KRYESORET

bjellorusia

Çfarë do të thotë saktësisht një virus që bëhet endemik?

Çfarë do të thotë saktësisht një virus që bëhet endemik?

Presidenti Biden rikonfirmon angazhimin amerikan

Rama në SHBA, merr pjesë në samitin e OKB-së/ Nesër takim

Covidi në SHBA, CDC paralajmëron/ Ja vendet drejt të cilave

Altin Goxhaj përballë Ylli Rakipit dhe Arjan Currit – Të Paekspozuarit në MCN TV

Altin Goxhaj përballë Ylli Rakipit dhe Arjan Currit – Të Paekspozuarit në MCN TV

70 ditë luftë! Macron paralajmëron Putin, Rusia akuza Izraelit, Bjellorusia nis stërvitjen - Bota
KRYESORET
Bota

70 ditë luftë! Macron paralajmëron Putin, Rusia akuza Izraelit, Bjellorusia nis stërvitjen

4 Maj 2022, 05:43 Nga DOSJA
70 ditë luftë! Macron paralajmëron Putin, Rusia akuza Izraelit,

UKRAINË– 70 ditë luftë! “Nëse nuk i kundërshtojmë diktatorët, ata do të vazhdojnë të vijnë”, tha presidenti amerikan Joe Biden cili i kthehet sulmit ndaj Moskës dhe përsërit se “Rusia ka kryer krime lufte në Ukrainë”. Putin në një bisedë telefonike me presidentin francez Macron thotë se Kremlini është “i hapur për dialog” me Kievin, ndërsa sipas dëshmisë së batalionit Azov ka nisur sulmi përfundimtar në territorin e uzinës Azovstal. Presidenti Zelensky për Wall Street Journal: “Qëllimi i Ukrainës është të rivendosë integritetin e saj territorial, duke përfshirë Krimenë.” 

Forcat ruse nisën sulme ndaj disa objektivave që duket se lidhen me transportin e pajisjeve ushtarake në Ukrainë. Ato përfshinin tre nënstacione të energjisë hekurudhore të dëmtuara nga sulmet me raketa në qytetin perëndimor të Lviv. 

DISA NGA ZHVILLIMET E FUNDIT:

Katër korridore evakuimi të planifikuara: Zëvendëskryeministrja e Ukrainës, Iryna Vereshchuk, njoftoi katër korridore të planifikuara evakuimi në qytetin e Zaporizhzhia nëse situata e sigurisë lejon. 

Vizita e Mariupolit nga një zyrtar i nivelit të lartë i mbështetur nga Rusia: Denis Pushilin, udhëheqësi i rajonit separatist të Donetskut të mbështetur nga Rusia, është bërë zyrtari i parë i lartë i njohur – i mbështetur nga Rusia që viziton qytetin ukrainas të rrethuar. 

Të paktën 290 trupa civilë janë gjetur në Irpin që nga tërheqja ruse: Trupat e 290 civilëve janë gjetur në qytetin Irpin, jashtë Kievit, që nga tërheqja e forcave ruse, tha të martën kryetari i bashkisë së Irpin, Oleksandr Markushin. 

SHBA shpreson të tërheqë rusë shumë të aftë: Presidenti i SHBA Joe Biden i ka kërkuar Kongresit Amerikan të ndryshojë Aktin e Emigracionit dhe Kombësisë për ta bërë më të lehtë për rusët me arsim të lartë marrjen e vizave për të punuar në SHBA.

Administrata e Biden thotë se nuk do të lejojë Rusinë të “kooptojë” Ditën e Fitores: Drejtoresha e lartë e Këshillit të Sigurisë Kombëtare të Shtëpisë së Bardhë për Evropën Amanda Sloat i tha CNN se administrata e Biden nuk dëshiron të lejojë Putinin të “kooptojë” Ditën e Fitores të së hënës. duke e lidhur me pushtimin e Ukrainës. Ajo nuk pranoi të peshonte mbi inteligjencën që tregon se Putini mund ta përdorë festën për të mbledhur mbështetje për pushtimin e tij në Ukrainë, duke përfshirë hapat e mundshëm për t’i shpallur zyrtarisht luftë fqinjit të saj ose për të aneksuar rajonet Donbas dhe Luhansk.

Telefonatë dy-orëshe mes Macron dhe Putin: Presidenti francez Emmanuel Macron pati një telefonatë me Putinin që zgjati më shumë se dy orë , tha të martën pallati Élysée. Macron e paralajmëroi Putinin për pasojat e luftës dhe bëri thirrje për t’i dhënë fund “agresionit shkatërrues”, thuhet në deklaratë. Macron gjithashtu “shpreh shqetësimin e tij të thellë për Mariupolin” dhe situatën në rajonin e Donbasit.

Mosmarrëveshja diplomatike Izrael-Rusi: Rusia akuzoi Izraelin për mbështetjen e “regjimit neo-nazist në Kiev” të martën, duke ngritur aksionet në një mosmarrëveshje diplomatike midis Moskës dhe shtetit hebre mbi Ukrainën, antisemitizmin dhe Adolf Hitlerin. Akuza potencialisht rrit presionin ndaj Izraelit, i cili votoi në OKB për të dënuar pushtimin rus të Ukrainës, por nuk i është bashkuar plotësisht sanksioneve perëndimore ndaj Moskës ose nuk e ka furnizuar Ukrainën me armë.

SHBA e klasifikon lojtarin e ëNBA si “të arrestuar gabimisht” në Rusi: Departamenti amerikan i Shtetit e ka klasifikuar tani lojtaren e ëNBA Brittney Griner si të arrestuar gabimisht në Rusi dhe çështja e saj tani po trajtohet nga zyra e të dërguarit të posaçëm presidencial amerikan për çështjet e pengjeve, Roger Carstens. konfirmon për CNN një zyrtar i Departamentit të Shtetit. Zyra e SPEHA-s drejton dhe koordinon përpjekjet diplomatike që synojnë të sigurojnë lirimin e amerikanëve të ndaluar gabimisht jashtë vendit. Ajo luajti një rol të madh në sigurimin e lirimit të amerikanit Trevor Reed nga Rusia javën e kaluar.

ZHVILLIMET ORË PAS ORE: 

PAMJE horrori/Ushtria ruse formon ‘Z’ me trupat e ushtarëve të saj në Kharkiv para largimit

Embargoja e naftës nga BE-ja për Rusinë rrit çmimet e energjisë, shtohen kërkesat për gaz

‘Po kalon sasi e madhe gazi’, ministri sllovak thotë se Italia mund të ketë paguar në rubla

Grusht shteti në Rusi? Grupi “Siloviki” gati të rrëzojë Putinin dhe t’i japë fund luftës

Kryerabini i Rusisë: Lavrov duhet t’i kërkojë falje menjëherë hebrenjve…

Rusia paralajmëron NATO-n: Do të ndalojmë çdo mjet transporti armësh që arrin në Ukrainë

Rusia ndalon hyrjen për 63 zyrtarë, përfshirë dhe kryeministrin

FOTO/ Zjarrfikësit luftojnë zjarrin në depon lindore të naftës

Komisioni Europian propozon embargon e naftës kundër Rusisë

Lufta në Ukrainë! Fund tragjik për ushtarin me origjinë greke në Mariupol

Hungaria dhe Sllovakia do të vazhdojnë të blejnë naftë ruse deri në fund të vitit 2023

Von der Leyen: Do t’i japim fund varësisë ndaj naftës ruse deri në fund të vitit

Pamjet më të fundit nga Mariupol ndërtesa të shkatëruara (FOTO)

BE planifikon sanksione të reja ndaj naftës, ushtrisë dhe TV ruse

Kreu i hekurudhave të Ukrainës: Forcat ruse goditën gjashtë stacione

ANALIZË: Pse 9 maji është ditë e madhe për Rusinë?

Strehohen 156 civilë në Zaporizhzhia, Zelenskyy: Janë të sigurtë

BE-ja pritet të sanksionojë naftën ruse, teksa luftimet në Ukrainë po vazhdojnë

Alarm në Ukrainë! Bjellorusia nis stërvitjen ushtarake në Kiev

(A.B)/Dosja.al

Aksidenti i rëndë në Tiranë, si mund të shmangen ngjarje të tilla?

View Results

Sondazh

Poll

'Faleminderit përfaqësues të DASH'/ Çupi ngatërrohet në Komision, buzëqesh: S'keni shansin

'Faleminderit përfaqësues të DASH'/ Çupi ngatërrohet në Komision, buzëqesh: S'keni shansin

Rrëfimi i Dumanit/ Berisha: S’kisha dëgjuar që bandat rivale të merrnin të njëjtin vrasës

PPE për krizën në PD? Berisha: S’e di, e vlerësojmë, disa nga ne do shkojnë

Berisha korrigjohet: Ia paskam thënë gabim emrin Dumanit, e paska Nuredin

Duma e Alizoti në mbledhjen e Rithemelimit, Berisha: Do e merrni vesh në darkë

3 Komisionet në duart e Alibeajt, Berisha: Përpjekje Ramës për ta lënë vendin pa Opozitë

Miraka te Ligjet, Berisha: Bardhi të japë sqarime për vrasjen në Elbasan

Berisha: Alibeaj merr në mbledhje demokratë që nuk janë pjesë e grupit të PD

Berisha paralajmëron protesta: Droga është normë në polici, mjaftojnë dy vrasjet e fundit

Nesër zgjidhet kryesia e PD/ Berisha: Sot dorëzoj emrat

Pas Dumanit, Berisha thirrje Besian Xhixhës: Trego lidhjet e krimit me politikën

Berisha: Dumanit po i censurojnë dëshmitë, nxirrni tabulatet e Taulant Ballës me Suel Çelën

Berisha thirrje Nuredin Dumanit: Trego gjithçka, deri tani ke thënë ato që dimë të gjithë

Berisha: Gjykata Supreme janë Rama e Don Agaçio, gjthçka ndodh në dhomë këshillimi

Manja ‘pastroi’ dosjet, Berisha: Mafia e pronave u amnistua, mjafton të çojnë qesen në Apel

S'përmbahen! Bardhi: Mos më ngri zërin mua. Bushka: Flisni 7 veta në kor

PLAS KEQ te Ligjet/ Bushka: Ne jemi ndryshe Gazi, ty të është vrarë dikush në zonën elektorale

Raporti i Administratës Publike, Bardhi: Keni analizë për patronazhistët, keni marrë masa?

Raporti i Administratës Publike/ Alibeaj: Pse gjatë vitit zgjedhor ka pasur më shumë rekrutime?

Anëtarët e ish-sigurimit të Shtetit/ Alibeajt s'i pranohet kandidati, ngre zërin: Ja provat

Socialistët miratojnë të propozuarin e Berishës, Simon Miraka

Sherr te Ligjet/ Bardhi: Të pafytyrë, votuat të propozuarin e non-gratas. Bushka: Lëri patetizmat

Në qendër të Tiranës, aksidentohet autobusi i linjës së Institutit

Emrat e Alibeajt për Zgjedhoren, Balla: Sa t'i sjellë, do i miratojmë, më në fund

Presidenti/ Balla: Votat do i gjejmë, po konsultohem me dy grupet e tjera të Opozitës

Bylykbashi anëtar i Reformës Zgjedhore, Alibeaj: Nuk është provokim

'Jam kryetar grupi'/ Alibeaj: Brenda PD s'ka përplasje, s'ka bojkot për presidentin, të hënën....

Procesi i zgjedhjes, Alibeaj: Jemi gati deri në 12 të natës nëse PS ndryshon mendje

Zgjedhja e Presidentit/ Alibeaj: Maxhoranca nuk i ka 71 vota, është realitet

Procesi i Presidentit/ Ndryshon mendim pas mbledhjes, Alibeaj: Do marrim pjesë

Cilët kryebashkiakë do kallëzohen? Manja: Hetimi ka rregulla, s'bëj publike asnjë rast

Rrezikon Shqipëria nga lufta?Peleshi:Jemi të sigurtë,NATO reagon sa herë që preket një pëllëmbë tokë

Shqipëria ngre bazë të dhënash për emergjencat, çon togë në Bullgari, zgjeron kontributin në NATO

Balluku: Ka abonentë familjarë që përdorin mbi 5 mijë kw mujorë, do kenë pishina, s'fikin dritat

Miratohet koncensioni për ndërtimin e aksit Thumanë-Kashar

Qeveria vendos transferimin e të dhënave për licensat e minierave

A e ka gati Shqipëria dosjen për çështjen e detit në Hagë? Xhaçka: Në atë fazë jemi

Mbështetje për emigrantët shqiptarë në Greqi? Xhaçka: E diskutova me Dendias, do njihet gjuha shqipe

Shqipëria jep OK për futjen e Suedisë e Finlandës në NATO

Gjuhë të huaja e letërsia, ulet mesatarja që duhet të kenë maturantët për këto degë

Kisha

Mbledhja e grupit, Berisha mbërrin në selinë blu: Alibeaj vegël e Ramës, po fyejnë Diasporën

Forumi i PPE, Berisha: Po mbajnë qëndrim neutral, zëri ynë s’do mungojë

S’ju uroi asnjë ambasadë, Berisha: S’e mbaj mend ta kenë bërë ndonjëherë

Marrëdhënia me SHBA, Rama: Miqtë e BE s'e kuptojnë, u dukemi budallenj

Rama: Kemi gati projektin për një bazë detare të NATO-s, do ia paraqesim gjeneralit

Yuri Kim në sallë, Edi Rama: Do flas anglisht, të shmang përkthimin e keq që krijon probleme

U nderua me medalje, gjenerali amerikan 'i mahnitur' pas Ramës: Jeni lider!

Rama i dorëzon medalje Komandantit të NATO-s: Do bëjmë plan për një bazë detare

INCIDENTI- Rama mezi i vendos medaljen gjeneralit amerikan: Më fal, s'qenka e lehtë