Sport

Superkupa e Spanjës: “Prapaskenat” e një viti më parë, kur Barcelona shkarkonte trajnerin Valverde!

Humbja kundër Atlétiko Madrid, e cila u luajt më 9 janar të vitit të kaluar, dënoi trajnerin Ernesto Valverde, edhe pse shkarkimi i tij nga stoli i Barça u konfirmua disa ditë më vonë. Sot është plot një vit nga shkarkimi i tij
Featured image of article: Superkupa e Spanjës: “Prapaskenat” e një viti më parë, kur Barcelona shkarkonte trajnerin Valverde!
Përditësuar:

SPANJE – Barcelona luan sonte gjysmëfinalen e parë të Superkupës së Spanjës. Real Sociedad është kundërshtari i katalanasve, në takimin që do të zhvillohet sonte në mbrëmje në Kordoba. Ky është edicioni i dytë, në të cilin ky trofe, luhet në një format midis katër finalistëve. Nesër do të zhvillohet gjysmëfinalja e dytë: Real Madrid-Atletiko Bilbao.

E para, e cila u zhvillua në Arabinë Saudite, ka një kujtim të trishtuar për katalanasit. Humbja kundër Atlétiko Madrid, e cila u luajt më 9 janar të vitit të kaluar, dënoi trajnerin Ernesto Valverde, edhe pse shkarkimi i tij nga stoli i Barça u konfirmua disa ditë më vonë. Sot është plot një vit nga shkarkimi i tij.

Barcelona me 13 trofe është skuadra me më tepër Superkupa të Spanjës, dy më shumë se Real Madrid. Dështimi në gjysmëfinalen e parë të vitit të kaluar kundër Atlétikos, largoi Ernesto Valverde nga stoli i Barçës, jo për vetëm për shkak të humbjes, por një seri ndeshjesh të dobëta, që kishin dëmtuar imazhin e ekipit “blaugrana”.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Kështu, vetëm një ditë pas humbjes në gjysmëfinalen e parë të Superkupës, drejtori sportive Erik Abidal dhe drejtori i përgjithshëm Oskar Grau, u takuan me Ksavin në Doha dhe i propozuan të merrte detyrën e trajnerit të Barcelonës. Mesfushori i shquar nuk e pranoi ofertën. Atëherë drejtuesit katalanë vazhduan të kërkonin alternative të tjera, me profile shumë të larmishme, derisa Kike Setien pranoi sfidën për të trajnuar në “Camp Nou”…

B.T (Dosja.al)

Shto Koment