largohet nga Spanja pas 21 vitesh sukses. Këtu janë disa nga sekretet e tij …

Dieta e Leo Messit? Nutricionisti italian Giuliano Poser e ka revolucionarizuar dietën e tij, pasi i rekomandoi yllit argjentinas të përdorë si ushqime kryesore: ujë, vaj ulliri, drithëra, fruta të freskëta dhe perime të freskëta. Ashtu si shumë nutricionistë që punojnë me sportistë, Poser e ka këshilluar të mos konsumojë sasira të tepërta mishi, i cili është shumë i zakonshëm në Amerikën e Jugut dhe Spanjë. “Sasia e mishit të konsumuar normalisht nga argjentinasit dhe uruguajanët është e tepërt, sepse është e vështirë të tretet,”- thotë ai. Recetat e preferuar e Messit? Pule e pjekur me perime dhe ala-milanesa, kotoletë milaneze e gatuar nga nëna. Sidoqoftë, ai kaloi në një dietë pothuajse vegane për disa vite, pas problemeve me tretjen dhe të vjellat që e ‘goditën’ në shumë ndeshje me fanellën e Barcelonës dhe Argjentinës.

Stërvitja? Një kampion si ai është i detyruar të kujdeset për çdo aspekt të stërvitjes së tij. Messi është shumë i etur për t’u stërvitur për shpejtësinë dhe rezistencën e shpejtësisë. Në rutinën e tij, puna me muskujt e brëndshëm të kofshëve nuk mungon. Ashtu siç nuk mungojnë ushtrimet për zgjatjen dhe forcimin e muskujve të këmbëve në tërësi. Kërcimet dhe ushtrimet me pengesa gjithashtu janë pjesë e stërvitjes së tij. Thuajse në fund të çdo stërvitje, ai pi shumë ujë për ta mbajtur veten të hidratuar dhe pastaj vrapon për 5-10 minuta.

Familja? Messi është baba i 3 fëmijëve (Thiago, Mateo dhe Ciro), të lindur nga bashkëshortja e tij Antonela Roccuzzo, në vitet 2012, 2015 dhe 2018. Jo të gjithë e dinë që Leo është me të vërtetë me origjinë italiane. Gjyshërit e babait të Messit, ishin italianë. Angelo Messi lindi në 1866 në Recanati dhe jetoi me gruan e tij Maria Latini në Montefano, në provincën e Macerata, para se të nisej për në Argjentinë.

Sytë drejt qiellit, akullorja dhe muzika? Kur Leo shënon dhe gëzohet ai i ngre sytë drejt qiellit. Kjo nuk është një referencë për Zotin. Përkushtimi i tij është për Celia, gjyshen e tij që vdiq në 1998. Në moshën nëntë vjeç, një drejtues i skuadrës së tij, i ofroi një bast: një akullore çdo 100 xhonglime. Një here ditë, vogëlushi Messi i kaloi një mijë xhonglimet dhe fitoi 10 akullore. Messi është një tifoz i madh i cumbias, një muzikë popullore e Amerikës së Jugut. Në veçanti atij i pëlqen grupi “La Banda del Tigre Ariel”, i cili gjithashtu i ka kushtuar një këngë atij. Sidoqoftë, një nga këngëtarët e preferuar të Leo Messit është një italian, Eros Ramazzotti.

B.T (Dosja.al)

 

Iftar dhe politikë, a u prek Muaji i Ramazanit nga politikanët?

View Results

Sondazh

Poll

Sport 10 Gusht 2021, 16:21

ITALI-Christian Eriksen i dërgoi një video inkurajimi një vajze 9-vjeçare e cila duhet t’i nënshtrohet një operacioni për instalimin e një defibrilatori ...

WhatsApp Video 2022 05 24 at 10 43 37 PM

WhatsApp Video 2022 05 24 at 10 43 37 PM

Tifozët nuk pyesin, përplasen me Policinë e shkatërrojnë çdo gjë që i'u del përpara

Tifozët nuk pyesin, përplasen me Policinë e shkatërrojnë çdo gjë që i'u del përpara

Tifozët nuk pyesin, përplasen me Policinë e shkatërrojnë çdo gjë që i'u del përpara

Tifozët nuk pyesin, përplasen me Policinë e shkatërrojnë çdo gjë që i'u del përpara

Presidenti/ Balla: 4-2-1 s'është negociatë, PD nuk më ka sjellë asnjë emër

Presidenti/ Balla: Raundi i tretë do të mbahet më 30 maj, ora 10:00

Presidenti/ Balla-opozitës: Kemi 6 ditë kohë që të negociojmë, sillni emrat

Presidenti/ Spiropali-opozitës: Pse vini kur e cilësoni si ilegjitim këtë proces?

Presidenti/ Duma-PS: E doni Opozitën sa për farsë. I kthehet Balla: Mos u nxeh!

Presidenti/ Alibeaj: PS do presidentin e saj, jo për popullin

Mediu: S'ka kohë për 8 e 10 kandidatë, Opozita duhet të ketë kandidatin e saj

'21 Janari'/ Tabaku: Duam të dimë kur do arrestohet X ministër. Balla: E di për kë e kam...

Dosja e '21 Janarit'/ Balla: Kam besim se do hetohet nga Prokuroria e Posaçme

Kraja: Ka korrupsion dhe pastrim parash në të gjitha fushat, duhet punë e madhe për t'i luftuar

Pastrimi i parave, Çela: S'po bëhet mjaftueshëm, shqetësuese pasi po burojnë nga...

Harta e re gjyqësore/ Manja: Propozojmë një gjykatë të Apelit, s'ka ndryshime në ligj për Vettingun

Kryeministri mbaron fjalimin, qytetari 'zbrazet': Rama ik!

Integrimi në BE, McAllister: Shqipëria i ka plotësuar kushtet, pa opozitë të fortë s'ka ecuri

'Do bashkëpunoni me Berishën?' McAllister i bën bisht pyetjes: Nuk është vendi për komente

“Ndahemi nga RMV”, McAllister-Ramës: Planet B e C mirë do të ishte të mos thuhen publikisht

Arrestimi i 2 ish-ministrave dhe deputetit të PS, McAllister: Inkurajoj autoritetet shqiptare

'1.500 vende të lira pune'/ Rama: S'ka profesionistë, mos të kërkojnë punë shteti

Finalja/ Masa edhe në shëndetësi, dyfishohen ekipet mjekësore, urgjenca në shërbim

Shkatërrimi i dosjeve në Kadastrën e Durrësit, Manja: SPAK ka nisur hetimet, kaq mund të them

'Kush është zyrtari i lartë, Lame?' Manja: Nuk i druhem asnjë presioni, dosja është e nxehtë

Manja: Janë thelluar hetimet në 2 bashki për abuzime me detyrën, 0 shance që të zhduken provat

Manja: Kallëzim në SPAK për Drejtoreshën e Agjensisë së Trajtimit të Pronave

Kupa e Conference League bën bashkë Veliajn e Dukën, dyshja shtrëngojnë duart në shesh

Vota e diasporës, Alibeaj: Vota vidhet brenda Shqipërisë, jo më jashtë

Vota e Diasporës, Gjiknuri: Jemi gati edhe për Reformën, të krijojmë një regjistër

Votat e Diasporës, Kryemadhi: Jemi avokatë të shqiptarëve jashtë Shqipërisë

Votat e Diasporës, Kim: Zgjedhjet e 25 prillit, jo perfekte, erdhi koha të veprojmë

SHBA si 'as' nën mëngë/ Berisha-Ballës: Ti mendon se u bëre amerikan? Mos fol...

Grabitja e Rinasit, avokati: Talo Çela s’mori pjesë, kishte gjurin e dëmtuar, s'kam kontakte

Balla-Kosovës: Eja në Ballkanin e Hapur, mos bini pre e keqinformimeve

Tabaku - Ibrahimajt: Manipulon shifrat e INSTAT, lexove fjalimin e dy ministreve të tjera

Butrinti/ Majko: Plani ka lidhje me VKM e 2002, në marrëveshje s'është përfshirë

Dendias i prerë për çamët e Ligjin e Luftës: Mos vazhdoni, ka pasojë për integrimin në BE

'Çështja e detit në Hagë'/ 'Këshilla' e Dendias: Të përshpejtojmë procedurat

Zonat detare me Greqinë, Xhaçka: Rikonfirmuam vullnetin për kompromis për në Hagë

Berisha në krye të PD-, Xhaferraj: Do fusë Opozitën në tension politik

Berisha i kthehet epitetit të ish-kreut të PD: Peng-Basha e Rama politizuan AMA-n

Berisha vijon akuzat jashtë Kuvendit: Burri i Spiropalit i jep tenderat vëllait të saj

"Si ndiheni që s'ju kanë uruar ndërkombëtarët?', Berisha-gazetarëve: Ku e di ti

Rama inspekton pediatrinë në Elbasan, u drejtohet mjekëve: Erdhi qershori, do ju risim rrogat

Fitorja e Berishës, Balla: Sot priten revani e bakllava, ta gëzoni e ia pafshi hajrin

'Berishën injorojeni'/ Balla: Dështim i institucioneve shqiptare, pse nuk e hetoni?

'Yt shoq i ka dhënë tender vëllait'/ Akuza e Berishës, Spiropali: S'ma bën syri tërr, shko në SPAK

Akuza për Spiropalin, Berisha: Yt shoq i jep tender vëllait tënd, lumturoni njëri-tjetrin