KRYESORET

covid ne bote

Aktualitet 4 Dhjetor 2021, 06:11

Pse pasaportat e vaksinave po shkaktojnë kaos?

Problemi qëndron te njerëzit, jo teknologjia, shkruan The EconomistPara Luftës së Parë Botërore, shumë vende nuk kërkonin pasaporta. Por pasi nisën konfliktet, ...

Aktualitet 10 Nëntor 2021, 06:38

Pse nuk vaksinohen evropianolindorët?

Në javët e fundit, ndërsa Evropa është bërë sërish epiqendra globale e pandemisë së COVID-19, shtimi i rasteve me koronavirus, i shtrimeve në spital dhe i vdekj...

Bota 13 Tetor 2021, 20:08

Fauci: Koronavirusi mund të mos zhduket kurrë

SHBA- Eksperti kryesor i sëmundjeve infektive në Shtetet e Bashkuara, Dr. Anthony Fauci pranoi të mërkurën se koronavirusi mund të mos eliminohet kurrë dhe se &...

Bota 12 Gusht 2021, 06:02

Çfarë mësuam këto javë për COVID-in?

COVID-i pa simptoma, shumë i përhapurAfërsisht një e treta e njerëzve me COVID-19 nuk kanë simptoma, sipas një analize të të dhënave nga më shumë se 350 studime...

Çfarë do të thotë saktësisht një virus që bëhet endemik?

Çfarë do të thotë saktësisht një virus që bëhet endemik?

Presidenti Biden rikonfirmon angazhimin amerikan

Rama në SHBA, merr pjesë në samitin e OKB-së/ Nesër takim

Covidi në SHBA, CDC paralajmëron/ Ja vendet drejt të cilave

Altin Goxhaj përballë Ylli Rakipit dhe Arjan Currit – Të Paekspozuarit në MCN TV

Altin Goxhaj përballë Ylli Rakipit dhe Arjan Currit – Të Paekspozuarit në MCN TV

Bilanci i COVID në botë/ Arrin në 113 numri i të infektuarve dhe 2,5 milion të vdekur, Finlanda shkon drejt një bllokimi 3 - Bota
KRYESORET
Bota

Bilanci i COVID në botë/ Arrin në 113 numri i të infektuarve dhe 2,5 milion të vdekur, Finlanda shkon drejt një bllokimi 3

25 Shkurt 2021, 07:39 Nga DOSJA
Bilanci i COVID në botë/ Arrin në 113 numri i të infektuarve

BOTË– Shifrat e infektimeve me Covid-19 dhe vdekjet e shkaktuara vazhdojnë të rriten, pavarësisht se të gjitha vendet janë në ’luftë’ me kohën për sigurimin e vaksinave për popullsinë e tyre.

Në 24 orët e fundit janë regjistruar mbi 112 milion raste të reja, dhe gati 2.5 milion të vdekur, ku SHBA-ja vazhdon të mbetet në vend të parë.

Aktualisht në SHBA janë gati 29 milion të infektuar që nga fillimi i pandemisë, gati 3-fishi se vendi i dytë India e cila regjistron 11 milion raste në total. Po ashtu edhe përsa i përket numrit të viktimave SHBA-ja ka kaluar mbi 500 mijë të vdekur ga COVID e ndjekur nga Brazili me gati 250 mijë të vdekur.

Kodet ishin një nga mjetet e ideuara nga udhëheqësit e Kalifornisë për të adresuar pabarazitë në shpërndarjen e vaksinave në shtet. Ata iu dhanë udhëheqësve dhe organizatave jofitimprurëse në komunitetet afro-amerikane dhe latine në LA dhe në Zonën e Gjirit për t’u administruar individëve të kualifikuar, ata mbi 65 vjeç ose më të vjetër, punonjës të kujdesit shëndetësor në vijën e parë, punëtorë thelbësorë në bujqësi, ushqim, arsim, sektorët e kujdesit për fëmijët dhe shërbimet e urgjencës.

Ukraina ka regjistruar një rritje gati 40% të rasteve të reja të koronavirusit gjatë 24 orëve të fundit, tha Ministri i Shëndetësisë Maksym Stepanov. Lajmi vjen kur vendi sapo filloi vaksinimin e popullsisë. Një total prej 8,147 rastesh u regjistruan të Mërkurën, shifra më e lartë që nga mesi i Janarit kur numri i rasteve të reja qëndroi në 8,199, tha Stepanov.

Kryeministri finlandez tha se vendi do të shkonte në një bllokim tre javor që fillon në 8 mars në përgjigje të rritjes së numrit të çështjeve. Mbyllja nuk do të përfshijë një shtetrrethim por do të përfshijë mbylljen e bareve dhe restoranteve dhe urdhërimin e nxënësve të shkollave që janë 13 vjeç ose më të vjetër të kalojnë në mësimin në distancë, si dhe kufizimet e mbledhjeve të më shumë se gjashtë njerëzve, tha qeveria.

Kryeministri izraelit, Benjamin Netanyahu dhe princi i kurorës së Bahreinit Shejh Salman bin Hamad Al Khalifa kanë diskutuar përfshirjen e mundshme të shtetit të Gjirit në krijimin e një fabrike vaksinash në Izrael.

Dozat e vaksinave AstraZeneca që kanë mbetur të padëshiruara dhe në raft në Berlin së shpejti mund t’u jepen njerëzve të pastrehë të qytetit. Sipas The Guardian, Elke Breitenbach, senatorja e Berlinit për shërbimet sociale, ka bërë thirrje për doza të vaksinës AstraZeneca që kanë mbetur të papërdorura që t’ju jepen rreth 3,000 njerëzve të pastrehë në strehëzat e emergjencave të qytetit.

(d.a/dosja.al)

1 vit nga zgjedhjet e 25 prillit si e shikoni gjendjen e vendit:

View Results

Sondazh

Poll

Emrat e Alibeajt për Zgjedhoren, Balla: Sa t'i sjellë, do i miratojmë, më në fund

Emrat e Alibeajt për Zgjedhoren, Balla: Sa t'i sjellë, do i miratojmë, më në fund

Presidenti/ Balla: Votat do i gjejmë, po konsultohem me dy grupet e tjera të Opozitës

Bylykbashi anëtar i Reformës Zgjedhore, Alibeaj: Nuk është provokim

'Jam kryetar grupi'/ Alibeaj: Brenda PD s'ka përplasje, s'ka bojkot për presidentin, të hënën....

Procesi i zgjedhjes, Alibeaj: Jemi gati deri në 12 të natës nëse PS ndryshon mendje

Zgjedhja e Presidentit/ Alibeaj: Maxhoranca nuk i ka 71 vota, është realitet

Procesi i Presidentit/ Ndryshon mendim pas mbledhjes, Alibeaj: Do marrim pjesë

Cilët kryebashkiakë do kallëzohen? Manja: Hetimi ka rregulla, s'bëj publike asnjë rast

Rrezikon Shqipëria nga lufta?Peleshi:Jemi të sigurtë,NATO reagon sa herë që preket një pëllëmbë tokë

Shqipëria ngre bazë të dhënash për emergjencat, çon togë në Bullgari, zgjeron kontributin në NATO

Balluku: Ka abonentë familjarë që përdorin mbi 5 mijë kw mujorë, do kenë pishina, s'fikin dritat

Miratohet koncensioni për ndërtimin e aksit Thumanë-Kashar

Qeveria vendos transferimin e të dhënave për licensat e minierave

A e ka gati Shqipëria dosjen për çështjen e detit në Hagë? Xhaçka: Në atë fazë jemi

Mbështetje për emigrantët shqiptarë në Greqi? Xhaçka: E diskutova me Dendias, do njihet gjuha shqipe

Shqipëria jep OK për futjen e Suedisë e Finlandës në NATO

Gjuhë të huaja e letërsia, ulet mesatarja që duhet të kenë maturantët për këto degë

Kisha

Mbledhja e grupit, Berisha mbërrin në selinë blu: Alibeaj vegël e Ramës, po fyejnë Diasporën

Forumi i PPE, Berisha: Po mbajnë qëndrim neutral, zëri ynë s’do mungojë

S’ju uroi asnjë ambasadë, Berisha: S’e mbaj mend ta kenë bërë ndonjëherë

Marrëdhënia me SHBA, Rama: Miqtë e BE s'e kuptojnë, u dukemi budallenj

Rama: Kemi gati projektin për një bazë detare të NATO-s, do ia paraqesim gjeneralit

Yuri Kim në sallë, Edi Rama: Do flas anglisht, të shmang përkthimin e keq që krijon probleme

U nderua me medalje, gjenerali amerikan 'i mahnitur' pas Ramës: Jeni lider!

Rama i dorëzon medalje Komandantit të NATO-s: Do bëjmë plan për një bazë detare

INCIDENTI- Rama mezi i vendos medaljen gjeneralit amerikan: Më fal, s'qenka e lehtë

Tifozët

Trafikimi i qenieve njerëzore, Kim: Shqipëria ka ende punë për të bërë, SHBA s'ndalon ndihmën

Trafikimi i qenieve njerëzore, Osmani: Rrjetet kriminale kanë shfrytëzuar mungesën e rendit

Meta thirrje prokurorive: Hetoni trafikimin e qenieve njerëzore, fëmijët në rrezik

Zgjedhja e pasardhësit, Meta: Kuvendi të bëjë punën e tij, Opozita më e mirë janë shqiptarët

"Kush e bëri hapin e parë?"/ Pajtimi me Kim, Meta: S'shoh asnjë problem...

Tifozët terror në Tiranë, nën pushtim kryeqytetin, kros tek Kryeministria

Aksident i trefishtë në Vlorë, makinat bëhen 'copash' në Skelë, shkak shpejtësia

Makina e policisë e dhunuar, gjendet një thikë në vendngjarje

Tifozët nuk pyesin, përplasen me Policinë e shkatërrojnë çdo gjë që i'u del përpara

Tifozët nuk pyesin, përplasen me Policinë e shkatërrojnë çdo gjë që i'u del përpara

Tifozët nuk pyesin, përplasen me Policinë e shkatërrojnë çdo gjë që i'u del përpara

Tifozët nuk pyesin, përplasen me Policinë e shkatërrojnë çdo gjë që i'u del përpara

Presidenti/ Balla: 4-2-1 s'është negociatë, PD nuk më ka sjellë asnjë emër

Presidenti/ Balla: Raundi i tretë do të mbahet më 30 maj, ora 10:00

Presidenti/ Balla-opozitës: Kemi 6 ditë kohë që të negociojmë, sillni emrat

Presidenti/ Spiropali-opozitës: Pse vini kur e cilësoni si ilegjitim këtë proces?

Presidenti/ Duma-PS: E doni Opozitën sa për farsë. I kthehet Balla: Mos u nxeh!

Presidenti/ Alibeaj: PS do presidentin e saj, jo për popullin

Mediu: S'ka kohë për 8 e 10 kandidatë, Opozita duhet të ketë kandidatin e saj

'21 Janari'/ Tabaku: Duam të dimë kur do arrestohet X ministër. Balla: E di për kë e kam...

Dosja e '21 Janarit'/ Balla: Kam besim se do hetohet nga Prokuroria e Posaçme

Kraja: Ka korrupsion dhe pastrim parash në të gjitha fushat, duhet punë e madhe për t'i luftuar