Bota

Sulmi në Teksas/ Identifikohet autori i cili shkaktoi 3 viktima, ish-detektivi ishte akuzuar për ngacmim seksual

Autoritetet federale kanë identifikuar autorin, Stephen Broderick, një ish-detektiv në kontenë e Travis.
Featured image of article: Sulmi në Teksas/ Identifikohet autori i cili shkaktoi 3 viktima, ish-detektivi ishte akuzuar për ngacmim seksual Pamje nga vendngjarja

SHBA– Një sulm tronditi Teksasin ditën e djeshme ku 3 persona mbetën të vdekur pranë një qendre tregtare.

Sipas mediave amerikane, autoritetet federale kanë identifikuar autorin, Stephen Broderick, një ish-detektiv në kontenë e Travis.

Stephen Broderick

Autoritetet thanë se të shtënat u raportuan pak para mesditës në një kompleks apartamentesh, dhe automjetet e policisë, njësitë taktike dhe ekipet SWAT u grumbulluan në parkimin e një kompleksi aty pranë tregtare.

“Padyshim që kjo është një tragjedi. Ne kemi njerëz që kanë humbur jetën këtu. Ne do të bëjmë më të mirën tonë … që ta arrestojmë këtë person.”– tha Shefi i Përkohshëm i Policisë Joe Chacon.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Chacon tha se të shtënat duket se buronin nga një mosmarrëveshje e brendshme. Ai identifikoi të dyshuarin si Stephen Nicholas Broderick dhe vuri në dukje se ai mund të ishte i armatosur dhe i rrezikshëm. Informacioni paraprak tregoi që Broderick i njihte viktimat, dy gra dhe një burrë dhe se viktimat ishin në shënjestër.

Të dhënat tregojnë se Broderick, një ish-detektiv i zyrës së sherifit në Travis County, po përballet me akuza për sulm seksual ndaj një fëmije. Broderick u regjistrua në burg në qershor dhe kaloi 16 ditë pas hekurave para se të vendosej në liri me kusht, i cili ishte caktuar në 50,000 dollarë.

Broderick, një detektiv i krimeve të pronës, dha dorëheqjen pas arrestimit të tij, sipas zëdhënësit të Sherifit të Qarkut Travis, Kristen Dark. Të dhënat e gjykatës dhe ato publike tregojnë se gruaja e Broderick kërkoi një urdhër mbrojtës dhe e divorcoi atë menjëherë pas arrestimit.

(d.a/dosja.al)

Shto Koment