LIVE UPDATES

elva margariti

Politike 25 Mars 2021, 14:30

TIRANË– Ministrja e Kulturës, Elva Margariti, së fundmi ka folur në lidhje me shembjen e një pjese të Matarnitetit, temë e cila ka ngjallur shumë deb...

Politike 6 Janar 2021, 15:49

TIRANË- Ministrja e Kulturës, Elva Margariti, ka përcjellë një mesazh ngushëllimi për vdekjen e kantautorit  Kujtim Prodani, në moshën 57-vjeçare. N...

Aktualitet 7 Janar 2020, 06:26

Tiranë- Një postim në Facebook i ministres së Kulturës, Elva Margariti për 100-vjetorin e lindjes së aktorit të madh, Aleksandër Prosit, ka sjellë edhe një reag...

Insights 16 Nëntor 2019, 10:14

Një pyetje për Elvën

Nëse një fondacion grek ofrohet për menaxhimin e Gjirokastrës, do ta miratojë Ministria e Kulturës?” iu drejtua me një pyetje provokuese Auron Tare, ministres E...

Politike 1 Nëntor 2019, 09:18

Tiranë- Arkitekti Maks Velo ka replikuar me ministren e Kulturës Elva Margarit për ndërhyrjet që po bëhen në veprat arkitekturës në vend pa pyetur, arkitektët, ...

Çfarë do të thotë saktësisht një virus që bëhet endemik?

Çfarë do të thotë saktësisht një virus që bëhet endemik?

Presidenti Biden rikonfirmon angazhimin amerikan

Rama në SHBA, merr pjesë në samitin e OKB-së/ Nesër takim

Covidi në SHBA, CDC paralajmëron/ Ja vendet drejt të cilave

Altin Goxhaj përballë Ylli Rakipit dhe Arjan Currit – Të Paekspozuarit në MCN TV

Altin Goxhaj përballë Ylli Rakipit dhe Arjan Currit – Të Paekspozuarit në MCN TV

“Donacionet s’mund të mbulojnë 100% nevojën ekonomike”/Margariti: Procesi i rindërtimit nis në Mars, jemi brenda afat - Politike
LIVE UPDATES
Politike

“Donacionet s’mund të mbulojnë 100% nevojën ekonomike”/Margariti: Procesi i rindërtimit nis në Mars, jemi brenda afat

12 Shkurt 2020, 20:09 Nga DOSJA
“Donacionet s’mund të mbulojnë 100% nevojën

TIRANË– Ministrja e Kulturës, Elva Margariti foli në studion e lajmeve Fax Neës lidhur me dëmet që ka shkaktuar tërmeti i 26 Nëntorit dhe planin e qevrisë për nisjen e procesit të rindërtimit.

Sipas Margaritit, në fund të Shkurtit dhe në fillim të Marsit janë afatet për dorëzimin e planeve që janë hartuar gjatë inspektimeve në terren ndërsa pas shqyrtimit të tyre do të nisë menjëherë procesi i rindërtimit të banesave dhe zonave të dëmtuara.

Ministrja foli edhe për atë çfarë pret qeveria nga konferenca e donatorëve që do të mblidhet më datë 17 shkurt duke thënë se nuk është munduar që donacionet do të mund të mbulojnë 100% nevojën ekonomike, por edhe për të treguar punën e bërë deri tani.

Margariti ka treguar me detaje edhe si do të bëhet vlerësimi i banesave në raport me pronat që kanë pasur dhe numrin e familjearëve ku veçoi se familjet me dy kurorë do të përfitojë secila një apartament, ndërsa familjet që kanë shumë anëtar por në një hapësirë banese më të vogë se normalja, do të përfitojnë nga sekma që është parashikuar me ligj duke marrë hyrje më të mëdha.

Pjesë e bisedës me gazetarët Enea Meksi dhe Xhilda Kodi:

A ka përfunduar procesi i rivlerësimit në të gjitha bashkitë e prekura dhe a janë gati projektet?

Margariti: Ne kemi një listë me të gjitha dëmet dhe kategoritë. DS4 dhe DS5 janë nivelet më të dëmtuara. Ligji i posaçëm adreson zgjidhjen e problematikave që kanë këta persona të prekur nga tërmeti. Kompensimi llogaritet në persona brenda fasmiljes dhe pastaj në metër katror. Një familje që mund të jetë me 6 anëtar që ka jetuar deri në 60 metra katror, ajo tani futet në një hapësirë më të madhe deri në 100 metra katror. Ose një familje e cila ka pasur dy kurora do të ketë dy apartamente të ndryshme. Kemi 24+1 zona të cilat pas këtij procesi do të ketë një rifunksionim dhe infrastrukturë më të mirë. Do të parashikohen edhe ndarjet e zonave të banimit, fermat bujqësore apo blegtorale. Është një periudhë që ndjek disa plane, disa do të miratohen me 26 shkurt që pas saj hyn në fazën e rindërtimit si në Thumanë, Laç dhe Shijak, pastaj janë rastet e datës 10 dhe 11 mars. Do fillojnë të ndërtohen pas procesit të sistemimit të zonës së re. Në disa zona do të kemi rezultat shumë të afërt ndërsa në disa të tjera do të jetë graduale. Është parashikuar edhe organizimi i godinave të shkollave dhe qendrave shëndetësore që të mos jenë larg qendrave të banuara. Po flasim për strehim, kur flasim për formimin e një qendre urbane etj, janë elementë të një faze që mund të duken thjeshtë kantier ndërtimi por janë edhe krijimi i një modeli të ri të zhvillimit urban.

Shifra e donacioneve nga faqja që ka hapur qeveria është dinamike, shuma e arkëtuar deri në 24 orët e fundit është rreth 563 milionë. Kemi një përfshirje të grupeve të ndryshme donatorësh që janë edhe ata në një sistem dinamik në zona të caktuara. Ajo çfarë presim nga konferenca e donatorëve nuk është që të përmbush 100% nevojën ekonomike, por edhe për të treguar gjithë punën që kemi bërë dhe këtij plani aq të detajuar, bashkëpunimin e shumë institucioneve. Është një moment për të treguar edhe qasjen që ka pasur qeveria shqiptare në menaxhimin e situatës. Pretendojmë dhe presim që ndihmat të na asistojnë sidomos në fazën e parë.

Është hedhur ideja  e marrjes së arkitektëve të huaj, si do të procedohet?

Margariti: Është një formulë e ndjekur edhe herë të tjera në Shqipëri, është e njëjta formulë, kuptohet duhet të plotësojnë disa kritere, kemi pasur një interes të madh dhe nga të huajt përveç sipërmarrjeve vendase. Kemi pasur shqiptarë që kanë hartuar plane të mëparshme në qytete të ndryshme, i kemi thirrur për t’i rishikuar dhe shikuar se si mund të veprojmë. Kemi hyrë në proces ligjor për planet vendore, është përcaktuar një territori për ndërtimin edhe aty ku ndërtesat janë prishur por edhe zonat që do të ndërtohen enkas nga e para. Në Thumanë është parë zona më e afërt me zonën e banuar, tashmë janë futur të gjitha në proces, fundi i shkurtit dhe fillimi i marsit janë datat kur do të dorëzohen këto plane dhe më pas do të fillojë procesi i rindërtimit.

Cila është pjesa më e vështirë e punës që keni hasur?

Margariti: Është një punë voluminoze dhe një ligj krejtësisht i ri, por jemi një skuadër e koordinuar dhe bashkëpunuese mes disa institucioneve.

Disa familje janë ende në çadra dhe kanë ankeassa, disa thonë se nuk përfitojnë nga bonuset e qeverave, disa pretendojnë se nuk janë vlerësuar dëmet në banesat e tyre. Si qëndron e vërteta?

Margariti: Ata kanë qëndruar në çadra që nga momentet e para se nuk kanë dashur të largohen nga shtëpitë pranë të cilave kanë të lidhur jetën ku përfshihen edhe kafshët shtëpiake apo tokat. Në disa zona nuk do kemi grupim të banesave individuale por do të kemi rikonstruksion sepse jo të gjitha ndërtimet janë bërë në zonat e gabuara.

A do të mbyllet brenda këtij viti gjithë procesi ashtu sikurse është premtuar në ditët e para pas tragjedisë?

Margariti: Kjo ka qenë sfida jonë, ky ka qenë premtimi. Jemi totalisht Brenda afateve për ta arritur këtë objektiv,

Marrë nga Faxweb.al 

1 vit nga zgjedhjet e 25 prillit si e shikoni gjendjen e vendit:

View Results

politike politike elva margariti komiteti i rindertimit elva margariti komiteti i rindertimit

Sondazh

Poll

Politike 12 Shkurt 2020, 19:25

Miratohet ligji për ndryshimet në Kushtetuese

TIRANË- Kuvendi i Shqipërisë votoi mbrëmjen e sotme pas një seance të gjatë ndryshimet ligjore për mënyrën se si do të betohen anëtarët e Gjykatës Kushtetu...

Politike 12 Shkurt 2020, 19:08

TIRANË– Sekretari i Përgjithshëm në Partisë Demokratike Gazmend Bardhi kërkon sërish llogari nga kryeministri Edi Rama dhe vëllai i tij Olsi Rama, në lidhj...

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE

Pellusha, rripa e çanta markash kontrabandë, arrestohet pronari i 5 dyqaneve në Tiranë e Durrës

Mandati i Xhaçkës, Bushka: Duam kohë për raportin. Alibeaj: Mos nxirrni sebepe

Dashnor Sula shpërndan "paund" në Kuvend, i lë ca para edhe Ramës tek vendi

Autor i 4 vjedhjeve në banesa dhe biznese, vihet në pranga 35-vjeçari në Tiranë

Aksident me vdekje në Korçë, zetori përplas motorin, dy persona të vdekur

PD kërkon përballje me Nanon:Trego ç’bisedove me Lamin për Martinajn. Naço:S’e lejon sekreti hetimor

“Ekstradoni kriminelët nga Dubai”, Noka shtron kërkesën. Naço: Na jep informacione nëse ke

Noka kërkon llogari për Martinajn, Kuko: Jam këtu për tjetër gjë, Deputeti:Po thërrasim Kulturën pra

Salianji: Ekstradoni kriminelët nga Dubai, këtu kërcet pushka, atje hapet shmapanja. Kuko:I takon MD

Salianji: Në Shqipëri kërcet pushka, në Dubai hapet shampanjë! Krerët e grupeve kriminale të lirë

Ka shkuar mirë? Rama del i qeshur nga "Vila 30", i hedh dorën në qafë Kurtit

E PAPRITUR! Rama zhvillon takim 'kokë më kokë' me Kurtin në Tiranë

'RING'/ Kontrabandë nga Libia në Durrës, sekuestrohen 2275 ton naftë, arrestohen 4 persona

Marrëveshja Shqipëri-Emirate të Bashkuara, Alibeaj: Kush kryen krime është në Dubai

Shqiptarët me gomone drejt Anglisë, Ministria e Brendshme: Nuk është fenomen i panjohur

Noka kërkon 'llogari' për zhdukjen e Martinajn: A ka informacion Qeveria? Thonë e gjeti hasmi

Bushka- Alibeajt: Ti je anatemuar në publik. Deputeti: Po e di, merr masë nëse shkela etikën

Çantën e mbushur me detonatorë e C4, arrestohet sa zbret nga urbani 44-vjeçari në Shijak

'Po u thonë diçka politikës shqiptare'/ Alibeaj: Çunat e Londrës vijnë në Bllok me makina angleze

Shqiptarët drejt Britanisë, Alibeaj: Largohen për të qëndruar në shtëpi bari, sa të rinj janë atje?

'Ligjet'/ Memorandumi Shqipëri-Britani e Madhe për emigracionin, Sula: Pse u miratua me urgjencë?

'Territorialja'/ PS kundërshton propozimin e PD, Balla: I qëndrojmë ndarjes aktuale me 61 Bashki

Balla: Bashkëpuntorët e sigurimit të shtetit sillen sikur nuk u ka hyrë asgjë në këmbë

'Të hetohet Berisha', Balla: Dua përgjigje nga SPAK, PS qëndron ndarjes aktuale të Bashkive

Xhixho përplaset me kryebashkiakun Suli për shkollën "Ibrahim Basha": Pse s'është ndërtuar?

Transportonte 17 emigrantë të paligjshëm, arrestohet 35-vjeçari në Qafë-Botë

Hajdari: Të dalim në protesta, një grup njerëzish me në krye Ramën po uzurpojnë pushtetet

Përkujtimohet Azem Hajdari,djemtë i shkojnë me nuset për dore,Rudina merr të bijën, s'mungon Berisha

Veliaj s'përmbahet përballë gjimnazistëve/ Tregon idenë e tij për një shkollë të mirë: Si hotel

24 vite nga vrasja e Hajdarit/ Berisha: Hyri në histori, për 3 ditë rrëzoi regjimin

Shqiptarët dynden drejt Britanisë, ambasadori: Pasurimi i shpejtë ju çon drejt drogës

Deputetja i kthehet keq ish-zv.kryeministrit: Ahmetaj po deshe ta liroj vendin ta drejtosh

Sulmi ndaj sistemeve/ Salianji dhe Noka kërkesë AKSHI-t: Pse nuk u garantua siguria?

Arsimimi në Shqipëri, Yuri Kim: Faktor kyç, ndikon në përparimin tuaj

'Fëmijët kanë mundësi të punësohen'/ Rama: 11-vjeçarja në Shenavlash mbante shtëpinë me para

Abetarja e unifikuar/ Rama: Maqedonia parimisht dakord, diskutuam me Malin e Zi dhe Serbinë

Dëgjohet muzikë në Kongres, Rama: Jetojnë me ‘radio’ në xhep, njëri më tha është zilja e gruas

Kongresi, Rama: Kërcënimi ndaj gjuhës është i madh, do diskutojmë futjen e saj në çdo nivel arsimi

Rama mbledh Kongresin e Arsimit, Yuri Kim ende përgjumshëm

Dita e parë e shkollës, Rama këshillon të vegjëlit: Bëni qef dhe punë

Shtëpinë e kishte kthyer në “dyqan”, arrestohet i riu në Fier, e spiunuan për "Zastava"

Hakerat e Iranit futen në sistemin e kamerave të kufijve shqiptarë! Publikojnë videon

Sulmi kibernetik, radhë të gjata në doganën e Bllatës

Probleme me sistemin TIMS në Kapshticë, po punohet me regjistra

Berisha: Rama firmos kontratat korruptive! Rrugën Korçë-Kolonjë e mori në dorë një ish-deputet i PS