KRYESORET

elton deliu

Çfarë do të thotë saktësisht një virus që bëhet endemik?

Çfarë do të thotë saktësisht një virus që bëhet endemik?

Presidenti Biden rikonfirmon angazhimin amerikan

Rama në SHBA, merr pjesë në samitin e OKB-së/ Nesër takim

Covidi në SHBA, CDC paralajmëron/ Ja vendet drejt të cilave

Altin Goxhaj përballë Ylli Rakipit dhe Arjan Currit – Të Paekspozuarit në MCN TV

Altin Goxhaj përballë Ylli Rakipit dhe Arjan Currit – Të Paekspozuarit në MCN TV

I sulmuan kompleksin me kallashnikov, kush është biznesmeni Enver Çaushi, daja i Florianit që mori peng tregtarin për borxh - Aktualitet
KRYESORET
Aktualitet

I sulmuan kompleksin me kallashnikov, kush është biznesmeni Enver Çaushi, daja i Florianit që mori peng tregtarin për borxh

15 Qershor 2020, 09:12 Nga DOSJA
I sulmuan kompleksin me kallashnikov, kush është biznesmeni Enver

TIRANËDosja.al ka zbardhur detaje në lidhje me biznesmenin Enver Çaushi, i cili rezulton pronar i kompleksit “Eiffel” që u sulmua me kallashnikov mesnatën e kaluar. Mësohet se Çaushi, është xhaxhai i Florian Çaushit, një person me precedent penalë, që është akuzuar për pengmarrjen e tregtarit të identifikuar si Syrja Xheli.

Florian Çaushi është gjithashtu djali i dajës së Elton Deliut, i cili mbeti i vrarë nga një atentat në apartamentin e tij në vitin 2008. Në vitin 2012, Çaushi mori peng Xhelin, dhe prentedonte se ky i funfit, i kishte një borxh prej 20 mijë eurosh kushëririt të tij të ndjerë. Në mungesë të Elton Deliut, që figurinte i vrarë prej katër vitesh, Çaushi kërkonte që Xheli t’ja jepte atij borxhin që i kishte pasur Deliut.

Kështu, në vitin 2012, Florian Çaushi i cili drejtonte një automjet tip “Mercedes-Benz” ka shkuar të takojë Syrja Xhelin dhe i ka kërkuar që të shkonte me të në makinë për ta sqaruar.

Sipas deklarimeve të bëra në atë kohë nga autoritetet, Çaushi, i ka kërkuar Xhelit, të hipte në makinë dhe të shkonin të sqaronin problemin me shtetasin Enver Çaushi, i cili ishte xhaxhai i tij.

Syrja Xheli ka hipur në këtë automjet, por gjatë rrugës i pandehuri Florian Çaushi nuk ka shkuar në drejtim të lokalit të xhaxhait të tij, shtetasit Enver Çaushi por ka marrë një rrugë tjetër pikërisht në drejtim të fshatit të tij Mëzez, për tek lokali i tij i ndodhur në komunën Kashar.

Sapo ka arritur tek lokali, Florjani ka futur makinën brenda, ndërsa i afërmi i tij Elton Dema ka mbyllur qepenin. Më pas, Florjan Çaushi e ka lidhur këmbë e duar Xhelin, e ka rrahur me një shkop bejsbolli dhe nën kërcënimin e një arme zjarri, i ka kërkuar që t’i kthejë borxhin. Nga ana tjetër, Xheli pretendonte se ai i kishte vetëm 1 milion e 500 mijë lekë të vjetra borxh. Pas orësh torturë, Xheli u la i lirë me qëllimin që të kthehej bashkë me paratë, por ai shkoi dhe ngriti padi në polici.

Për pasojë është bërë arrestimi i Florian Çaushit dhe më 13 nëntor u dënua nga Gjykata e Tiranës me 3 milion lekë të vjetra, duke përfituar edhe nga gjykimi i shkurtuar.

Si u vra Elton Deliu?

Elton Deliu është vrarë me 6 plumba në apartamentin e tij ditët e fundit të muajit dhjetor, në vitin 2008. Viktimë në këtë atentat mafioz mbeti dhe nëna e tij, shtetasja Flutura Deliu, e cila në përpjekje për të shpëtuar të birin nga plumbat, është qëlluar nga autorët me një plumb në kokë. Kjo ngjarje ka mbetur ende pa autor.

Çfarë ndodhi një natë më parë në kompleksin “Eiffel”?

Persona ende të paidentifikuar, mesnatën e kaluar shkuan në kompleksin “Eiffel” dhe e sulmuan me breshëri kallashnikovi. Ngjarja pati vetëm dëme materiale, por ende nuk dihet shkaqet apo autorët. Vteë pronari, Enver Çaushi, është shprehur përpara grupit hetimor se autorët duhet të kenë ngatërruar shënjestër, sepse ai vetë nuk pranon të ketë asnjë lloj konflikti.

(f.m/dosja.al)

1 vit nga zgjedhjet e 25 prillit si e shikoni gjendjen e vendit:

View Results

Sondazh

Poll

Emrat e Alibeajt për Zgjedhoren, Balla: Sa t'i sjellë, do i miratojmë, më në fund

Emrat e Alibeajt për Zgjedhoren, Balla: Sa t'i sjellë, do i miratojmë, më në fund

Presidenti/ Balla: Votat do i gjejmë, po konsultohem me dy grupet e tjera të Opozitës

Bylykbashi anëtar i Reformës Zgjedhore, Alibeaj: Nuk është provokim

'Jam kryetar grupi'/ Alibeaj: Brenda PD s'ka përplasje, s'ka bojkot për presidentin, të hënën....

Procesi i zgjedhjes, Alibeaj: Jemi gati deri në 12 të natës nëse PS ndryshon mendje

Zgjedhja e Presidentit/ Alibeaj: Maxhoranca nuk i ka 71 vota, është realitet

Procesi i Presidentit/ Ndryshon mendim pas mbledhjes, Alibeaj: Do marrim pjesë

Cilët kryebashkiakë do kallëzohen? Manja: Hetimi ka rregulla, s'bëj publike asnjë rast

Rrezikon Shqipëria nga lufta?Peleshi:Jemi të sigurtë,NATO reagon sa herë që preket një pëllëmbë tokë

Shqipëria ngre bazë të dhënash për emergjencat, çon togë në Bullgari, zgjeron kontributin në NATO

Balluku: Ka abonentë familjarë që përdorin mbi 5 mijë kw mujorë, do kenë pishina, s'fikin dritat

Miratohet koncensioni për ndërtimin e aksit Thumanë-Kashar

Qeveria vendos transferimin e të dhënave për licensat e minierave

A e ka gati Shqipëria dosjen për çështjen e detit në Hagë? Xhaçka: Në atë fazë jemi

Mbështetje për emigrantët shqiptarë në Greqi? Xhaçka: E diskutova me Dendias, do njihet gjuha shqipe

Shqipëria jep OK për futjen e Suedisë e Finlandës në NATO

Gjuhë të huaja e letërsia, ulet mesatarja që duhet të kenë maturantët për këto degë

Kisha

Mbledhja e grupit, Berisha mbërrin në selinë blu: Alibeaj vegël e Ramës, po fyejnë Diasporën

Forumi i PPE, Berisha: Po mbajnë qëndrim neutral, zëri ynë s’do mungojë

S’ju uroi asnjë ambasadë, Berisha: S’e mbaj mend ta kenë bërë ndonjëherë

Marrëdhënia me SHBA, Rama: Miqtë e BE s'e kuptojnë, u dukemi budallenj

Rama: Kemi gati projektin për një bazë detare të NATO-s, do ia paraqesim gjeneralit

Yuri Kim në sallë, Edi Rama: Do flas anglisht, të shmang përkthimin e keq që krijon probleme

U nderua me medalje, gjenerali amerikan 'i mahnitur' pas Ramës: Jeni lider!

Rama i dorëzon medalje Komandantit të NATO-s: Do bëjmë plan për një bazë detare

INCIDENTI- Rama mezi i vendos medaljen gjeneralit amerikan: Më fal, s'qenka e lehtë

Tifozët

Trafikimi i qenieve njerëzore, Kim: Shqipëria ka ende punë për të bërë, SHBA s'ndalon ndihmën

Trafikimi i qenieve njerëzore, Osmani: Rrjetet kriminale kanë shfrytëzuar mungesën e rendit

Meta thirrje prokurorive: Hetoni trafikimin e qenieve njerëzore, fëmijët në rrezik

Zgjedhja e pasardhësit, Meta: Kuvendi të bëjë punën e tij, Opozita më e mirë janë shqiptarët

"Kush e bëri hapin e parë?"/ Pajtimi me Kim, Meta: S'shoh asnjë problem...

Tifozët terror në Tiranë, nën pushtim kryeqytetin, kros tek Kryeministria

Aksident i trefishtë në Vlorë, makinat bëhen 'copash' në Skelë, shkak shpejtësia

Makina e policisë e dhunuar, gjendet një thikë në vendngjarje

Tifozët nuk pyesin, përplasen me Policinë e shkatërrojnë çdo gjë që i'u del përpara

Tifozët nuk pyesin, përplasen me Policinë e shkatërrojnë çdo gjë që i'u del përpara

Tifozët nuk pyesin, përplasen me Policinë e shkatërrojnë çdo gjë që i'u del përpara

Tifozët nuk pyesin, përplasen me Policinë e shkatërrojnë çdo gjë që i'u del përpara

Presidenti/ Balla: 4-2-1 s'është negociatë, PD nuk më ka sjellë asnjë emër

Presidenti/ Balla: Raundi i tretë do të mbahet më 30 maj, ora 10:00

Presidenti/ Balla-opozitës: Kemi 6 ditë kohë që të negociojmë, sillni emrat

Presidenti/ Spiropali-opozitës: Pse vini kur e cilësoni si ilegjitim këtë proces?

Presidenti/ Duma-PS: E doni Opozitën sa për farsë. I kthehet Balla: Mos u nxeh!

Presidenti/ Alibeaj: PS do presidentin e saj, jo për popullin

Mediu: S'ka kohë për 8 e 10 kandidatë, Opozita duhet të ketë kandidatin e saj

'21 Janari'/ Tabaku: Duam të dimë kur do arrestohet X ministër. Balla: E di për kë e kam...

Dosja e '21 Janarit'/ Balla: Kam besim se do hetohet nga Prokuroria e Posaçme

Kraja: Ka korrupsion dhe pastrim parash në të gjitha fushat, duhet punë e madhe për t'i luftuar