KRYESORET

largimi i te rinjve

Aktualitet 2 Janar 2020, 15:47

KOSOVË- Shkrimtari i njohur shqiptar, Kim Mehmeti është shprehur se largimi i të rinjve nga vendi, nuk është prej shkak të varfërisë por, sipas tij prej po...

Çfarë do të thotë saktësisht një virus që bëhet endemik?

Çfarë do të thotë saktësisht një virus që bëhet endemik?

Presidenti Biden rikonfirmon angazhimin amerikan

Rama në SHBA, merr pjesë në samitin e OKB-së/ Nesër takim

Covidi në SHBA, CDC paralajmëron/ Ja vendet drejt të cilave

Altin Goxhaj përballë Ylli Rakipit dhe Arjan Currit – Të Paekspozuarit në MCN TV

Altin Goxhaj përballë Ylli Rakipit dhe Arjan Currit – Të Paekspozuarit në MCN TV

Largimi i të rinjve, justifikimi i Ramës: Shqiptarët i mbylli vetëm Enver Hoxha, si them dot të rinjve që… - Politike
KRYESORET
Politike

Largimi i të rinjve, justifikimi i Ramës: Shqiptarët i mbylli vetëm Enver Hoxha, si them dot të rinjve që…

19 Shkurt 2021, 08:33 Nga DOSJA
Largimi i të rinjve, justifikimi i Ramës: Shqiptarët i mbylli

VLORË– Kryeministri Edi Rama tha ditën e sotme nga Vlora se largimin e të rinjve nuk e ndalon dot. Kjo pasi të rinjtë duan që të eksplorojnë dhe të provojnë veten e tyre në fusha të ndryshme jashtë vendit. Rama tha se shqiptarët vetëm në një periudhë historike nuk kanë dalë, kur i mbylli Enver Hoxha në një kafaz dhe i bëri si gardelina që duhet të këndonin vetëm këngët e partisë.

DEKLARATA:

Qeveria ka bërë përpjekjen e saj, keni pasur qysh prej kohës që protestës së studentëve, thirrje për aplikime. Duke pasur parasysh nevojën për ti dhënë atyre eksperiencë, që i duhet për të aplikuar për një vend pune përfundimtar. Është e lidhur me tre faktorë, ekonomia. Porti i ri turistik që do të ndërtohet së shpejti , dhe porti i mallrave dhe pasgjerëve. Ne na thonë skemi buke ti merresh me ndërtimine  aeroporteve, nuk janë stacione autobusi, sjellin konsumatorë, sjellin njerëz që duan të hanë, të flenë të konsumojnë, përmes atraksioneve të ndryshme. Duan të shkojnë në hapësira kulturore, në aktivitetet turistike. Duan të marrin shërbime të tjera, kështu është kjo arsyeja pse, 1 euro e investuar në një aeroport sjell 24 euro të tjera. Nëse 1 aeroport kushton 100 milionë lekë, shumëzojneni për 4 dhe këto janë të ardhurat që sjell. Rritja e fluksit të konsumit rrit vlerën e prodhimit. Po kështu dhe porti turistik, është ndryshe por sjell të njëjtin ndërtim. Do të shtohen punonjës, do të sjellë rritje tëpagës. Perspektiva është aty, është një gjë do ta them, mbase më humb vota por është e vërteta: Ne jetojmë në një fazë historike ku trendi i largimit të njerëzve nga vendi është negativ, më shumë ikin se vijnë, ky nuk është fenonem shqiptar. Shqiptarët në një periudhë historike nuk kanë dalë, kur i mbylli Enver Hoxha në një kafaz dhe i bëri si gardelina që duhet të këndonin vetëm këngët e partisë. Në të kaluarën shqiptarët kanë qënë një popull që kanë lëvizur gjithmonë. Unë kurrë nuk mund ti them një djali ose vajze që më thotë dua ta provoj veten tani sepse nuk pres dot as një mandat tjetër as 7 për të më bërë këtu gjëja që kam dëshirë. Unë nuk i them jo do rrish këtu, jetojmë në një kohë tjetër. Ajo që është skandaloze është propaganda që bëhet këtu, me helmin. Sikur më ikën një qelizë nga gjaku im, është dhimbja që më krijon. Po ata që lëvizin nga Hungaria, Polonia, sa janë ata që nuk i rregjistron njeri, miliona e miliona e miliona. Me tërmetin dhe pandeminë na u bënë vitet çorap. Në nuk kemi shkop magjik, nuk e bëjmë dot Shqipërinë që të rinjtë të gjejnë sot këtu atë që shpesh e gjejnë dhe nuk e gjejnë, por drejtimi është i duhuri, askush mos të harrojë që Gjermania nuk është ndërtuar për 7 vite, as Italia, por për shumë vite dhe dekada, shekuj disa. A jemi sot aty ku duam të jemi? Une e them jo, dhe për Vlorën, nuk ëshët Vlora që dua. Një pjesë është spektakolare, një pjesë qamet. Nuk mund të them këtu se është e gjithë Vlora si Lungomare, por rruga është e duhura, beteja është e duhura, puna do të vazhdojë.

Rama bashkëbisedim me banorët e Vlorës! Deklarata për Metën: Nuk është president! Premtimi i mandatit të tretë: Kush fiton 400 mijë lekë nuk do paguajë taksë. Tregon DËSHIRËN e tij

(A.B)/Dosja.al

1 vit nga zgjedhjet e 25 prillit si e shikoni gjendjen e vendit:

View Results

Sondazh

Poll

Politike 18 Shkurt 2021, 22:23

TIRANË– Gazetari Armand Shkullaku ka komentuar çështjen për hapjen e negociatave të Shqipërisë. I ftuar në “Open”, Shkullaku tha se në atë stu...

'Vjedhin natën, ditën thonë 'rroftë Amerika'/ Berisha: SHBA s'mbështet plaçkitës

'Vjedhin natën, ditën thonë 'rroftë Amerika'/ Berisha: SHBA s'mbështet plaçkitës

Berisha: Rama dhe Vuçiç i bashkon krimi, bllokuan integrimin në BE

Demokratët nuk e dëgjuan deri në fund, Paloka: I pashë kush bëri zhurmë, për të zez të vet e kanë

Berisha: Moment i veçantë, PD kaloi nga humbja në humbje, duhet të mësojmë

Këshilli Kombëtar/ Paloka: Jemi 200 anëtarë, kuorumi është plotësuar

Nis Këshilli Kombëtar i PD, Paloka: Urimin e parë ia dërgoj Berishës, kishim vështirësi por ia dolëm

I gjenden lëndë narkotike në banesë, arrestohet 29-vjeçari në Mamurras

'Faleminderit përfaqësues të DASH'/ Çupi ngatërrohet në Komision, buzëqesh: S'keni shansin

Rrëfimi i Dumanit/ Berisha: S’kisha dëgjuar që bandat rivale të merrnin të njëjtin vrasës

PPE për krizën në PD? Berisha: S’e di, e vlerësojmë, disa nga ne do shkojnë

Berisha korrigjohet: Ia paskam thënë gabim emrin Dumanit, e paska Nuredin

Duma e Alizoti në mbledhjen e Rithemelimit, Berisha: Do e merrni vesh në darkë

3 Komisionet në duart e Alibeajt, Berisha: Përpjekje Ramës për ta lënë vendin pa Opozitë

Miraka te Ligjet, Berisha: Bardhi të japë sqarime për vrasjen në Elbasan

Berisha: Alibeaj merr në mbledhje demokratë që nuk janë pjesë e grupit të PD

Berisha paralajmëron protesta: Droga është normë në polici, mjaftojnë dy vrasjet e fundit

Nesër zgjidhet kryesia e PD/ Berisha: Sot dorëzoj emrat

Pas Dumanit, Berisha thirrje Besian Xhixhës: Trego lidhjet e krimit me politikën

Berisha: Dumanit po i censurojnë dëshmitë, nxirrni tabulatet e Taulant Ballës me Suel Çelën

Berisha thirrje Nuredin Dumanit: Trego gjithçka, deri tani ke thënë ato që dimë të gjithë

Berisha: Gjykata Supreme janë Rama e Don Agaçio, gjthçka ndodh në dhomë këshillimi

Manja ‘pastroi’ dosjet, Berisha: Mafia e pronave u amnistua, mjafton të çojnë qesen në Apel

S'përmbahen! Bardhi: Mos më ngri zërin mua. Bushka: Flisni 7 veta në kor

PLAS KEQ te Ligjet/ Bushka: Ne jemi ndryshe Gazi, ty të është vrarë dikush në zonën elektorale

Raporti i Administratës Publike, Bardhi: Keni analizë për patronazhistët, keni marrë masa?

Raporti i Administratës Publike/ Alibeaj: Pse gjatë vitit zgjedhor ka pasur më shumë rekrutime?

Anëtarët e ish-sigurimit të Shtetit/ Alibeajt s'i pranohet kandidati, ngre zërin: Ja provat

Socialistët miratojnë të propozuarin e Berishës, Simon Miraka

Sherr te Ligjet/ Bardhi: Të pafytyrë, votuat të propozuarin e non-gratas. Bushka: Lëri patetizmat

Në qendër të Tiranës, aksidentohet autobusi i linjës së Institutit

Emrat e Alibeajt për Zgjedhoren, Balla: Sa t'i sjellë, do i miratojmë, më në fund

Presidenti/ Balla: Votat do i gjejmë, po konsultohem me dy grupet e tjera të Opozitës

Bylykbashi anëtar i Reformës Zgjedhore, Alibeaj: Nuk është provokim

'Jam kryetar grupi'/ Alibeaj: Brenda PD s'ka përplasje, s'ka bojkot për presidentin, të hënën....

Procesi i zgjedhjes, Alibeaj: Jemi gati deri në 12 të natës nëse PS ndryshon mendje

Zgjedhja e Presidentit/ Alibeaj: Maxhoranca nuk i ka 71 vota, është realitet

Procesi i Presidentit/ Ndryshon mendim pas mbledhjes, Alibeaj: Do marrim pjesë

Cilët kryebashkiakë do kallëzohen? Manja: Hetimi ka rregulla, s'bëj publike asnjë rast

Rrezikon Shqipëria nga lufta?Peleshi:Jemi të sigurtë,NATO reagon sa herë që preket një pëllëmbë tokë

Shqipëria ngre bazë të dhënash për emergjencat, çon togë në Bullgari, zgjeron kontributin në NATO

Balluku: Ka abonentë familjarë që përdorin mbi 5 mijë kw mujorë, do kenë pishina, s'fikin dritat

Miratohet koncensioni për ndërtimin e aksit Thumanë-Kashar

Qeveria vendos transferimin e të dhënave për licensat e minierave

A e ka gati Shqipëria dosjen për çështjen e detit në Hagë? Xhaçka: Në atë fazë jemi

Mbështetje për emigrantët shqiptarë në Greqi? Xhaçka: E diskutova me Dendias, do njihet gjuha shqipe

Shqipëria jep OK për futjen e Suedisë e Finlandës në NATO

Gjuhë të huaja e letërsia, ulet mesatarja që duhet të kenë maturantët për këto degë

Kisha

Mbledhja e grupit, Berisha mbërrin në selinë blu: Alibeaj vegël e Ramës, po fyejnë Diasporën

Forumi i PPE, Berisha: Po mbajnë qëndrim neutral, zëri ynë s’do mungojë