Bota

Sulmohet selia e opozitarit rus Alexei Navalny, helmohen tre aktivistë

Më vonë, selia e Nevalny tha se policia po punonte në vendin e ngjarjes, por deri më tani është mësuar se substanca helmuese përdorej edhe për helmimin e kafshëve.
Featured image of article: Sulmohet selia e opozitarit rus Alexei Navalny, helmohen tre aktivistë Pamje nga Siberia

RUSI- Selia e Novosibirsk e Alexei Navalny, e cila ndodhet në të njëjtat ambiente me selinë e koalicionit opozitar “Novosibirsk 2020”, u sulmua, ditën e sotme. sipas mediave të huaja si pasojë e këtij sulmi kimik janë helmuar tre aktivistë që ishin të lidhur ngushtë me kryetarin e opozitës Ruse.

“Sot, gjatë një leksioni për vëzhgimin një person i panjohur hyri në selinë tonë dhe theu një shishe me një lëng të neveritshëm. Ne i nxorëm të gjithë njerëzit nga dhoma,”– kanë informuar personat që ishin brenda selisë.

Më vonë, selia e Nevalny tha se policia po punonte në vendin e ngjarjes, por deri më tani është mësuar se substanca helmuese përdorej edhe për helmimin e kafshëve.

“Policia pretendon se kjo është fraksioni ASD  një substancë për përpunimin e kafshëve, nuk është toksike. Sidoqoftë, dy vullnetarë tanë u morën me një ambulancë.“- është shprehur  Artem Yatumbayev, një nga personat që ishte helmuar. Përveç tij, mjekët ekzaminuan edhe dy aktivistë të tjerë. Ndër simptomat, që personat kanë përjetuar ishin kolla dhe të vjellat. Për fat të mirë ata ndodhen jashtë rrezikur për jetën dhe tashmë ndodhen në shtëpi.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Navalny një prej kritikëve më të mëdhenj të presidentit rus, Vladimir Putin, u sëmur më 20 gusht teksa po udhëtonte me një aeroplan nga Siberia drejt Moskës.

Avioni i tij bëri ulje emergjente dhe Navalny u dërgua menjëherë në spital. Pas disa ditësh ai u dërgua në një spital në Berlin, ku mjekët thanë se ai ishte helmuar.

Steffen Seibert, zëdhënësi i kancelares Angela Merkel tha se testimet e kryera në spitalin ushtarak gjerman kanë treguar shenja “të një agjenti nervor nga grupi Noviçok”.

(a.k.dosja.al)

Shto Koment