Bota

“Super Mario”: Si e bashkoi Draghi skenën politike të Italisë

Nuk është rastësi që Beppe Grillo përdori parullën e tifozëve që dëgjohet shpesh në stadiume kur javën e kaluar, pas takimit të tyre të parë, ai përshkroi kryeministrin e caktuar të Italisë Mario Draghi, shkruan Corriere della Sera.
Featured image of article: “Super Mario”: Si e bashkoi Draghi skenën politike të Italisë Mario Draghi

“Njëri prej nesh!”, “Ai është njëri prej nesh!”

Nuk është rastësi që Beppe Grillo përdori parullën e tifozëve që dëgjohet shpesh në stadiume kur javën e kaluar, pas takimit të tyre të parë, ai përshkroi kryeministrin e caktuar të Italisë Mario Draghi, shkruan Corriere della Sera.

Themeluesit të partisë aktualisht më të fortë të Italisë, Lëvizja 5 Yje, duhej të zgjidhte fjalët e tij me kujdes për të bindur anëtarët të mbështesnin një ekspert ekonomik jo-partiak të besuar nga Presidenti Sergio Mattarella me mandatin për të formuar një qeveri të re, pasi koalicioni u shemb dhe Giuseppe Conte dha dorëheqjen.

Megjithëse filozofia politike e Draghit ndryshon shumë nga axhenda e partisë, lobimi i Grillos ka dhënë rezultate: anëtarët e Lëvizjes vendosën në një referendum të partisë të enjten të mbështesin ish-kreun e Bankës Qendrore Evropiane me 59 përqind të votave.

Qeveria politiko-teknokratike

Kjo hoqi pengesën e fundit, kështu që me mbështetjen e pothuajse të gjitha partive parlamentare, Draghi të shtunën u bë zyrtarisht kryeministri i 30-të në histori që nga themelimi i Republikës Italiane në 1946.

Ai do të drejtojë një qeveri politiko-teknokratike të unitetit kombëtar, e përbërë nga një kombinim i përfaqësuesve të partive më të forta dhe ekspertëve jopartiakë.

Vendet ministrore u pushtuan nga 15 burra dhe vetëm tetë gra. Raporti është i njëjtë kur bëhet fjalë për ndarjen në përfaqësues të partive (15) dhe ekspertë (8).

Por Draghi u ka kushtuar tre ministri të rëndësishme ekspertëve të besuar: Daniele Franco do të kujdeset për ekonominë, Vittorio Colao do të kujdeset për inovacionin dhe tranzicionin dixhital, dhe Roberto Cingolani do të kujdeset për mjedisin. Disa nga ministrat më të shquar nga qeveria e mëparshme e Contes, mbajtën pozicionet e tyre: Luciana Lamorgese mbeti ministre e Brendshme, Luigi Di Maio ministër i Jashtëm, Roberto Speranza ministër i Shëndetësisë, Dario Franceschini ministër i Kulturës dhe Lorenzo Guerini ministër i Mbrojtjes.

Pas një ceremonie solemne përurimi, zyrtariteti për qeverinë e re që do të votëbesohet nga të dy dhomat e parlamentit mbeti për javën e ardhshme.

Edhe djathtas edhe majtas “për”

Sa i përket votimit të Lëvizjes 5 Yje, shumë media vunë re ironinë në këtë “Si?” të një partie të majtë populiste, e themeluar si një lëvizje anti-sistem e euroskeptikëve dhe anti-globalistëve, për një përfaqësues të qartë të institucionit dhe avokat i politikës evropiane.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Sidoqoftë, Grillo dhe Draghi gjetën një interes të përbashkët në krijimin e njoftuar të një ministrie të re të Mjedisit (ose tranzicionit ekologjik, siç quhet zyrtarisht). Kjo ishte e rëndësishme për Grillon pasi ekologjia është në thelb të programit të Lëvizjes 5 Yje. Por në fund të fundit, Draghi nuk vendos në fron një përfaqësues të partisë, por një ekspert (Cingolanin).

Corriere vëren se në të njëjtën kohë, Matteo Salvini, kreu i partisë së dytë më të fortë italiane, LEGA, gjeti një pikë kontakti me kryeministrin e ardhshëm në politikën e taksave.

“Draghi është kundër rritjes së taksave dhe taksave të trashëgimisë,” tha Salvini, duke shpjeguar pse vendosi të mbështeste një njeri që ai e quajti “bashkëpunëtor” në atë që ai e quajti “masakra ekonomike e Italisë” katër vjet më parë.

Ky anësor i djathtë, vërejnë analistët, kohët e fundit ka filluar të drejtojë partinë e tij drejt qendrës, ndërsa lehtëson euroskepticizmin.

“Ne jemi ata që kemi kërkuar një zgjidhje të tillë për një vit,” komentoi Silvio Berlusconi kandidaturën e Draghit, president i partisë së krahut të djathtë Forza Italia, i cili është gjithashtu vetë ish-kryeministër. Dhe ai, natyrisht, premtoi një votë për Draghin.

“Ai është një evropian, ashtu si edhe ne,” thanë personalitete të krahut të majtë të Partisë Demokratike (PD). “Ai është një ekolog, siç jemi edhe ne,” thanë partitë programet e të cilave bazohen në mbrojtjen e mjedisit.

Meloni mbetet në opozitë

Dhe kështu me radhë, shkruan Corriere, Draghi bashkoi pothuajse të gjithë skenën politike italiane rreth tij.

Kudo dhe kurdo që interesat e tyre përkonin, udhëheqësit e partive përdorën çdo situatë dhe mundësi për t’u identifikuar me kryeministrin e ardhshëm (me përjashtimin e vetëm të Giorgie Melonit, president i ultra të djathtëve Fratelli d’Italia, i cili zgjodhi të mbetet një “opozitë konstruktive”).

Sipas gazetës italiane me qarkullim më të lartë, Draghi përdori të njëjtën strategji që ai përdori kur ishte kryetar i Bankës Qendrore Evropiane gjatë konsultimeve me udhëheqësit politikë: ai bashkoi guvernatorët e bankave kombëtare në atë kohë, u dha të gjithëve të drejtën e votës dhe u përgjigj ndaj kërkesave të tyre me një “Të mbyllet në dhomën e tij dhe të marrë vendimet e veta”.

“Metoda e Draghi prodhoi një efekt Draghi: Ajo zvogëloi në më pak se një milimetër ndryshimet midis tyre dhe udhëheqësve politikë të cilët dukeshin shumë më larg,” vëren Corriere.

Marrë nga Tesheshi

Shto Koment