LIVE UPDATES

barack obama

Bota 2 Shkurt 2021, 07:24

Obama: Rëndësia e Trumpit është mbivlerësuar

Ish-presidenti i SHBA-së, Barack Obama nuk ka ndonjë konsideratë për trashëgiminë politike të Donald Trumpit. Rëndësia e pasardhësit të tij është mbivlerësuar, ...

Bota 20 Janar 2021, 20:07

SHBA- Ditën e sotme, Joe Biden, ka bërë betimin e tij si President i 46-të të SHBA-së.Përpara sheshit të Capitol u zhvillua në ceremoni e madhe, ku morën pjesë ...

Bota 3 Dhjetor 2020, 08:18

SHBA-Barack Obama, Bill Clinton dhe George Bush janë tre ish-Presidentët amerikan që kanë pranuar të bëjnë vaksinën anti-Covid live në sy të publikut për ta pro...

Bota 17 Nëntor 2020, 15:35

Obama lavdëron Merkelin në kujtimet e tij

Në një libër me kujtime që do të dalë në treg të martën (17.11.), ish-Presidenti i SHBA Barack Obama bën një sërë lëvdatash për kancelaren gjermane Angela Merke...

Bota 23 Tetor 2020, 09:23

SHBA- Joe Biden i cili ka marrë pjesë mbrëmjen e së Enjtes në debatin e fundit përballë Donald Trumo-it, duke folur për politikën e imigracionit, është shprehur...

Editorial 29 Shtator 2020, 10:13

Jeta në një botë kaotike, pa superfuqi

Nga Pierre HaskiEpoka post-amerikane është titulli i një libri nga gazetari i CNN Fareed Zakaria i botuar në vitin 2011, në të cilin autori shpjegonte se ndrysh...

Bota 22 Qershor 2020, 20:50

Marrëveshja e fundit atomike mes SHBA-Rusi

Ajo është marrëveshja e fundit e rëndësishme e çarmatimit mes SHBA dhe Rusisë, dhe ndodhet para dështimit. Të hënën Moska dhe Uashingtoni negociojnë në V...

Çfarë do të thotë saktësisht një virus që bëhet endemik?

Çfarë do të thotë saktësisht një virus që bëhet endemik?

Presidenti Biden rikonfirmon angazhimin amerikan

Rama në SHBA, merr pjesë në samitin e OKB-së/ Nesër takim

Covidi në SHBA, CDC paralajmëron/ Ja vendet drejt të cilave

Altin Goxhaj përballë Ylli Rakipit dhe Arjan Currit – Të Paekspozuarit në MCN TV

Altin Goxhaj përballë Ylli Rakipit dhe Arjan Currit – Të Paekspozuarit në MCN TV

Barack Obama flet për marrdhënien e tij me gruan gjatë kohës që ishte president i SHBA-së: Shpesh e lija të vetmuar dhe n - Bota
LIVE UPDATES
Bota

Barack Obama flet për marrdhënien e tij me gruan gjatë kohës që ishte president i SHBA-së: Shpesh e lija të vetmuar dhe n

15 Nëntor 2020, 15:26 Nga DOSJA
Barack Obama flet për marrdhënien e tij me gruan gjatë kohës

SHBA– Ish- presidenti Barack Obama ka treguar në librin e tij ” Një Tokë të Premtuar’, e cila flet për jetën në Shtëpinë e Bardhë dhe marrëdhënien me gruan e tij Michelle.

Sipas mediave të huaja, presidenti i 44-të i Amerikës ka treguar se jeta e tij me Michelle nuk ishte e njëjtë gjatë kohës që ai ishte në Shtëpinë e Bardhë, Obama ka thënë se shpesh e linte vetëm Michelle të tensionuar, ndërkohë që ai ishte duke u marrë me punë gjatë gjithë natës.

‘Do të zhvishesha, do të laja dhëmbët dhe do të futesha nën mbulesa, duke u kujdesur që të mos e zgjoja. Dhe megjithëse rrallëherë kisha probleme kishte netë kur, i shtrirë pranë Mishel në errësirë, mendoja për ato ditë kur gjithçka midis nesh ndjehej më e lehtë, kur buzëqeshja e saj ishte më e vazhdueshme dhe dashuria jonë më pak e ngarkuar,”-ka thënë Obama.

Gjithashtu Obama në librin e tij ka shkruar se e lavdëron atë si për rolin që ka pasur në Shtëpinë e Bardhë, ku sipas tij ajo e ka kthyer në një shtëpi popullore, ku ka mirëpritur muzikantë, ushtarakë dhe fëmijë për koncerte.

‘Michelle i donte ato koncerte po aq sa unë, por unë dyshoj se ajo do të kishte preferuar t’i kishte marrë pjesë si mysafire sesa si mikëpritëse,”-ka thënë ai.

Barack Obama eshte një politikan dhe avokat amerikan i cili shërbeu si presidenti i 44 -të i Shteteve të Bashkuara nga 2009 në 2017. Një anëtar i Partisë Demokratike , Obama ishte i pari Afrikano-Amerikan, i cili u bë president i Shteteve të Bashkuara. Ai më parë shërbeu si një senator amerikan nga Illinois nga 2005 në 2008 dhe një senator i shtetit Illinois nga 1997 në 2004. Në qershor të vitit 1989, Obama u takua me Michelle Robinson. Robinson u caktua për tre muaj si këshilltare e Obamës në një firmë. Ata filluan të dilnin më vonë dhe u fejuan në verën e vitit 1991 dhe u martuan më 3 tetor 1992. Çifti Obama ka dy fëmijë  Malia Ann dhe Natasha.

(k.a/dosja.al)

1 vit nga zgjedhjet e 25 prillit si e shikoni gjendjen e vendit:

View Results

bota bota barack obama barack obama

Sondazh

Poll

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE

Pellusha, rripa e çanta markash kontrabandë, arrestohet pronari i 5 dyqaneve në Tiranë e Durrës

Mandati i Xhaçkës, Bushka: Duam kohë për raportin. Alibeaj: Mos nxirrni sebepe

Dashnor Sula shpërndan "paund" në Kuvend, i lë ca para edhe Ramës tek vendi

Autor i 4 vjedhjeve në banesa dhe biznese, vihet në pranga 35-vjeçari në Tiranë

Aksident me vdekje në Korçë, zetori përplas motorin, dy persona të vdekur

PD kërkon përballje me Nanon:Trego ç’bisedove me Lamin për Martinajn. Naço:S’e lejon sekreti hetimor

“Ekstradoni kriminelët nga Dubai”, Noka shtron kërkesën. Naço: Na jep informacione nëse ke

Noka kërkon llogari për Martinajn, Kuko: Jam këtu për tjetër gjë, Deputeti:Po thërrasim Kulturën pra

Salianji: Ekstradoni kriminelët nga Dubai, këtu kërcet pushka, atje hapet shmapanja. Kuko:I takon MD

Salianji: Në Shqipëri kërcet pushka, në Dubai hapet shampanjë! Krerët e grupeve kriminale të lirë

Ka shkuar mirë? Rama del i qeshur nga "Vila 30", i hedh dorën në qafë Kurtit

E PAPRITUR! Rama zhvillon takim 'kokë më kokë' me Kurtin në Tiranë

'RING'/ Kontrabandë nga Libia në Durrës, sekuestrohen 2275 ton naftë, arrestohen 4 persona

Marrëveshja Shqipëri-Emirate të Bashkuara, Alibeaj: Kush kryen krime është në Dubai

Shqiptarët me gomone drejt Anglisë, Ministria e Brendshme: Nuk është fenomen i panjohur

Noka kërkon 'llogari' për zhdukjen e Martinajn: A ka informacion Qeveria? Thonë e gjeti hasmi

Bushka- Alibeajt: Ti je anatemuar në publik. Deputeti: Po e di, merr masë nëse shkela etikën

Çantën e mbushur me detonatorë e C4, arrestohet sa zbret nga urbani 44-vjeçari në Shijak

'Po u thonë diçka politikës shqiptare'/ Alibeaj: Çunat e Londrës vijnë në Bllok me makina angleze

Shqiptarët drejt Britanisë, Alibeaj: Largohen për të qëndruar në shtëpi bari, sa të rinj janë atje?

'Ligjet'/ Memorandumi Shqipëri-Britani e Madhe për emigracionin, Sula: Pse u miratua me urgjencë?

'Territorialja'/ PS kundërshton propozimin e PD, Balla: I qëndrojmë ndarjes aktuale me 61 Bashki

Balla: Bashkëpuntorët e sigurimit të shtetit sillen sikur nuk u ka hyrë asgjë në këmbë

'Të hetohet Berisha', Balla: Dua përgjigje nga SPAK, PS qëndron ndarjes aktuale të Bashkive

Xhixho përplaset me kryebashkiakun Suli për shkollën "Ibrahim Basha": Pse s'është ndërtuar?

Transportonte 17 emigrantë të paligjshëm, arrestohet 35-vjeçari në Qafë-Botë

Hajdari: Të dalim në protesta, një grup njerëzish me në krye Ramën po uzurpojnë pushtetet

Përkujtimohet Azem Hajdari,djemtë i shkojnë me nuset për dore,Rudina merr të bijën, s'mungon Berisha

Veliaj s'përmbahet përballë gjimnazistëve/ Tregon idenë e tij për një shkollë të mirë: Si hotel

24 vite nga vrasja e Hajdarit/ Berisha: Hyri në histori, për 3 ditë rrëzoi regjimin

Shqiptarët dynden drejt Britanisë, ambasadori: Pasurimi i shpejtë ju çon drejt drogës

Deputetja i kthehet keq ish-zv.kryeministrit: Ahmetaj po deshe ta liroj vendin ta drejtosh

Sulmi ndaj sistemeve/ Salianji dhe Noka kërkesë AKSHI-t: Pse nuk u garantua siguria?

Arsimimi në Shqipëri, Yuri Kim: Faktor kyç, ndikon në përparimin tuaj

'Fëmijët kanë mundësi të punësohen'/ Rama: 11-vjeçarja në Shenavlash mbante shtëpinë me para

Abetarja e unifikuar/ Rama: Maqedonia parimisht dakord, diskutuam me Malin e Zi dhe Serbinë

Dëgjohet muzikë në Kongres, Rama: Jetojnë me ‘radio’ në xhep, njëri më tha është zilja e gruas

Kongresi, Rama: Kërcënimi ndaj gjuhës është i madh, do diskutojmë futjen e saj në çdo nivel arsimi

Rama mbledh Kongresin e Arsimit, Yuri Kim ende përgjumshëm

Dita e parë e shkollës, Rama këshillon të vegjëlit: Bëni qef dhe punë

Shtëpinë e kishte kthyer në “dyqan”, arrestohet i riu në Fier, e spiunuan për "Zastava"

Hakerat e Iranit futen në sistemin e kamerave të kufijve shqiptarë! Publikojnë videon

Sulmi kibernetik, radhë të gjata në doganën e Bllatës

Probleme me sistemin TIMS në Kapshticë, po punohet me regjistra

Berisha: Rama firmos kontratat korruptive! Rrugën Korçë-Kolonjë e mori në dorë një ish-deputet i PS