KRYESORET

folie marine

Çfarë do të thotë saktësisht një virus që bëhet endemik?

Çfarë do të thotë saktësisht një virus që bëhet endemik?

Presidenti Biden rikonfirmon angazhimin amerikan

Rama në SHBA, merr pjesë në samitin e OKB-së/ Nesër takim

Covidi në SHBA, CDC paralajmëron/ Ja vendet drejt të cilave

Altin Goxhaj përballë Ylli Rakipit dhe Arjan Currit – Të Paekspozuarit në MCN TV

Altin Goxhaj përballë Ylli Rakipit dhe Arjan Currit – Të Paekspozuarit në MCN TV

FOTOT/ Presidenti kroat përdori jahtin historik të Josip Broz Titos për të takuar Ramën tek Folie Marine, anija që priti G - Aktualitet
KRYESORET
Aktualitet

FOTOT/ Presidenti kroat përdori jahtin historik të Josip Broz Titos për të takuar Ramën tek Folie Marine, anija që priti G

26 Gusht 2020, 10:19 Nga DOSJA
FOTOT/ Presidenti kroat përdori jahtin historik të Josip Broz Titos

TIRANË– Mediat kroate kanë hedhur dritë mbi mjetin me të cilin udhëtoi presidenti i Kroacisë, Zoran Milanoviç, për të takuar kryeministrin Edi Rama, në kompleksin luksoz në Jug të Shqiprisë, ‘Folie Marine’.

Siç shkruhet në artikullin e mediave vendase, Milanoviç mbërriti në Shqipëri me anijen “Uчкаka” (“Uchka”), e cila është një anije luftarake, ekskluzive e familjes presidenciale kroate. Kjo anije, sipas mediave kroate, është anokuruar në portin e Himarës, për dytë, që siç duket aq ka zgjatur edheb takimi i kryeministrit Edi Rama me Milanoviç.

Mediat vendase sqarojnë se anija të cilën presidenti kroat Zoran Milanoviç përdori për të mbërritur në Shqipëri për të vizituar kryeministrin shqiptar Edi Rama ka një histori shumë të pasur. Ajo, më herët është quajtur “Podgorka” dhe ishte anija ekskluzive e presidentit jugosllav Josip Broz Tito.

Ky jaht është ndërtuar në vitin 1963 në Korcula dhe që atëherë në sallat e kësaj anije, presidenti jugosllav Tito ka pritur mysafirë dhe liderë, nga më të mëdhenjtë e historisë botërore. Përmendim këtu ish-presidentët egjiptian Gamal Abdel Nasser dhe Anëar al-Sadat, dhe udhëheqësi libian Muammar al-Gaddafi, janë mirëpritur në “Podgorka”.

Përveç shtetarëve të fuqishëm, divat e Holliëood-it si Elizabeth Taylor dhe Sophia Loren kanë lundruar gjithashtu me jahtin “ekskluziv” të Titots.

Por pas prishjes së Republikës Federale Jugosllave, jahti u mor nga Marina jugosllave në Kroaci. Që atëherë, ai është përdorur nga Presidentët kroatë. Përmendim këtu Franjo Tudjman, Ivo Josipovic dhe tani në fund, Zoran Milanoviç.

Anija “Uchka” mirëpriti anëtarët e Kombëtares së futbollit kroat. Kjo është e vetmja anije rezidenciale brenda marinës kroate.

Si është arreduar ky jaht 39 metra i gjatë?

Salloni i anije ka një qilim persian,nga më të shtrenjtët, i cili ka mijëra nyje thurrje në çdo centimetër katror. Anija ka katër kabina VIP, muret e të cilave janë të veshura me mëndafsh. Ajo ka dy motorë MTU, secili me një fuqi prej 1800 KË. Ajo mban 1500 litra ujë të pijshëm dhe 8000 litra karburant.

Pikërisht ky jaht, me një histori kaq të gjatë e të pasur, u ankorua në Himarë, aty ku Milanoviç, u prit familjarisht nga kryeministri Edi Rama. Ky i fundit ishte gjithashtu me bashkëshorten, Linda Rama. Kryeministri Rama njihet për miqësinë me Milanoviç. Më herët ky i fundit ka qenë këshilltar i kryeministrit shqiptar. 

(f.m/dosja.al)

1 vit nga zgjedhjet e 25 prillit si e shikoni gjendjen e vendit:

View Results

Sondazh

Poll

Emrat e Alibeajt për Zgjedhoren, Balla: Sa t'i sjellë, do i miratojmë, më në fund

Emrat e Alibeajt për Zgjedhoren, Balla: Sa t'i sjellë, do i miratojmë, më në fund

Presidenti/ Balla: Votat do i gjejmë, po konsultohem me dy grupet e tjera të Opozitës

Bylykbashi anëtar i Reformës Zgjedhore, Alibeaj: Nuk është provokim

'Jam kryetar grupi'/ Alibeaj: Brenda PD s'ka përplasje, s'ka bojkot për presidentin, të hënën....

Procesi i zgjedhjes, Alibeaj: Jemi gati deri në 12 të natës nëse PS ndryshon mendje

Zgjedhja e Presidentit/ Alibeaj: Maxhoranca nuk i ka 71 vota, është realitet

Procesi i Presidentit/ Ndryshon mendim pas mbledhjes, Alibeaj: Do marrim pjesë

Cilët kryebashkiakë do kallëzohen? Manja: Hetimi ka rregulla, s'bëj publike asnjë rast

Rrezikon Shqipëria nga lufta?Peleshi:Jemi të sigurtë,NATO reagon sa herë që preket një pëllëmbë tokë

Shqipëria ngre bazë të dhënash për emergjencat, çon togë në Bullgari, zgjeron kontributin në NATO

Balluku: Ka abonentë familjarë që përdorin mbi 5 mijë kw mujorë, do kenë pishina, s'fikin dritat

Miratohet koncensioni për ndërtimin e aksit Thumanë-Kashar

Qeveria vendos transferimin e të dhënave për licensat e minierave

A e ka gati Shqipëria dosjen për çështjen e detit në Hagë? Xhaçka: Në atë fazë jemi

Mbështetje për emigrantët shqiptarë në Greqi? Xhaçka: E diskutova me Dendias, do njihet gjuha shqipe

Shqipëria jep OK për futjen e Suedisë e Finlandës në NATO

Gjuhë të huaja e letërsia, ulet mesatarja që duhet të kenë maturantët për këto degë

Kisha

Mbledhja e grupit, Berisha mbërrin në selinë blu: Alibeaj vegël e Ramës, po fyejnë Diasporën

Forumi i PPE, Berisha: Po mbajnë qëndrim neutral, zëri ynë s’do mungojë

S’ju uroi asnjë ambasadë, Berisha: S’e mbaj mend ta kenë bërë ndonjëherë

Marrëdhënia me SHBA, Rama: Miqtë e BE s'e kuptojnë, u dukemi budallenj

Rama: Kemi gati projektin për një bazë detare të NATO-s, do ia paraqesim gjeneralit

Yuri Kim në sallë, Edi Rama: Do flas anglisht, të shmang përkthimin e keq që krijon probleme

U nderua me medalje, gjenerali amerikan 'i mahnitur' pas Ramës: Jeni lider!

Rama i dorëzon medalje Komandantit të NATO-s: Do bëjmë plan për një bazë detare

INCIDENTI- Rama mezi i vendos medaljen gjeneralit amerikan: Më fal, s'qenka e lehtë

Tifozët

Trafikimi i qenieve njerëzore, Kim: Shqipëria ka ende punë për të bërë, SHBA s'ndalon ndihmën

Trafikimi i qenieve njerëzore, Osmani: Rrjetet kriminale kanë shfrytëzuar mungesën e rendit

Meta thirrje prokurorive: Hetoni trafikimin e qenieve njerëzore, fëmijët në rrezik

Zgjedhja e pasardhësit, Meta: Kuvendi të bëjë punën e tij, Opozita më e mirë janë shqiptarët

"Kush e bëri hapin e parë?"/ Pajtimi me Kim, Meta: S'shoh asnjë problem...

Tifozët terror në Tiranë, nën pushtim kryeqytetin, kros tek Kryeministria

Aksident i trefishtë në Vlorë, makinat bëhen 'copash' në Skelë, shkak shpejtësia

Makina e policisë e dhunuar, gjendet një thikë në vendngjarje

Tifozët nuk pyesin, përplasen me Policinë e shkatërrojnë çdo gjë që i'u del përpara

Tifozët nuk pyesin, përplasen me Policinë e shkatërrojnë çdo gjë që i'u del përpara

Tifozët nuk pyesin, përplasen me Policinë e shkatërrojnë çdo gjë që i'u del përpara

Tifozët nuk pyesin, përplasen me Policinë e shkatërrojnë çdo gjë që i'u del përpara

Presidenti/ Balla: 4-2-1 s'është negociatë, PD nuk më ka sjellë asnjë emër

Presidenti/ Balla: Raundi i tretë do të mbahet më 30 maj, ora 10:00

Presidenti/ Balla-opozitës: Kemi 6 ditë kohë që të negociojmë, sillni emrat

Presidenti/ Spiropali-opozitës: Pse vini kur e cilësoni si ilegjitim këtë proces?

Presidenti/ Duma-PS: E doni Opozitën sa për farsë. I kthehet Balla: Mos u nxeh!

Presidenti/ Alibeaj: PS do presidentin e saj, jo për popullin

Mediu: S'ka kohë për 8 e 10 kandidatë, Opozita duhet të ketë kandidatin e saj

'21 Janari'/ Tabaku: Duam të dimë kur do arrestohet X ministër. Balla: E di për kë e kam...

Dosja e '21 Janarit'/ Balla: Kam besim se do hetohet nga Prokuroria e Posaçme

Kraja: Ka korrupsion dhe pastrim parash në të gjitha fushat, duhet punë e madhe për t'i luftuar