Kuriozitete

‘Super hëna e përgjakur’, javën që vjen do të shohim eklipsin e plotë hënor

Eklips hënor i ashtuquajtur "Hëna e përgjakur" do të jetë i dukshëm të Mërkurën më 26 maj, si dhe më 25 dhe 27 për disa njerëz, varësisht se ku ndodhen në botë.
Featured image of article: ‘Super hëna e përgjakur’, javën që vjen do të shohim eklipsin e plotë hënor Eklips henor

SHBA– Një eklips hënor i ashtuquajtur “Hëna e përgjakut ” do të hijeshojë qiellin tonë javën e ardhshme, në atë që thuhet të jetë i vetmi eklips hënor i vitit. Fenomeni kozmik do të jetë i dukshëm të Mërkurën më 26 maj, si dhe më 25 dhe 27 për disa njerëz, varësisht se ku ndodhen në botë. Ky fenomen ndodh kur një hënë e plotë përkon me afrimin më të afërt të hënës me Tokën në orbitën e saj, duke e bërë atë të duket më e madhe dhe më e ndritshme – kur nuk eklipsohet, natyrisht. Hëna e gjakut ndodh kur hëna e Tokës është në një eklips hënor total kur Toka është e pozicionuar drejtpërdrejt midis hënës dhe diellit, siç shpjegon NASA. Për shkak të kësaj, hëna jonë zakonisht e ndritshme dhe e bardhë përfundon në hijen e Tokës, duke lënë vetëm një unazë të kuqe drite në qiell. Është shkëlqimi i kuq që ndihmon në krijimin e termit ‘Hëna e gjakut ’.

NASA shpjegoi:

26 maj sjell një eklips total hënor. Përgjatë disa orësh, Hëna do të kalojë përmes hijes së Tokës, duke bërë që ajo të errësohet dhe zakonisht të bëhet me ngjyrë të kuqërremtë. Ngjyra e kuqe vjen nga rrezet e diellit që filtrojnë përmes atmosferës së Tokës – një unazë drite e krijuar nga të gjitha lindjet dhe perëndimet e diellit që ndodhin rreth planetit tonë në atë kohë.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al
Eklips

Për shkak të ngjyrës së kuqërremtë, eklipsi i hënës shpesh quhet “hënë e gjakut”. Se sa e kuqe do të duket është e vështirë të parashikohet, por pluhuri në atmosferë mund të ketë një efekt. Ndërsa këshillohet të mos shikoni kurrë drejtpërdrejt në një eklips diellor, NASA thotë se është e sigurt për ju të shikoni një eklips hënor.

(o.l./dosja.al)

Shto Koment