KRYESORET
19 MINUTA ME PARE Aktualitet

Plagoset me armë zjarri një 11-vjeçar 

PUKË- Plagoset me armë zjarri një 11-vjeçar. Ende nuk dihen detaje lidhur me ngjarjen e ndodhur sot, apo lidhur me gjendjen e të mi...

bosnje hercegovine

Çfarë do të thotë saktësisht një virus që bëhet endemik?

Çfarë do të thotë saktësisht një virus që bëhet endemik?

Presidenti Biden rikonfirmon angazhimin amerikan

Rama në SHBA, merr pjesë në samitin e OKB-së/ Nesër takim

Covidi në SHBA, CDC paralajmëron/ Ja vendet drejt të cilave

Altin Goxhaj përballë Ylli Rakipit dhe Arjan Currit – Të Paekspozuarit në MCN TV

Altin Goxhaj përballë Ylli Rakipit dhe Arjan Currit – Të Paekspozuarit në MCN TV

A do të fluturojë Air Albania? Avioni Lasgush u përdor nga Turkish Airline dhe në Bosnje-Hercegovinë - Ekonomi
KRYESORET
19 MINUTA ME PARE Aktualitet

Plagoset me armë zjarri një 11-vjeçar 

PUKË- Plagoset me armë zjarri një 11-vjeçar. Ende nuk dihen detaje lidhur me ngjarjen e ndodhur sot, apo lidhur me gjendjen e të mi...

Ekonomi

A do të fluturojë Air Albania? Avioni Lasgush u përdor nga Turkish Airline dhe në Bosnje-Hercegovinë

8 Shkurt 2019, 16:14 Nga DOSJA
A do të fluturojë Air Albania? Avioni Lasgush u përdor nga

TIRANE- Kompania ajrore që do të mbante flamurin shqiptar dhe që ishte premtuar se do të fillonin fluturimet drejt Europës që në vjeshtën e vitit që lamë pas, duket se nuk ka asnjë gjurmë për ecurinë e marrjes së lejeve të fluturimit.

Për më tepër, avioni “Lasgush” pas flutimeve “test” të marketingut ka gati 2 muaj i parkuar në aeroporitn e Stambollit.

Ndërsa spekulimet për këtë kompani kanë filluar në vjeshtën e vitit 2017, së bashku me premtimin se në verën e 2018- ës do të fillonin fluturimet në rajon.

Ndërsa në 2018, vetë kryeministri Edi Rama, kur deklaroi edhe ditën e parë të fluturimit test më 15 shtator të vitit 2018, u shpreh se në 2019 aspiroheshin fluturimet direkte drejt Amerikës.

Por ajo që ndodhi me Lasgushin, pas disa fluturimeve, te regjistruara në regjistrin fluturimeve si Turkish Airlines dhe asnjëherë si Air Albania, është jashtë listave të çdo fluturimi.

I njëjti avion, që mban flamurin shqiptar është përdorur nga Turkish Airline në kompaninë shtetërore të Bosnjës dhe Hercegovinës.

Në një paralele mes kompanisë shqiptare dhe asaj boshnjake, janë të njëjtat skema. Të njëjtat përqindje aksioneresh dhe e njëjta asistencë e turqve. Dhe me rezultat falimentim kompanie.

Në 29 tetor të 2008, qeveria e Bosnjës dhe Herzegovinës vendopsi që një kompani turke fluturimi, duke iu referuar Turkish Airline ishte blerësi më i mirë për B&H Airlines.

Pas rritjes së kapitaleve në vitin 2008, aksionet e B&H Airlines u ndanë mes FBiH me 50,93%, Turkish Airlines INC Stamboll me 49 % dhe Energoivest 0,07 %. Ndërsa në vitin 2014 regjistroi një humbje pre 6.5 milion euro dhe ka një borxh të papaguar 17.5 milionë euro.

Në qershor të këtij viti, qeveria jonë nisi procedurat për krijimin e shoqërisë “Air Albania”.

Tre ortakët e saj janë “Albcontrol” me 10%, që përfaqëson palën shqiptare, dhe dy subjekte të tjera, “Turkish Airlines” dhe “MDN Investment”, përkatësisht me 49 dhe 41%.

Sipas qeverisë, krijimi i kompanisë “Air Albania” do të ofronte më shumë mundësi për fluturime “low cost” nga Shqipëria.

Pavarësisht se aksionerët bënë ndarjet e aksioneve dhe shitblerjen e tyre, madje filluan rektrumin dhe trajnimin e stjuardesave dhe piloteve, kompania vetë, u regjistrua në Qendrën kombëtare të biznesit vetëm 3 ditë para inaugurimit, pra në 12 shtator të 2018.

Edhe avioni i përdorur është i njëjti, vetëm boja i ka ndryshuar. Avioni Airbus A319-100 ne historikun e tiji, rezulton aktualisht si pronë  e Air Albania, ndërsa në regjistrat e fluturimit, nuk ka fluturuar kurrë si i tillë. Kjo për faktin se AIR ALBANIA nuk e ka lejen e operimit, ende, edhe pse jemi në muajin shkurt të 2019. Marrë nga Fax News.

Tirana është boshatisur për ditët e pushimit. Cilën nga ritet e shenjta po ndiqni:

View Results

Sondazh

Poll

Procesi i Presidentit/ Ndryshon mendim pas mbledhjes, Alibeaj: Do marrim pjesë

Procesi i Presidentit/ Ndryshon mendim pas mbledhjes, Alibeaj: Do marrim pjesë

Cilët kryebashkiakë do kallëzohen? Manja: Hetimi ka rregulla, s'bëj publike asnjë rast

Rrezikon Shqipëria nga lufta?Peleshi:Jemi të sigurtë,NATO reagon sa herë që preket një pëllëmbë tokë

Shqipëria ngre bazë të dhënash për emergjencat, çon togë në Bullgari, zgjeron kontributin në NATO

Balluku: Ka abonentë familjarë që përdorin mbi 5 mijë kw mujorë, do kenë pishina, s'fikin dritat

Miratohet koncensioni për ndërtimin e aksit Thumanë-Kashar

Qeveria vendos transferimin e të dhënave për licensat e minierave

A e ka gati Shqipëria dosjen për çështjen e detit në Hagë? Xhaçka: Në atë fazë jemi

Mbështetje për emigrantët shqiptarë në Greqi? Xhaçka: E diskutova me Dendias, do njihet gjuha shqipe

Shqipëria jep OK për futjen e Suedisë e Finlandës në NATO

Gjuhë të huaja e letërsia, ulet mesatarja që duhet të kenë maturantët për këto degë

Kisha

Mbledhja e grupit, Berisha mbërrin në selinë blu: Alibeaj vegël e Ramës, po fyejnë Diasporën

Forumi i PPE, Berisha: Po mbajnë qëndrim neutral, zëri ynë s’do mungojë

S’ju uroi asnjë ambasadë, Berisha: S’e mbaj mend ta kenë bërë ndonjëherë

Marrëdhënia me SHBA, Rama: Miqtë e BE s'e kuptojnë, u dukemi budallenj

Rama: Kemi gati projektin për një bazë detare të NATO-s, do ia paraqesim gjeneralit

Yuri Kim në sallë, Edi Rama: Do flas anglisht, të shmang përkthimin e keq që krijon probleme

U nderua me medalje, gjenerali amerikan 'i mahnitur' pas Ramës: Jeni lider!

Rama i dorëzon medalje Komandantit të NATO-s: Do bëjmë plan për një bazë detare

INCIDENTI- Rama mezi i vendos medaljen gjeneralit amerikan: Më fal, s'qenka e lehtë

Tifozët

Trafikimi i qenieve njerëzore, Kim: Shqipëria ka ende punë për të bërë, SHBA s'ndalon ndihmën

Trafikimi i qenieve njerëzore, Osmani: Rrjetet kriminale kanë shfrytëzuar mungesën e rendit

Meta thirrje prokurorive: Hetoni trafikimin e qenieve njerëzore, fëmijët në rrezik

Zgjedhja e pasardhësit, Meta: Kuvendi të bëjë punën e tij, Opozita më e mirë janë shqiptarët

"Kush e bëri hapin e parë?"/ Pajtimi me Kim, Meta: S'shoh asnjë problem...

Tifozët terror në Tiranë, nën pushtim kryeqytetin, kros tek Kryeministria

Aksident i trefishtë në Vlorë, makinat bëhen 'copash' në Skelë, shkak shpejtësia

Makina e policisë e dhunuar, gjendet një thikë në vendngjarje

Tifozët nuk pyesin, përplasen me Policinë e shkatërrojnë çdo gjë që i'u del përpara

Tifozët nuk pyesin, përplasen me Policinë e shkatërrojnë çdo gjë që i'u del përpara

Tifozët nuk pyesin, përplasen me Policinë e shkatërrojnë çdo gjë që i'u del përpara

Tifozët nuk pyesin, përplasen me Policinë e shkatërrojnë çdo gjë që i'u del përpara

Presidenti/ Balla: 4-2-1 s'është negociatë, PD nuk më ka sjellë asnjë emër

Presidenti/ Balla: Raundi i tretë do të mbahet më 30 maj, ora 10:00

Presidenti/ Balla-opozitës: Kemi 6 ditë kohë që të negociojmë, sillni emrat

Presidenti/ Spiropali-opozitës: Pse vini kur e cilësoni si ilegjitim këtë proces?

Presidenti/ Duma-PS: E doni Opozitën sa për farsë. I kthehet Balla: Mos u nxeh!

Presidenti/ Alibeaj: PS do presidentin e saj, jo për popullin

Mediu: S'ka kohë për 8 e 10 kandidatë, Opozita duhet të ketë kandidatin e saj

'21 Janari'/ Tabaku: Duam të dimë kur do arrestohet X ministër. Balla: E di për kë e kam...

Dosja e '21 Janarit'/ Balla: Kam besim se do hetohet nga Prokuroria e Posaçme

Kraja: Ka korrupsion dhe pastrim parash në të gjitha fushat, duhet punë e madhe për t'i luftuar

Pastrimi i parave, Çela: S'po bëhet mjaftueshëm, shqetësuese pasi po burojnë nga...

Harta e re gjyqësore/ Manja: Propozojmë një gjykatë të Apelit, s'ka ndryshime në ligj për Vettingun

Kryeministri mbaron fjalimin, qytetari 'zbrazet': Rama ik!

Integrimi në BE, McAllister: Shqipëria i ka plotësuar kushtet, pa opozitë të fortë s'ka ecuri

'Do bashkëpunoni me Berishën?' McAllister i bën bisht pyetjes: Nuk është vendi për komente

“Ndahemi nga RMV”, McAllister-Ramës: Planet B e C mirë do të ishte të mos thuhen publikisht